Teleferik

0
1547
Haridwar
Mamsa Devi Teleferik - Haridwar

Teleferik

Ha­rid­war’ın arkasını yas­la­dı­ğı te­pe­de Mamsa De­vi Ta­pı­na­ğı var­dır. Bu tepeye yürüyerek çıkış mümkün olmakla birlikte bunu kolaylaştırmak için bölgeye küçük bir teleferik sistemi kurulmuştur.

Hindu hacılar, bu tapınağı mutlaka ziyaret ederler. Mamsa Devi isimli tanrıçanın, her ziyaretçinin isteğini yerine getirdiğine inanılır. Bunun için, tapınağın içindeki kutsal ağaca ip bağlanır. Dilek gerçekleştiğinde tapınağın tekrar ziyaret edilip bağlı iplerden birinin çözülmesi gerekir.

Tapınağa çıkmak için teleferik kullanılır. Yaya olarak çıkış, ücretsizdir. Yaya çıkış yolunda bekleyen motorsikletli gençler, kişi başı 100 rupiye sizi motorla da çıkartabilir.

Teleferik ile çıkış

Teleferikler dört kişiliktir. Tepedeki tapınak pek il­ginç değil ama va­di­nin ve Ganj Neh­ri­nin man­za­ra­sı­nı bu yükseklikten iz­le­mek hoş. Bu sı­ra­da et­ra­fı­nız­da bu­lu­nan may­mun­la­ra dik­kat edin. Eli­niz­de yi­ye­cek varsa onu al­mak için si­ze sal­dı­ra­bi­lir­ler. Bu may­mun­lar vahşi­dir ve za­man za­man teh­li­ke­li ola­bi­lir­ler.

Teleferik
Teleferikten Ganj nehrinin görünüşü. © Zafer Bozkaya

Ücret

Teleferik ücreti kişi başı 148 Rupidir. Aynı gişeden kombine bilet alarak Haridwardaki öteki teleferik için de kullanabilirsiniz. İkinci teleferik için bilet alma sırası beklemenize gerek kalmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz