Dadar bölgesi

0
566
Dadar - Mumbai

Dadar bölgesi Mumbai şehrinin tam merkezinde bulunur. Kurulduğundan bu yana daha çok yoksul halkın yaşamayı tercih ettiği bir bölge olmuş ve belki de bu nedenle biraz geri kalmıştır. Gecmişte Dadar bölgesinde yaşamış olan önemli kişilikler arasında Dr. Ambedkar en ön sırada gelir. Dadar bölgesi kurulduğundan bu yana Marathi dilinin yoğun olarak konuşulduğu bir yer olmuştur. 

Dadar bölgesinin Maharastra yemek kültürüne önemli katkısı olan ünlü Vada Pao (ekmek içinde sebze türlüsü) yemeği burada icat edilmiştir. Bunun yanında Maratha mutfağı ürünlerinden olan Batata Vada, Thalipith, Sabudana Vada, Misal Pav, Usal Pav, Puri Bhaji, Pithla Bhakri, Piyush ve Lassi gibi yiyecek ve içecekler Dadar bölgesinde severek tüketilir.

dadar dadar
Dadar merkezi

Shivaji Parkı

Shivaji Parkı, Dadar’ın en önemli yeridir. Bir Maidan olan park, Mumbai’deki en büyük açık alanlardan biridir. Birçok nesilden aileye ev sahipliği yapan bu parkta her yaştan insanın buluştuğunu, spor ve yürüyüş yaptığını ve bazen de sadece oturup şehrin manzarasını izlediğini göreceksiniz. Shivaji Park’ın etrafında bir tur atmak size Dadar semti ve çevresindeki yaşam biçimine dair pek çok fikir verecektir.

Shivaji Park aynı zamanda Hindistan’ın bağımsızlık hareketinin önemli merkezlerinden birisi olmuştur. Gandi döneminde pek çok önemli miting burada yapılmıştır.

dadar shivaji park
Shivaji Park

Parsi Kolonisi

Mancherji Joshi tarafından 1899-1900 yılları arasında kurulmuş olan Dadar Parsi Kolonisi, Mumbai’nin ilk planlı konut projelerinden birisiydi. Bu koloni, şehirdeki en büyük Parsi nüfusuna ev sahipliği yapmıştır. Başka Parsi kolonilerinin aksine, bu bölgenin çevresi duvarlarla kapatılmış değildir. Burası, Dadar’ın geleneksel karmaşası ile yoğun trafiğinin ortasında kalmış huzurlu yerleşim alanlarından biridir. Sabahları erken saatlerde ağaçlarla kaplı bu alanda yürüyüşe çıkanlar görülür. Koloniye geldiğinizde çevrenizde yer alan Gotik ya da Art Deco tarzı detaylarla bezeli eski konutlara bakın.

Parsi kolonisinin etkisiyle Dadar bölgesinde günümüzde bile Parsi tarzı yiyeceklerin bulunduğu cafeler ve restoranlar bulunur.

dadar parsi koloni
Parsi Kolonisinde bir ev.

Mumbainin bu ilginç köşesindeki bazı cafe ve restoranları inceleyelim.

Koolar & Co.

Dadar bölgesindeki en popüler İrani Kafe’lerden birisidir. Parsi kahvaltısı ve atıştırmalıklarıyla iyi tanınır. Bu kafede harika Kheema Pav, çeşitli tarzda hazırlanmış omletler ve ünlü Bun Muska böreği servis edilmektedir. Cafenin duvarları ahşaptır ve ayna kaplıdır. Zemin, bir İran Cafesinde bulunması şart olan eski fayanslardan oluşur. Dama tahtası şeklindeki bu zemin sizi geçmişteki güzel günlere götürecektir.

dadar koolar
Koolar cafe

Mysore Concerns Cafe

Mysore Concerns Cafesi 1930’lu yılların sonunda kurulmuştur. Kurulduğundan bu yana taze çekilmiş kahvenin öncülerinden birisi olmuştur. Ürünleri Mumbai’deki hemen her restoran ve kahvehaneye kilo ile satılır. Mumbai’de Dadar bölgesi civarına gelirseniz bir paket kahve satın almak için Matunga’daki Mysore Concerns cafesine mutlaka uğrayın.

dadar mysore concerns
Mysore Concerns

Malvan Katta

Dadar’da aradığınız şey deniz ürünleriyse, burası tam size göredir. Malvani yemekleri, deniz ürünleriyle hazırlanmış baharatlı lezzetleriyle bilinir. Önceleri ev yemekleri tarzında başlamış olan Malvan Katta, size yerel tatlar sunuyor. Buranın favorisi Kızarmış Bombay Ördeği, Karides Masala ve kabuklu deniz ürünleri yemekleridir. Yemekten sonra, ferahlatıcı Kokum şerbeti içebilirsiniz.

dadar malvan katta
Malvan Katta menü.

Cafe Madras

Çok tanınmış olan bu kafede her gün ağırlanan müşteri sayısı çok yüksektir. Cafe Madras, Dadar bölgesindeki en iyi Güney Hindistan lokantalarından birisidir. Cafe Madras, yıllar boyunca bu menüyü hiç değiştirmemiş ve menüde bulunmayan siparişleri karşılamama prensibini sürdürmüştür.

dadar cafe madras
Cafe Madras menü

Terttulia

Bölgedeki ilk modern yemek mekânlarından birisi olan Terttulia, Dadar’ın yeni ve değişen yüzünü temsil ediyor. Restoran, bölgeye kozmopolit bir hava getiren geleneksel yaşam biçimlerine karşı tam bir tezat oluşturuyor. Terttulia, şık ve sofistike bir yapıdadır ve gösterişli salatalardan gurme pizzalara uzanan harika bir menü sunar.

dadar terttulia
Terttulia cafe

Gypsy Corner

Bu restoran, Maharashtra yemekleri sunmaktadır. Maharashtra ev yemeklerinin restoranlarda bulunmasına pek rastlanmaz. Belki de Maharashtra yemeklerinin başka Hint yemekleri kadar zengin bulunmaması nedeniyle veya günlük ev yemeklerinin basit olması nedeniyle olabilir. Bu nedenlerle ev yemeklerinin bulunması zor olur. Gypsy Corner size bu lezzetli, vejetaryen, Maharashtra ev yemekleri mutfağı deneyimini sunuyor.

dadar gypsy corner
Gypsy Corner Cafe

Prakash Shakahari Upahar Kendra

Bir “Dadar”lıya nerede kahvaltı etmek istediğini, ya da atıştırmalık bir şeylerin nerede bulunacağını sorun. Size fast food konusunda uzmanlaşmış bir restoran olan Prakash’ı önerecektir. Bu  restoran her zaman dolu olduğu için burada masaları paylaşmak gereklidir. Nerede yer bulursanız bulun, hemen oturun, sıcak Sabudana Wada veya soğuk Dahi Misal sipariş edin. 

dadar prakash restoran
Prakash Restoran

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz