Jaisalmer Gezileri

0
281
Jaisalmer Gezileri

Jaisalmer şehri, Rajasthan eyaletinin çok ilginç köşelerinden birisidir. Şehrin ünlü Thar çölü sınırında olması ve ayrıca Pakistan’a çok yakın olmasının yanında geleneksel yerel kabile yaşantısını koruması da Jaisalmer Gezileri için önemlidir. 

Jaisalmer, Altın Şehir (Golden City) olarak da anılır. Kaleler, yerel müzikler, deve safarisi, yerel tatlar gibi özellikler burayı önemli bir gezi hedefi yapıyor. Jaisalmer, mimari, macera, renk ve romantizmin güzel bir birleşimidir. 

Gadisar Gölü 

Gadisar gölü, Jaisalmer’deki en güzel yerlerden biridir. Gezinizi kış aylarında yapıyorsanız ve biraz da şanslıysanız bu göle gelen çeşitli göçmen kuşları görebilirsiniz. Göller her zaman gezginlerin akşamlarının tadını çıkarabilecekleri en iyi yerler arasındadır. 

jaisalmer gadisar
Gadisar Gölü © Wikimedia Commons

Jaisalmer Kalesi 

Genellikle “Altın Kale” olarak anılır. Thar çölünün içinde yükselmiş heybetli yapısıyla çok etkileyicidir. Bu güzelliğin farkına varmış olan çeşitli Bollywood filmleri burada çekildi ve pek çok Bollywood şarkısının da konusu oldu. Bu muhteşem kale, güneş ışınlarının altında altın rengine dönüştüğünde çok güzel bir manzaraya tanık olacaksınız. 

jaisalmer kale
Jaisalmer Kalesi © Wikimedia Commons

Sam Kum Tepeleri

Sam kum tepeleri çöl ortamı deneyimlemek için en güzel imkanları yaratır. Bu ortamda çölde kamp, jeep safari, deve turu ve çöl yelkenciliği gibi aktivitelerin tadını çıkarabilirsiniz. Jaisalmer Sam Çölü bölgesinde unutulmaz bir gece geçirmek isterseniz çadır ortamında konaklama sunan otellerden birisinde konaklayın.

jaisalmer sam
Sam Kum Tepeleri © Wikimedia Commons

Haveliler (Konaklar)

Jaisalmer’de ziyaret edilecek pek çok Haveli vardır. Ancak bunlardan en önemli olan üç ana konak Patwon ki Haveli, Nathmalji ki Haveli ve Salim Singh ki Haweli konaklarıdır. Tüm Haveliler sarı kumtaşı kullanılarak yapılmıştır ve dış cepheleri güzel bir şekilde işlenmiştir. Patwon ki Haveli, Jaisalmer’deki en büyük havelilerden biridir. Kendi içinde 5 küçük konak kümesine sahiptir, ancak bunlardan yalnızca ikisi halka açıktır. Bu haveliler, geçmiş günlerin ilginç mimarisini sunar. Havelilere giden yollardaki daracık sokaklardan geçerken de Jaisalmer kentinin otantik ortamına şahit olacaksınız.

jaisalmer haveli
Konaklar © Wikimedia Commons

Kampçılık

Açık havada yapılacak bir kamp size unutulmaz bir deneyim yaşatacaktır. Rajasthan halk danslarını canlı olarak sunacak bir müzik grubu hazır bekliyor olacak. Konser sırasında lezzetli Rajasthan mutfağının tadını çıkarabilirsiniz. 

jaisalmer kampcilik
Jaisalmerde kampçılık

Alışveriş

Jaisalmer Kalesi ve Gadi Sagar Gölü çevresindeki pazarlarda çeşitli etnik ürünleri satın alabileceğiniz çok sayıda dükkan vardır. Bu büyüleyici şehirden mutlaka birkaç hatıra eşyası almalısınız. Jaisalmer’den çeşitli kuklalar, Rajasthan tekstil ürünleri, yerel el sanatları, takılar, dekoratif ürünler, ahşap ürünler, süs eşyaları, değerli taşlar ve deri ürünler satın alabilirsiniz.

jaisalmer manak
Manak Chowk – Jaisalmer © Wikimedia Commons

Çöl Milli Parkı

Jaisalmer ve Barmer şehirleri arasında yer alan Çöl Milli Parkı 3.162 km2 büyüklüğü ile göz kamaştırıcıdır. Bu Milli Parkta Hint ceylanı, çöl tilkisi, kara geyik, çeşitli sürüngenler, kartal türleri, akbabalar ve başka pek çok egzotik vahşi hayvanlar doğal ortamlarında yaşar. Parkın kendi kendine yeten eko sistemi gerçekten de ilginçtir çünkü milli park alanının %44’ü sadece çöl kumundan oluşmuştur. Milli Parkta muhteşem manzara, suyu tükenmiş göller, göçmen kuşlar, kaplanların ayak izleri gibi pek çok ilginç şeyler görebilirsiniz. Bu güzelliklerin farkında olan pek çok fotoğrafçı grupları Milli Park bölgesine gelerek foto-safari turları yapar.

jaisalmer col
Çöl milli parkından bir kuş

İpek Yolu Sanat Galerisi

Bu galerideki zengin kültürel ürünler arasında, Rajasthan el sanatları ürünleri, patch work işleri, aksesuarlar, yapay takılar ve daha pek çok ürünler vardır. Şehrin renkli ve zengin kültürü bu ürünlerle açığa çıkıyor. 

jaisalmer silk road
İpek Yolu Sanat galerisinden bir ürün

Rajasthan Mutfağı

Ünlü Dal Bati Churma yemeği Rajasthan kültürü ile eş anlamlıdır. Bunun yanında Ker Sangri, Dil Khushal, Laal Maas ve Churma Ladoo gibi başka güzel Rajasthan lezzetleri de var. Bu yerel lezzetler tatilinize tatlı bir dokunuş katacaktır.

jaisalmer thali
Rajasthan mutfağından Rajsthan Thali – © Wikimedia Commons

Jaisalmer Gezileri Sıcak Hava Balonu Gezisi

Jaisalmer’de bir sıcak hava balonu yolculuğu ile yükseklere uçarken Altın şehrin kuşbakışı görüntüsünü izlersiniz. Balon ile Jaisalmer gökyüzünde yumuşak bir şekilde süzülün. Böylece kalenin çarpıcı fonunun yanında Thar çölünün ihtişamına şahit olursunuz. 

Balon turları kişilerin isteklerine göre seçebilecekleri farklı türde olabiliyor. Her balon en az 4 ve en fazla 8 kişi taşıyabiliyor. Yolculuk yalnızca havanın iyi olduğu, hafif rüzgarlı, yağmursuz ve bölgede fırtına beklenmediği zamanlarda gerçekleştirilir. Balon, bulunduğu yerin topografyasına ve hava durumuna bağlı olarak farklı irtifalara ulaşmaktadır. Maksimum yükseklik yerden yaklaşık 350 metredir. Sıcak hava balonu soğuk havalarda daha iyi uçar. Sabah erken saatlerde dünyanın yüzeyi daha soğuktur. Rüzgar hızları genellikle daha tahmin edilebilirdir. 

Balon Safarisi için başlangıç noktası her gün değişir, bu karar uçuş günündeki rüzgarın yönüne ve rüzgar hızına bağlıdır. Son derece deneyimli pilotlar, uçuş sabahı hava koşullarına göre uçuş alanını seçer.

Sıcak hava balonu yolculuğu gün doğumu sırasında başlar. Balon gökyüzüne yükseldiğinde güneşin altın ışınlarıyla parlayan büyük Thar çölü görülür. Bu manzara gerçekten de büyüleyicidir. 

Balonun çıktığı yükseklikten çevrenin tüm panoramik manzarası görülür. Sarayların, kalelerin, göllerin havadan görünümlerine tanık olmanın heyecanı gerçekten güzeldir. Kalelerin güzel görünümü, balonun gölün üzerinde süzülüşü ve antik sarayları çok yüksek bir yerden çevrelediğini görmek sizi hayrete düşürecektir. Bu yerlerin mimari yapıları böylesine yüksek bir açıdan bakıldığında değişik görünecektir. Bu manzara sadece bir sıcak hava balonu ile deneyimlenebilir. 

Jaisalmer’in altın kum tepeleri de sıcak hava balonundan çok geniş ve hoş görünür. Parlak gökyüzü fonunda manzaranın güzel görüntülerini yakalamak için fotoğraf makinalarınızı hazırlayın. Gün doğumu ile birlikte manzarayı yakalayın. Uçsuz bucaksız manzara, canlı renkler ve sıcak hava balonunda esen temiz havanın verdiği mutlak huzur yaşamaya değer. Sabahın erken saatleri, muhteşem kaleleri, sarayları, evleri, gölleri eşsiz bir perspektiften görmek için ideal bir zamandır. 

Jaisalmer Gezileri
Sıcak Hava balonu turu – Jaisalmer

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz