Har ki Pauri Ghat’ı


Haridwar şehrinin kalbi olan bu Ghat, akşamları Aarti töreni saatlerinde çok kalabalık olur. Hindu inanışına göre tanrı Vishnu, cennetten getirdiği ve elinde taşıdığı hayat suyunu Haridvar’a düşürmüştür. Bu nedenle buranın suyu kutsaldır. Vishnu’nun ayak izi de Har-ki-Pauri’dedir.

Har-ki Pauri’de sadece bir kenara oturup gelip geçeni seyretseniz, inanılmaz görüntülerle karşılaşacağınız muhakkaktır. Birçok Yogi, Sadhu, ermiş, ashram öğrencisi, köylü, her yaştan insan buradadır. Kimi kutsal banyosunu alır, kimi dilenir, kimi ilahi söyler…

Bhimgoda Köprüsü

Özellikle Bhimgoda Köprüsü (Aarti töreninin yapıldığı köprü) çevresinde çok sayıda dilenci bulunur. Bu dilencilere hayrat olarak yemek dağıtanları görebilirsiniz. Çevredeki lokantalarda bu iş için hazırlanmış basit yemekler kazanlarda kaynatılmış ve hazır beklemektedir. Bu yemekler Dhal, sebze türlüsü ve pilavdır. Hayrat sahibi, plastik kovalarla satın aldığı yemekleri dilencilere sırayla dağıtır. Çoğu dilencinin metal yemek kapları zaten hazırdır. Yemek tası olmayanlara kurutulmuş muz yaprağından tabaklarla servis yapılır. Dilerseniz siz de 100 – 200 rupi gibi küçük rakamlar ödeyerek dilencilere dağıtmak üzere yemek satın alabilirsiniz.

Uzak yerlerden, trenlerin en alt sınıfında büyük sıkıntılarla, veya köy otobüsleriyle gece – gündüz yol yaparak gelmiş olan yoksul köylülerin yorgun bedenlerini masaj yaparak dinlendirmek için Ganj kıyısında kurulmuş platformlarda masajcılar da hazır bekliyor.

Haridwar’a ilk kez gelip hacı olanlar için en önemli ritüellerden biri saçlarını ustura ile kazıtmaktır. Dolayısıyla sokaklarda ayaküstü saç kesen berberler her zaman yoğun bir tempoyla çalışırlar ve iyi kazanç sağlarlar.

Kayıt Defterleri

Köprünün altında bir köşede, kalın defterleri karıştırıp duran kâtipleri ve onların önünde bekleşen köylüleri göreceksiniz. Bu kâtipler, yüzlerce yıldır kayıt tutan bir kastın üyeleridir. Haridwar’a gelen her Hindu, bu kayıtlardan babasının, dedesinin veya daha eski akrabalarının buraya gelmiş olup olmadığını bulup bu soyağacına kendisini de kaydettirmek zorundadır. Böyle yapmazsa ziyareti geçersiz sayılır.