Merkez Manastır

0
2314
budizm
Dharamsala Dalai Lamanın tapınağı

Dalai Lama merkez manastırı

Dalai Lama’nın yaşadığı evin de içinde bulunduğu bu geniş alanda; yüzlerce Budist rahibin eğitim aldığı bir manastır, Tuslagkhang Budist tapınağı, Dalai Lama’nın halka konuşma yaptığı büyük bahçe, Astrolojik Tıp Merkezi ve bir Kütüphane yer almıştır.

Merkez Tibet Müzesi

Giriş kapısından sonra sol tarafınızda küçük Tibet müzesini göreceksiniz. 20 Rupilik sembolik giriş ücretini ödeyerek Tibet’in yakın tarihini İngilizce ve Tibetçe yazılı metinlerle ve fotoğraflarla gösteren iki katlı küçük yapıyı gezebilirsiniz.

Daha sonra biraz dolambaçlı bir yerden geniş bahçeye ulaşırsınız. Burada sol taraftaki binalar manastır olarak kullanılır ve Budizm eğitimi kesintisiz olarak devam etmektedir. Ortadaki binanın üst katına çıkın. Buradaki iki büyük salonda birer tane büyük boyutlu Buda heykeli vardır. Soldaki salonda (tapınak), Dalai Lama, konuşma yapar ve ayinleri yönetir. Bu salon, çok detaylı çizilmiş minyatürlerle kaplıdır. Buradaki Buda heykellerinden birisi Shakyamuni’ye (Tarihsel Buda görüntüsü) ve ikincisi ise Padmasambhava’ya (Budizm’i Tibet’e götüren enkarnasyon) aittir. Burada fotoğraf ve film çekilmesine izin verilmiyor. Bu katta gelenek olarak saat yönünde dolaşılır. Mantra çarkları da saat yönünde çevrilir.

Sağdaki salonda Buda’nın enkarnasyonlarından Avalokiteshvara’nın (Şefkat Boddhisatvası) büyük bir heykeli vardır. Soldaki tapınağın arkasında yüksek bir balkon göreceksiniz; Dharamsala kasabası ve ormanın en güzel manzarası buradan görülür. Birer hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmeyin.

Dua Çarkları

Arka duvardan sonra Dua (Mantra) Çarklarını göreceksiniz. Tapınağı ziyarete gelen herkes bu çarkları çevirirken “OM MANİ PADME HUM” mantrasını tekrarlar. Siz de öyle yapın, kalabalığa karışın. Sağ elinizle çarkları çevirmek için tutacak yer ararken, zihninizi boşaltmaya ve sadece mantrayı tekrarlamaya bakın. Bunu yapmak zor değil; işte, meditasyona başladınız bile!

Tapınak bahçesinde her akşam bir grup rahip toplanıp akşam ayini yapıyor. Bu ayin otantik bir Budist töreni görmek isteyenler için iyi bir fırsattır. Şansınız varsa Budist rahiplerin bir tür “münazara” çalışmaları olan “Rtsod Pa” faaliyetini de görebilirsiniz.

Kora Yolu (Parikrama) 

Dalai Lama’nın evinin çevresinde geniş bir daire çizecek şekilde düzenlenmiş olan bu patika yol, Merkez Tapınağın dış kapısından sol yönde, aşağıya doğru giden sokaktan ayrılan bir sapaktan başlar. Bu yolda kayalara işlenmiş Om Mani Padme Hum mantraları, küçük bir stupa ve tapınak, irili ufaklı yüzlerce mantra çarkı ve bol miktarda maymun bulunur. Bu turu sizinle birlikte yapmakta olan Tibetli rahipler ve halktan kişilerle sık sık karşılaşacaksınız. Sabah 06.30 civarında gelirseniz buradaki tapınakta tören yapan rahipleri izleyebilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz