Puthen Maliga Sarayı

0
1878
Sarayın bahçeden görünüşü

Padmanabhasvamy Tapınağının hemen yanındaki bu saray, Keralayı yöneten son krallık olan Travancore ailesinin ikamet yeriydi. Ziyaretçilerin gezmeleri için ayrılan bölümler sarayın çok küçük bir bölümü de olsa, göreceğiniz yerlerde ihtişam, zenginlik ve yüksek bir kalite sizi şasırtacaktır.

Sarayın diğer adı Kuthiramalika Sarayıdır. Sarayın ismi: ‘Atların Konağı’ anlamına gelir. Padmanabhaswamy tapınağının güneydoğu tarafında yer alır.

Sarayın içindeki bölümlerde serin koridorlar, ince işlemeli ahşap çerçeveler, yağlıboya tablolar, bazı silahlar, kraliyet ailesine verilmiş olan değerli hediyeler görülebilir.

Saray binasının kendisi bile Kerala mimari geleneğinin bir şaheseridir. Saray, dönemin kralı olan Swathi Thirunal Rama Varma tarafından yaptırılmıştır.

Saray Puthen Maliga
Sarayın girişindeki bilgi yazısı.

Puthen Maliga Bölümleri

Saray, adını güney çatıyı destekleyen ahşap duvar desteklerine oyulmuş bulunan 122 at figüründen alıyor. Sarayın resmi adı Puthen Maliga’dır. Bunun anlamı “Yeni Köşk” demektir. Saray, Padmanabhaswamy Tapınağı çevresinde bulunan geniş bir kraliyet binaları kompleksinin bir parçasını oluşturur. 1846’da Swathi Thirunal’ın ölümünün ardından bina bir asırdan fazla bir süre boş kalmıştır.

Saray
Sarayın bahçesi

Mimari

1840’larda inşa edilen Kuthira Maliga, tipik eğimli çatıları, sarkan saçakları, sütunlu verandaları ve kapalı avluları ile geleneksel Kerala mimarisinin güzel bir örneğidir. Karmaşık şekilde işlenmiş olan oymalar, her odanın kendine özgü bir desene sahip olduğu ahşap tavanları süslüyor. Sarayın inşaatı dört yılda 5 bin Vishwa Brahmin rahibi tarafından tamamlandı. Saray tik ağacı, gül ağacı, mermer ve granitten yapılmıştır.

Sarayın çatısı ahşap olup, oyma desenleri 42 kirişle sağlamlaştırılmıştır. Çatı granit sütunlarla desteklenmektedir. Verandanın tavanını çok ince işlemeli çiçek motifleri süsler. Sarayın ana 16 odasının her biri, 16 farklı desende inşa edilmiştir.

Saray Çatısı
Saray çatısının dışardan görünüşü.

Saray 1995 yılında ziyarete açılmıştır. Sarayın 80 odasından sadece 20 tanesi görülebilmektedir. Sarayın içindeki zemin, sıcak havalarda bile serin ve pürüzsüz olmasını sağlayan yumurta akı, odun kömürü ve kireç taşından yapılmıştır.  Saray kompleksinde bulunan konser salonunda, tavandan baş aşağı sarkan elli kil çömlekten oluşan sistem geleneksel yöntemle ses yansıtıcıları görevi yapıyor ve konserlerde akustik sorunlar olmasını engelliyor.

Müze

Travancore Kraliyet Ailesi’nin sahip olduğu varlıkların sadece bir kısmı Puthen Maliga Saray Müzesi’ne dönüştürüldü. Sarayda 80 odanın var olmasına rağmen sadece 20 tanesi ziyarete açıktır. Saray koleksiyonları arasında 14 adet gerçek boyutlu Kathakali mankeni, Belçika ve İtalyan aynaları, kristal avizeler, yağlı boya tablolar, dev bir Belçika zıpkını, çeşitli silahlar, müzik aletleri, geleneksel mobilyalar, yunan kültüründen heykeller, dokunulduğunda 8 değişik ses çıkartan bir müzik ağacı, ve bunun gibi başka diğer eserler bulunmaktadır. Mankenlerin sağ tarafında ise çeşitli boylarda fildişinden yapılma bebek beşikleri bulunmaktadır.

Sarayda, iki adet kraliyet tahtı vardır. Bunlardan birincisi 24 fildişinden yapılmıştır ve oyma işlemeleri bir sanat şaheseridir. İkinci taht ise sırtlığının üst kısmında bulunan Tranvancore amblemi nedeniyle “kabuklu” diye isimlendirilmiştir. Bu ikinci tahtın bir bölümü Bohemya kristalinden yapılmıştır.

Kristal Taht
Kristal taht

Saray, beyaz mermerden yapılmış geniş bir tanrı sembolü heykeller koleksiyonuna sahiptir.

Birinci katta, bir zamanlar seyirci odası olarak hizmet veren odalar bulunmaktadır. Ayrıca, Swathi Thirunal’ın meditasyon yapmak için kullandığı bir boşluk da var. Swami burayı ünlü müzik bestelerini tasarlamak için de kullanmıştı. Bu odanın hemen yanında kütüphane bulunuyor. Bu odanın penceresinden Padmanabhaswamy tapınağının Gopuram isimli törensel giriş kapısı tam olarak görünen bir manzarası vardır. Odaya açılan küçük ahşap merdiven tavus kuşu, fil ve ejderha oymaları ile süslenmiştir. Odaların tavanlarında papağan, tavus kuşu ve fil resimleri bulunmaktadır.

Odalardan birisine, Svetoslav Roerich tarafından yapılmış Shree Chithira Thirunal Balarama Varma’nın kandırmacalı illüzyon bir portresi var. Bu portrede kralın yüzü ve pabuçları, odanın hangi köşesinden bakılırsa bakılsın size dönük gibi görünüyor.

Puthen Maliga
Saraydaki ahşap sehpa

Festival

Puthen Maliga’nın avlusunda her sene, Swathi Sangeethotsavam isimli bir müzik festivali yapılır. Bu festivalin amacı Swathi Thirunal’ın müzik mirasını anmaktır. Bu festival Kuthira Maliga Festivali olarak da bilinir. Festival. her yıl 6-12 Ocak tarihleri ​​arasında yapılmaktadır. Kerala’nın ünlü tapınak festivali grupları, karnaval çalgıcıları ve Hindustani klasik müziğinin önde gelen sanatçıları bu festivale katılıyorlar. 

Filmlerde saray

Kuthira Maliga sarayı birçok Malayalam filminde görselleştirilmiştir. The Relaxation Integration’daki ünlü TV programı The Big Bang Theory’de de saraydan bahsedilmiştir.