Beatles Ashramı

0
2003
Rishikesh
Beatles Ashram - Rishikesh

Beatles Ashramı

Ünlü Beatles Topluluğunun 1970 yılında Rishikesh’e gelmiş olduğunu daha önce söylemiştik. Maharishi Mahesh Yogi’nin kurduğu Transandantal Meditasyon yönteminin o yıllardaki merkezi Rishikesh’teydi. Batı dünyasında meditasyon uygulamaları ve hippilik felsefesi yaygınlaşınca Beatles ve Maharishi isimleri birlikte anılmaya başlandı.

Beatles Ashram tarihi

Beatles, o yıllarda Hindistan’ı ve Rishikesh’i ziyaret ettikten sonra “Happy Rishikesh Song” isimli bir de şarkı besteledi. Ayrıca Maharishi’nin felsefesini anlatan “The Inner Light“ şarkısı da albümlere girdi.

Böylece, Rishikesh’e büyük bir hippi akımı başladı. Maharishi’nin Ashram’ı o dönemlerde altın çağını yaşıyordu. Sonraki yıllarda TM Gurusu İsviçre’ye yerleşti, hippiler de artık Rishikesh’e gelmez oldular.

Maharishi’nin Ashram’ı özel bir mimari tarzı ile inşa edilmiş bir yerdir. Tamamen yerel malzemeler kullanılarak, çevreci düşünce ile 250 kadar, sivri külahlı ve iki katlı evler yapılmış. Evlerin üst katları meditasyon yapmaya uygun olacak şekilde düşünülmüş. Ayrıca iki adet çok katlı blokta çiftlerin konaklamaları için yerler var. Sufilerin inzivaya çekildikleri yerlere benzeyen 40 kadar hücre, ayrı bir binada yer alıyor. Ayrıca Maharishi’nin evi ve ofisi de orman içinde bulunuyor.

Buradaki çok büyük iki salondan birisi meditasyon öteki ise konser, konferans gibi organizasyonlar için ayrılmış. Anlatılanlara bakılırsa Hindistan Orman bakanlığı, Ashram’ın bulunduğu araziye el koymuş ve orman dahiline almış. Binalar yıkılmamış, ama kendi haline terk edilmiş.

Ashramın içindeki konser salonu buranın en ilginç yerlerinden birisi. Burayı güzelleştirmeye gönül vermiş batılı gençler duvarlara çeşitli resimler, hippi tarzı çizimler yaparak kısmen yıkık olan salonu toparlamışlar.

Ulaşım

Ashrama ulaşmak için Rishikesh’te Raj Palace oteli’nden ileriye doğru yürüyün. Last Chance Cafe’ye gelince Beatles Ashramı’nı sorun. Binalar, yoğun otların ve çalıların her yeri sarmasına rağmen halen ayakta ve gezilebiliyor. Giriş ücreti olarak 600 Rupi isteniyor. Biraz yüksek bir rakam olmasına rağmen buna değer.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz