Jaipur’un 7 önemli yemeği

0
3415
Dal Bati Churma

Jaipur, kültürel mirası ve seçkin halkı ile bilinir. Aynı zamanda lezzetli yiyecekleriyle de tanınır. Herkesi etkileyecek yiyecekler sadece Jaipur’u gezenlerin değil, Jaipur’da yaşayanların da olmazsa olmazıdır.

Ünlü Jaipur Yemekleri

İşte herkesin mutlaka denemesi gereken 7 ünlü Jaipur yemeği.

Dal-Baati-Churma

Bu Rajasthan’ın en ünlü yemeğidir. Bu yemeği hemen her yerde, her restoranda ve hatta her düğünde bulabilirsiniz. 3 farklı yemek türünün birleşimidir ve her ürün diğerini tamamlar. Baati, Ghee denilen sade yağa batırılmış, geleneksel toprak tencerede pişirilmiş ve sıcak olarak servis edilen küçük buğday ekmeği toplarıdır. Dhal, (mercimek çorbası) üzerinde kırmızı biber, baharatlı sarımsaklı Hint turşusu veya besan (tam buğday unu) ile birlikte ve küçük bir kova şeklindeki kapta servis edilir. Churma, un ile yapılmış bir tatlıdır. 

Bu yemeği Hindu tapınaklarında Prasaad olarak da veriyorlar.

Jaipur Churma
Dal-Baati-Churma

Ghewar

Jaipur’un ünlü tatlılarından biridir. Bal peteğini andıran bir dokuya sahip ve disk şeklindeki bir tatlıdır, çok amaçlı un ile hazırlanır ve şeker şurubuna batırılır. Ghewar, özellikle Teej festivali günlerinde çok tüketilir. Bu dönemde bir saygı göstergesi olarak aileler arasında paylaşılır. Sade, Kaymaklı, Köy Peynirli gibi çeşitleri vardır. 

Ghewar almak için en ünlü yer, Bapu Bazaar yakınındaki LMB (Laxmi Misthan Bhandaar) dır. 

Jaipur ve Ghewar
Ghewar

Kachori

Jaipur’luların sabah kahvaltısı veya akşam öğünü Samosa ve Kachori olmazsa eksik kalır. Şehrin ünlü dükkanlarının çoğunda ateş ateş yanan Kachori bulunur. Bu taze kachorileri mutlaka denemelisiniz. Dhal ki Kachori, Pyaaz ki Kachori, Mawa ki Kachori gibi Kachori türleri vardır. Pyaaz ki kachori, Chutney (Hint Turşusu) ile servis edilir. Mawa ki Kachori tatlıdır, aromatik mawa ve fıstık karışımı ile doldurulmuş bir hamur işidir. (Mawa : Şerbete batırılmış hamur topları)

Jaipur’da en iyi Kachori’yi Sindhi Kamp yakınında bulunan Rawat Misthan Bhandaar’da bulabilirsiniz. 

Kachori Jaipur
Kachori

Kair Sangri ki Sabzi

Kair Sangri, kurutulmuş Kair Yemişi (Capparis Yemişi) ve Sangri Fasulyesi (yerel bir bakla türü) kullanılarak yapılan Rajasthan tarzı bir sebze yemeğidir. Meyveler ve fasulyeler birkaç saat suda bekletilir sonra köy peyniri ve taze baharatlarla birlikte pişirilir. Her evin kendi özel Kair Sangri pişirme yöntemi vardır. Genellikle Bajre ki Roti (yağda kızartılmış hamur) ile servis edilir, ancak evlerde Tawa Roti (yağsız tavada ekmek) veya Missi Roti (az yağlı tavada ekmek) ile birlikte servis edilir. 

Kair Sangri ki Sabzi’nin en iyisini Choki Dhani Köy Seyirlik oyunları bölgesinde bulabilirsiniz.

Jaipur Sangri
Kair Sangri ki Sabzi

Gatte ki Sabzi

Jaipur’da yemek söz konusu olduğunda, Gatte ki Sabzi olmazsa liste eksik kalır. Bu yemeği oluşturan haşlanmış tam buğday unlu hamur lokmaları yoğurtta kaynatılan köri ile birlikte bir lezzet bombası olur. Çok popülerdir ve sıcak puri veya chapati ile yenir. Sarmısaklı Chutney ve Roti eşliğinde mükemmel bir akşam yemeği olur. 

En iyi Gatte ki Sabzi için Chandpole Çarşısı’ndaki Mahaveer Rabri Bhandar’a gitmelisiniz. 

Jaipur Gatte
Gatte ki Sabzi

Aloo-Pyaaz-Paneer ki Sabzi

Akşam yemeğinizi Aloo Pyaaz-Paneer ki Sabzi, yanında Bejar ki Roti, ve Lehsun ki Chutney ile ve üzerine soğuk tatlı bir Rabri ile bitirme seçeneğiniz vardır. Bu sebze yemeğinde patates ve soğan yağda kızartılır, sonra tereyağlı ve baharatlı domates sosunda pişirilir. Herhangi bir Rajasthan tarzı düğün, bu yemek olmadan eksik kalır. Bu yüzden her yerde bulunur. 

En iyisi için Mahaveer Rabri Bhandaar restoranına gitmelisiniz.

Jaipur yemeği
Aloo-Pyaaz-Paneer ki Sabzi

Gajak

Jaipur’un meşhur tatlılarından birisi Gajak’tır. Gajak, şeker kamışı pekmezi, şeker şurubu, khaand (esmer şeker) gibi birçok şeye batırılarak işlenmiş susamdan oluşur. Gajak hazırlandıktan sonra Til Patti (Susam Helva), Til ke Laddoo (Susamlı Şekerleme) gibi başka tatlılara dönüştürülebilir. Gajak, sadece kış aylarında üretilir ve sadece kış aylarında tüketilir. Çünkü ana maddesi olan susam, vücutta ısı üretir. Kış aylarında vücudu sıcak tutmaya yardımcı olur. Ocak ayında kutlanan Makar Sankranti festivalinde saygı ve sevginin simgesi olarak herkes birbirine Gajak ikram eder. 

Jaipur’daki en iyi Gajak üreticisi Chaura ka Rasta’daki Ishwar Ji Gajak Wale’dir. 

Jaipur meşhur Gajak
Gajak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz