Ölü yakılan Ghat’lar

0
3001
Varanasi
Ölü yakımı - Varanasi

Burning Ghat

Ghat’lardan bazıları sadece ölülerin yakılması için ayrılmıştır ve bunlara “Burning Ghat” denir.

Burning Ghatlarda ölülerin yakılması işlemleri günün 24 saati kesintisiz olarak devam eder. Buraya Hindistan’ın hemen her yerinden ölü bedenler getirildiğini düşünürsek bu kadar çok sayıda bedenin hemen yakılması pratik olarak mümkün olmayacaktır. Bu iş için sıraya girilmesi gerekir. Bir bedenin yakılması için 380 kg. kadar kuru ağaca ihtiyaç var. Bir yakılma olayı, töreni, ibadeti ve bölgenin temizliğiyle 3 saat kadar sürer.

Ölü Yakma Ritüeli

Ölü yakma ritüelinde ölen kişinin (eğer varsa) en büyük oğlu baş görevlidir. Oğlu yoksa buna eş başka bir erkek akrabası görev alır. Bu kişi, beyaz elbiseler giyer ve saçlarını kökünden kazıtır. Hemen yakındaki Shiva tapınağında Puja (ibadet) ve tören yapılır, tapınağın içinde yanan kutsal ateşten bir tutam ot tutuşturularak bedenin yanına getirilir.

Bu sırada yakılacak olan beden, kuru odunların altında hazırdır. Odunların daha kolay yanması için üzerine Ghee denilen bir tür sade yağ dökülür. Ayrıca güzel kokması için sandalağacı tozu ve başka baharatlar serpilir. Kutsal ateşi getiren sorumlu kişi, bedenin etrafında üç kez dolaştıktan sonra elindeki ateşle odun yığınını ateşe verir. İyice kurumuş ve yağlanmış olan odunlar çabucak tutuşur ve içine aldıkları bedeni yakmaya başlar, bu sırada ölünün yakınları tarafından bazı ilahiler okunur ve Puja yapılır.

Ölü yakılan ghat’lara gelen ölenin yakınlarından sadece erkekler yaklaşabilir. Kadınlar ancak uzak bir mesafeden izleyebilirler. Bu tedbirin, kadınların duygusal davranabileceklerinden ileri geldiği söylenebilir. Eski dönemlerde geçerli olan Sati geleneğine göre ölen bir erkeğin eşi, kendisini kocasının yakıldığı ateşin üzerine atarak kocasıyla birlikte yanarsa kurtuluşa ereceğine inanılırdı. İngiliz döneminden beri Sati uygulaması yasaklanmıştır.

Odunların yanışı zayıfladıkça bu işle görevli kasttan kişiler korları karıştırarak alevlerin büyümesini sağlar. Yanmamış hiç bir parçanın kalmaması için bu gereklidir. Ölü yakıcıların verdiği bilgiye göre kadınların bel ve kalça kemikleri ile erkeklerin göğüs bölgesindeki kemikler en zor yanan yerlerdir, bedenden geriye kalan bu tür parçalar Ganj nehrine atılır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi 3 saat kadar süren yakma işleminden sonra geriye yarım kova kadar kül kalır. Ölen kişinin ailesi eğer saklamak isterse bu küllerden bir miktarını alabilir. Geriye kalan küller görevlilerce süpürülerek Ganj nehrine atılır. Böylece, bir ruh daha son bedeninden bağını kopartma ve ruhlar aleminde bağımsız kalma şansına erişmiş olur.

Ek Bilgi

 UYARI !
BURNİNG GHATLARDA FOTOĞRAF VE VİDEO ÇEKİLMESİ

KESİN OLARAK YASAKTIR.
AYRICA YAS İÇİNDE OLAN ÖLÜ YAKINLARININ

ÇOK YAKININDA DOLAŞARAK
ONLARI RAHATSIZ ETMEYİN.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz