Vishnu

0
3004
Vishnu heykeli
Tanrı Vishnu

Yaratılışın koruyucusudur. Vishnu, aslında şekilsizdir, ancak insanlar kendisini kolayca tanısın diye belirli bedenlerde görünür. Her yerde ve her an mevcuttur, ancak en çok sevdiği yer, süt okyanusundan yapılmış olan bir cennettir.

Vishnu “her yeri kaplayan” tanrıdır. Shiva ile birlikte Hindu dini panteonundaki önemli tanrılar arasında en önemli üç tanrıdan birisidir. Tanrı Brahma’nın ilahi üçlemesinde; Vishnu, Shiva ile birlikte anılır ve Vishnu-Shiva olarak tanımlanır. Bu haliyle Vishnu, kozmosun koruyucusudur.

Vedalar, ilahların çoğunun onu bir yardımcı olarak tanımladığından söz eder. Örneğin Fırtına tanrısı Indra, birincil Vedik tanrı olarak Vishnu’nun sıfatlarından biri olan Upendra “küçük Indra” terimini kullanırdı. Vishnu güneşle da ilişkilidir. Göklerde gezinir ve her şeyi gözler. 

Yaratılış efsanesine göre Vişnu, Sheesha isimli çöreklenmiş bir yılanın arkasında yatarken, kozmik çözülme ortaya çıktı, bu sırada çevresinde sadece sonsuz okyanus vardı. Vişnu’nun göbeğinde bir delik açıldı ve burada bir Lotus çiçeği filizi göründü. Lotus çiçeğinin içinde Brahma açığa çıktı. Brahma, burada evreni yaratma faaliyetine başladı. Vishnu tüm yaratılışı yönetti. Yaratılışın son bulma zamanı geldiğinde, tüm süreç tersine dönecek ve evren Vişnu’ya doğru geri çekilecektir.

brahma dogum scaled
Brahma’nın Vishnunun göbeğinden çıkması © Wikimedia Commons

Ortaçağ Hinduizminde Vaishnavalar (Vishnu’ya inananlar) mezhebi ile Shaivaitler (Shiva’ya inananlar) arasında bir rekabet ortaya çıktı. Shaivaitler, Shivanın daha üstün olduğunu öne sürdüler. Vaishnava’lar Vishnu’yu daha yüce olarak tanımladılar. Bunun nedeni Tanrı Brahma’nın evreni yaratırken Vishnu’nun gücünü kullanması ve Vishnu’nun yaratılıştan sorumlu olmasıdır. Shiva’nın ise böyle bir fonksiyonu olmamıştır.

10 Avatar 

Tanrı Vishnu yeryüzüne 10 kez çeşitli biçimlerde enkarne olmuştur. Böylece insan yaşamının evrimi sağlanmıştır. Vishnu, Dharma’yı kurmak ve dünyayı kötülüklerden arındırmak için dünyaya gelmiştir. Bu gelişlerin sayısı 10’dur. Ancak bu konudaki çeşitli tartışmalarda aslında 10 kez değil 9 kez geldiği de öne sürülmektedir. Ayrıca sonuncu avatarı “Kalki” isminde olacak ve dünyayı Kali Yuga isimli karanlık çağdan kurtararak aydınlığa çıkartacaktır.

Vishnu’nun 10 enkarnasyonu konusudaki yazımız için tıklayın. Bu enkarnasyonlar:

1. Balık
2. Kaplumbağa
3. Yaban Domuzu
4. Yarı insan yarı hayvan, Narasimha
5. Cüce
6. Parashuram
7. Rama
8. Krishna – Balarama
9. Buda
10. Kalki

Vishnu’nun özellikleri

Vishnu, Hindistan’da HARI / NARAYANA / BALAJI / PERUMAAL / TIRUMAAL / VENKATESEHWARA gibi çeşitli isimlerle bilinmektedir.

Tanrı Vishnu’nun 10’u en önemli olan 24 avatarının var olduğu söyleniyor. 24 avatardan, Krishna Avatarı en önemli olanıdır.

Tanrı Vishnu, tıpkı Tanrı Shiva’nın Kailash dağında kaldığı gibi Vaikuntam / Paunkadal adlı kendi meskenine sahiptir. Vaikuntam, Vaishna inananları için cennetten başka bir şey değildir.

Hinduizmin temel tanrılarından biri olmasına rağmen, hiçbir dini farklılığa bakmadan bütün dünyayı korumaya devam edecek ve bu dünyadaki tüm canlıların koruyucusu olacaktır. Bütün bu evreni Vishnu yaratmıştır. Diğer tanrılar da onun tarafından yaratılır ve yönetilir.

Tanrı Vishnu’nun Amuthavalli ve Kumathavalli olmak üzere 2 kızı vardır. İkisi de Shivanın oğlu olan Skanda ile evlenmiştir.

Vishnu ve Lakshmi
Vishnu ve Laxmi © Wikimedia Commons

Vishnu’nun varlığı

Vishnu’nun varlığı ebedi ve sonsuzdur. Bu mekana, ruhsal bir hayat süren herkes ulaşabilir.

Herhangi bir varlık, doğanın yasalarına karşı gelir ve şeytani şeyler yapmaya başlarsa Vishnu, kendini enkarne ederek şeytani güçlere karşı mücadele eder. Tanrı Vishnu, evrenin en yüce ilahıdır – dünyaya hükmeden, en üstün olandır.

Tanrı Shiva, Tanrı Vishnu’nun adanmışı, ve Tanrı Vishnu, Tanrı Shiva’nın adanmışı olarak kabul edilir.

Hinduizm’e göre, eğer bir kişi Shivaratri (hac yolculuğu) sırasında ölürse, veya Vaikunta Ekadashi özel gününde ölürse Kailasam’a doğrudan ulaşır, ve günahlarının ödenmesi endişesi olmadan Vaikuntam’a (cennete) girer.

Vishnu, bu dünyadaki en zengin Tanrı olarak kabul edilir. Tanrı Vishnu’ya adanmış olan Padmanabhapuram Tapınağı ve Thirumalai Tapınağı dünyadaki en zengin iki tapınak arasındadır.

Vishnu Sahasranamam

Vishnu Sahasranamam, her şeye kadir olan Tanrı Vishnu’nun 1000 ismini içerir. Vishnu Sahasranamam’ın ana kaynağı Mahabharata’nın 149. bölümü olan Anushasana Parva’dır. Ayrıca, Padma Purana, Skanda Purana ve Garuda Purana gibi başma kaynaklar da vardır. Tanrı Vishnu’nun 1000 farklı ismi, saf bir kalple söylenirse büyük bir güç ortaya çıkar.

Vishnu Sahasranamam, Tanrı Vishnu’nun en etkili ve iyi bilinen ilahilerinden biridir ve Hinduizm’de en çok saygı duyulan kutsal ilahilerdendir. Dünyevi prangalardan kurtulmanın amacını ve yolunu gösteren güçlü ve çok tanınmış bir ibadet aracıdır. Vishnu Sahasranamam’ın zikredilmesi, insani sorunlardan kurtulmak için en iyi çözümdür. 

Bhavad Gita’da “Beni sürekli övmek ve kararlı bir şekilde bana ulaşmaya çalışmak ve beni selamlamak, beni adanmışlarıma yaklaştırır” diye yazılıdır. 

Vishnu Sahasranamam okumanın faydaları

Sri Vishnu Sahasranamam’ın okunması ve bu fikir üzerine meditasyon yapılması kişinin bilincinde olumlu bir değişiklik getirir ve kişiye iç huzuru verir. Gündelik yaşamda hijyen ve sağlığı korumak için vücudumuzu düzenli olarak temizlememiz gerekiyor ancak günümüz dünyasının yoğun doğası gereği çabuk kirlenen zihnimizin sağlığını göz ardı ediyoruz. Bu nedenle bu mantrayı düzenli olarak söyleyenler, hayattaki hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak olan bol şans ile kutsanır.

Bu mantrayı okumak aynı zamanda kişinin düşüncelerini rahatlatmasına ve endişelerini azaltmasına yardımcı olur. Bu mantradan kazanılan iç huzuru, kişinin düşüncelerini olumluya yönlendirmesine yardımcı olur.

Vishnu Sahasranamam, ilahi söyleyenin bedeni ve zihni çevresinde koruyucu bir kalkan (kavach) yaratır. Bu. onu düşmanların kötü niyetlerinden korur.

Bazı Vishnu tapınakları

– Venkateshvar Balaji Tapınağı, – Thirumala, Thirupati,
Padmanabhasvamy Tapınağı – Thiruvanantapuram, Kerala,
– Badrinath Tapınağı – Badrinath, Uttarakhand,
– Sri Ranganathaswamy Tapınağı, Trichurapalli – Kerala.

Vishnu tapınağı
Sri Ranganathaswamy tapınağı © Wikimedia Commons

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz