Sarnath

0
2632
Varanasi
Dhamekh Stupa - Sarnath

Sarnath

Varanasi’deki yoğun trafik, kaotik sokaklar ve yakılan ölüler sizi bunalttıysa şehre 10 km. kadar uzaklıktaki bu Budist merkezine giderek biraz da farklı kültür ortamlarında bulunmak istemez misiniz?

Sarnath, Buda’nın Bodhgaya’da aydınlandıktan sonra ilk dersini verdiği yerdir. Bu nedenle Budistler için çok önemlidir. Sarnath’ta özellikle Sri Lanka başta olmak üzere Kamboçya ve Vietnam gibi Budist nüfusu fazla olan ülkelerden gelen çok sayıda Budist ile karşılaşabilirsiniz.

Budist kral Ashoka, burada birçok tapınak yaptırmış ve manastırlarda Budist öğreti verilmeye başlanmış.

Sarnath ulaşım

Varanasi’den Sarnath’a motorlu rikşalardan birisiyle gidebilirsiniz. 10 kilometrelik bu yol, yoğun trafik içinde yarım saat kadar sürebilir. Rikşaya ödeyeceğiniz ücret 150 Rupiden az olmaz. Sarnath’a gittiğiniz rikşa ile geri dönmek isterseniz bunu belirtin. Rikşa sizi bütün bir gün de olsa bekleyecektir. Sarnath’a günübirlik bir gezi yapmanız yeterli olur.

Müze

Buradaki en önemli eser Ashoka Krallığı döneminden (1. yy.) kalmış olan ünlü Ashoka Sütunlarıdır. Bu sütunlar sırt sırta vermiş dört aslanın üzerinde yükselen bir platform oluşturur. Bu sütunlar, modern Hindistan’ın sembolü olarak kabul edilmiştir. Hint banknotlarında bu sembolü görebilirsiniz.

Buradaki bir başka heykel ise Bodhhisatva (Aydınlanmış Buda) heykelidir. Kaderi temsil eden ve devasa bir taştan güneşliğin altındaki tam lotus duruşunda Buda’nın gözleri yarı kapalı durumdadır -derin meditasyon- ve bir eli ile Mudra hareketi yapmaktadır.

Dhamekh Stupa

Burası, Buda’nın MS. 500 yılında ilk dersini verdiği yer olarak kabul edilmiş ve 34 metre yüksekliğindeki bu stupa inşa edilmiş. Yapının geometrik şekli Gupta dönemine ait olduğunu gösteriyor ama kazılardan çıkarılan tuğlaların yaşı MS. 200 yılındaki Maurya dönemine kadar gidiyor.

Jain Tapınağı

Bu bölgenin kültürel zenginliği içinde bir de Jain Tapınağı var. Jain dininin kutsal saydığı 11. kişi olan Shreyanshnath’ın doğum yeri olarak kabul edilen bu yerde bir de Jain tapınağı yapılmış. Tapınakta bulunan Jain dininin kurucusu Lord Mahavira’nın ve diğer ermişlerin freskleri ile minyatürleri iyi korunmuş durumda.

sarnath.jain
Jain Tapınağı girişi © Zafer Bozkaya

Mulagandha Kuthi Vihara

1931’de uluslararası Budist toplumunun bağışlarıyla yapılmış modern bir Budist tapınağıdır. Halen, bu tapınağı Mahabodhi Topluluğu koruyup yönetiyor. Dünyanın her yerinden Budistler ve gezginler buraya geliyor. Tapınağın girişindeki dev çan, Japonya’nın hediyesidir. Tapınağın iç yüzüne Buda’nın hayatını anlatan freskler işlenmiş.

sarnath.mulagandha
Mulagandha Kutsi Vihara girişi © Zafer Bozkaya

Kutsal Ağaç

Bahçede Buda’nın altında aydınlanmış olduğu Bodhi ağacının bir benzeri bulunuyor. İnanışa göre imparator Ashoka, Bodhgaya’daki orijinal ağaçtan bir dal getirterek buraya ektirmiş. Buradaki ağaç da o fidandan yetişerek günümüze kadar gelmiş.

sarnath.kutsal.agac
Kutsal ağacın altında Buda ve ona ilk inananlar © Zafer Bozkaya

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz