Kerala Eyaleti

0
1520
Kerala
Botanik Bahçesi ve Müze

Su kanalları gezileri beldesi

Kerala eyaleti, Hindistan’ın doğal güzellikleriyle dolu bir köşesidir ve bu sayede gezginlerin ve turistlerin ilgi merkezi olmuştur. Kerala’da dikkatinizi çekebilecek önemli şeyler arasında, Su kanalları arasında yapılan tekne turları, vahşi yaşam bölgelerinde trekkingler ve mükemmel tropik plajlarda deniz tatili bulunur.

Hindu mitolojisinde Kerala’nın meydana gelmesiyle ilgili olarak şöyle bir açıklama vardır: Vishnu’nun altıncı enkarnasyonu olan Parasuram, Hindistan’dan sürülmüştü. Denizlerin efendisi Varuna, kendisine izin verdi ve baltasını savurarak ulaşabileceği bütün yerleri ona hediye edeceğini söyledi. Parasuram’ın fırlattığı balta Kanyakumari’den Gokarna’ya kadar uçtu. Varuna’nın gücüyle buralarda deniz geriye çekildi ve Kerala toprakları oluştu.

Tarih

Kerala’nın tarihi MÖ 1. yüzyıla kadar gider. Bu dönemde şimdiki Malabar sahilinde gemilerle baharat ticareti yapılmaya başlanmıştı. Yunanlı ve Romalı gemiciler Afrika’nın güneyindeki Ümit Burnu’nu dolaşma pahasına bu egzotik baharatlar ülkesine gemilerle geliyordu. Kerala’ya gelen ticari gemiler arasında Mısırlı’lar, Çinli’ler ve hatta Babilli’ler bile vardı. Bu dönemde Kerala bölgesinde Jain dini ve Budizm yaygındı. MS 3. yy.dan sonra burada Hinduizm gelişti.

İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Thomas, M.S. 52 yılında Kerala’ya geldi ve burada Hıristiyanlığı yaymaya başladı. İlk önce yüksek kasttan Hindular Hristiyan oldu. Aziz Thomas, aslen Suriyeli olduğu için bu ilk Hıristiyanlara : “Suriyeli Hıristiyanlar” deniyordu. Kerala’nın her yerinde halen aktif olarak çalışan Catholic Syrian Bank belki de bu dönemden kalan bir geleneğin devamıdır.

Hinduizmin felsefi temellerini oluşturan büyük filozof Shankaracarya, 8. yüzyılda Kochi yakınlarında doğdu. Sankaracarya 32 yıllık kısa yaşamı sırasında bütün Hindistan’ı dolaştı, özellikle Budizm ile Hinduizm arasındaki felsefi sorunları gidermeye çalıştı.

643 yılında Müslümanlık, Malik İbn-i Dinar tarafından Hindistan’a getirildi. Hindistan’da kurulan ilk cami de Kerala bölgesinde inşa edildi.

Kerala’da İlk Avrupalılar

I. yüzyılda Baharat ticareti tekelini Araplardan almak isteyen Avrupalılar, Portekizli denizci Vasco da Gama’yı deniz yolunu keşfetmeye ve yeni bir Baharat yolu bulmaya gönderdi. Sonuçta yeni baharat yolu yerel sultanlarla anlaşma sağlanarak Kochi limanında açıldı.

Vasco da Gama, 1502’de bölgeye tekrar geldi. Kerala’daki iki kraldan Kochi bölgesindekinin tarafını tuttu. Öteki kral, Kochi’ye saldırdı ve Portekizli’lerin de desteğiyle yenildi. Böylece bölgedeki Portekiz varlığının/işgalinin temelleri atılmış oldu. Portekizli’lerin bölgedeki merkezi daha sonra Goa’ya kaydırıldı. Ülkelerinin İspanya tarafından işgali sırasında Portekizli’lerin Hindistan’daki güçleri de azaldı.

1604’te sultan ile ittifak yapan Hollandalılar bölgeye geldi. Buradaki ticareti tekellerine aldı. Hollandalılar, bütün katolik papazları bölge dışına sürdü ve Cizvit yapılarını yıktı. Fakat Avrupa’da İngilizlerle savaş halinde olan Hollanda, bölgede daha fazla tutunamadı. Gene de Hollandalı’ların tarımda yeni teknolojiler getirmeleri ve kumaş boyamayı öğretmeleri bölge için önemli gelişmeler arasında sayılır.

1625’te İngiliz Doğu Hindistan Şirketi bölge kralıyla bir anlaşma imzaladı. Daha sonra Portekizli’lerle de anlaşma sağlanınca bölgede İngiliz hakimiyeti kurulmuş oldu.

İngilizler, Hindistan’ın tümünde yerel krallıklarla ticaret anlaşmaları yaptı. Yerel krallar, güvenliklerinin sağlanması koşuluyla bu anlaşmaları kabul etmişti. Mughal İmparatorluğu’nun çöküşünden sonra meydana gelen yönetim boşluğunda İngilizler; Goa ve Pondicherry eyaletlerinin 1961’e kadar Portekiz’in elinde kalmasını saymazsak Hindistan’ı bütünüyle ele geçirmiş oldu. Bazı küçük bölgelerde ortaya çıkan direnişler dışında, bu geçiş kolay oldu denebilir. Kerala bölgesinde de İngilizlere karşı fazla bir direniş yaşanmadı.

Kültürel Yapı

Kerala kültürünün dini temellerinde esas olarak Tamil eyaleti kültürünün ve Tamil Brahminlerinin bulunduğunu belirtelim.

Kerala eyaletinin çok ilginç bir özelliği de burada Hindistan Komünist Partisinin seçimleri daima kazanıyor olmasıdır. Hindistan’ın demokrasiye geçtiği 1946 yılından beri Kerala’da seçimleri her zaman Hindistan Komünist Partisi (Marxist) kazanmıştır.

Kerala’da okuma yazma oranı % 90’ların üzerindedir ve günlük gazetelerin satışları her zaman yüksektir.

Keralanın bazı özellikleri:

  • Hindistandaki bütün eyaletler arasında en yüksek okuma – yazma oranı (% 91) Keralada’dır.
  • Kera-La kelimesi Coconut (Hindistan Cevizi) ülkesi demektir. Hindistan cevizinin en çok üretildiği eyalet burasıdır.
  • Ayurveda’nın doğduğu yer Kerala’dır.
  • Hindistan Komünist Partisinin uzun yıllardır seçim kazanıp yönetimde kaldığı eyalet Kerala’dır. Aynı zamanda dünyada bir Komünist Partisinin seçimle işbaşına geldiği ilk yer de Kerala olmuştur. (1957)
  • Kathakali danslarının doğum yeri Kerala’dır.
  • House-boat denilen tekne-evlerle kanal gezisi sadece Kerala’da yapılabilir.
  • Kerala eyaletinin turistik tanıtımlarında kullandığı slogan: “God’s own country”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz