Padmanabhasvamy Tapınağı

Günümüzde, halen Travancore kraliyet ailesinin mülkü sayılıyor ve bu aile tarafından yönetiliyor. Hindu olmayanlara tamamen kapalı olan bu tapınağın içini görme şansınız hiç yok. Ancak uygun giysiler giymek şartıyla tapınağın bahçesinde dolaşabiliyorsunuz. Uygun giysi tarzı: Erkekler için Dhoti, kadınlar için ise Sariidir.

Yapısı

Kentin sembolü olan bu tapınağın etrafı kale gibi yüksek duvarlarla çevrilidir. Ana bina, Tamil Nadu tarzındadır ve 18. yüzyılda yapılmıştır. Tapınakta bulunan Padmanabha heykeli, mitolojide anlatıldığı gibi sırtını yılana dayamış durumdadır. Bu heykelin 10 bin kutsal taşın birleşmesinden yapıldığı ve bu taşların fillerle Nepal’den getirildiği anlatılmaktadır.

Törenler

Tapınak bahçesindeki büyük havuzda Hindular, her sabah gün doğarken ve akşam gün batarken geleneksel banyolarını alarak ritüellerini yapmaya başlıyorlar. Havuzdan tapınağa giden yol, bu saatlerde yoğun bir kalabalığa sahne oluyor. Ana binanın üzerindeki harika taş işçiliği, geleneksel Güney Hindistan tapınak mimarisinin inanılmaz bir örneği.

Satış Yerleri

Tapınağın ana bahçesinde bulunan dükkanlarda dini objeler, puja malzemeleri, Kathakali maskeleri vs. satılıyor.