Fetih Prakash Sarayı ve Kristal Galerisi

Fetih Prakash Sarayı 

Sarayın ayrı bir bölümünde yer alır ve burası için ayrıca bilet almalısınız. Bu bilet ile saraydaki iki ayrı bölüm olan Kristal Galerisi ve Durbar Salonu gezilebiliyor.

Durbar Salonu

1909 yılında İngiliz Valisi Lord Minto tarafından yaptırılmıştır. Burası saray faaliyetleri, akşam yemeği ziyafetleri, dini toplantılar ve kraliyet törenleri için kullanılıyordu. Salonun gösterişli ve bezemeli dekorasyonunu büyük boyuttaki avizeler tamamlıyor. Duvarlardaki Udaipur Maharana’larına ait yağlı boya tablolar, bu hanedanın dünyanın en eski hanedanlarından birisi olduğunu ve geçmişinin 76 kuşak geriye gittiğini gösteriyor.

Kristal Galerisi

Sarayın Durbar Hall’ı üstten gören bir konumda yer alan balkonlar eski dönemlerde haremdeki kadınların toplantıyı izlemeleri için yapılmış, günümüzde burada sarayın kristal eşyaları sergileniyor. Burayı sadece basit bir sergi sanmayın, görmeye değer bir yer.

Anlatılan hikayeye göre Maharana Sajjan Singh ismindeki eski sultanlardan birisi bu kristalleri 1877 yılında İngiltere’den sipariş etmiş. Ancak kristaller buraya ulaşmadan Maharana vefat etmiş, daha sonra depolara kaldırılan sandıklarla 100 sene boyunca kimse ilgilenmemiş. Sonraları bulunan sandıklardan çıkarılan malzemeler arasında kristal kanepeler, taht benzeri kristal sandalyeler, çeşitli yemek gereçleri, tabak, çanak, tuzluk, biberlik, kaşık ve çatallar, ve hatta kristal bir yatak bile var. Maharana’ların vereceği davetlerde kullanması için getirtilmiş olan yüzlerce kristal şarap bardağı da gözleri kamaştırıyor.