Aarti Törenleri

0
3266
Varanasi
Aarti töreni - Varanasi

Ganj Nehrini Kutsama Törenleri

Hindistan’da bir çok şeyin tanrısı olduğu gibi Ganj Nehrinin de bir tanrısı vardır. Bu tanrı: Ganga’dır.

Aarti törenleri

Ganj nehri kıyısında her akşam güneş batarken Tanrı Ganga’ya saygı içeren ve ona ibadet edilen Aarti veya tam adıyla Ganga – Aarti törenleri yapılır. Bu törenler, Ganga tapınağında çalınmaya başlanan çanlar ve zillerle başlar, Sonra tapınaktaki Ganga heykelinin önünde kısa bir Puja yapılır.

Ganj kenarında kurulmuş olan 7 platformda bir Hindu ashramında eğitim görmekte olan genç rahipler, özel giysiler içinde törene hazır durumdadır. Ganj tapınağındaki Puja bittikten sonra küçük bir Hint müziği grubu ilahiler çalmaya başlar. Toplanmış olan halk da ilahilere eşlik eder.

Bu sırada platformlardaki rahipler belirli sembollerle, birbirine uyumlu şekilde Puja uygulamakta ve Mudra denilen el hareketlerini yapmaktadır. Kullandıkları objeler bir çan, bir tutam tütsü, bir miktar taze çiçek, buhurdanlık, mumlardan yapılmış meşale, küçük bir kap süt gibi şeylerdir. Bunların hepsinin sembolik anlamları vardır. Her bir obje, Mudra hareketleriyle birlikte sırayla kullanılır ve bu hareketler dört ayrı yönde tekrarlanır.

Aarti töreninin sonunda meşaleler halkın arasında dolaştırılır, halk meşalelerin kutsal ateşine dokunup yüzüne sürmek için yarış eder. Ganj nehrine törenle bir miktar süt dökülür ve böylece Aarti bitmiş olur.

365 gün, her akşam, değişmez bir şekilde yapılan Aarti törenleri Varanasi’de yaşanan ruhsallığa katkı yapmakta ve herkes tarafından büyük ilgi görmektedir.

Dasaswamedh Ghat’ında her akşam düzenlenen Aarti töreninin yapıldığı ghatın yanında aynı saatlerde ikinci bir tören daha yapılıyor. Bu töreni de başka bir Hindu yardım kuruluşu düzenliyor, söylenen ilahiler, törenin amacı, giysiler, mumlar birbirine çok benziyor. Eski aartinin bulunduğu yere fazlaca yakın olduğu için bazen iki Aartinin müzikleri birbirine karışıyor.

Assi Ghat bölgesinde de asıl Aarti kadar kalabalık bir katılım olmasa da üçüncü bir Aarti töreni daha düzenleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz