Tapınaklar (Pushkar)

0
1699
Pushkar
Brahma Tapınağı - Pushkar

Pushkar’daki Hindu Tapınakları

Pushkar kasabası Hindu dininde çok kutsal bir yerdir. Bu nedenle burada 600 civarında Hindu tapınağı bulunur. Bu tapınaklardan önemli olanları aşağıdadır.

Brahma Tapınağı (Pushkar)

Gölün çevresini dolaştıktan sonra en uçta, Pushkar’ın en önemli tapınağı olan Brahma tapınağını göreceksiniz. Hindistan’ın her yerinde çeşitli tanrılara adanmış pek çok tapınak görebilirsiniz. Ancak Brahma tapınağı bir tek yerde vardır ve o da Pushkar’dadır. Sadece bu tapınağı ziyarete gelenler bile Pushkar’da yoğun bir kalabalık yaratır.

Tapınağın girişinde kuğu heykelleri göreceksiniz, kuğu Brahma’nın aracıdır. Tüm tapınak beyaz mermerden inşa edilmiş ve güzel görünmesi için mermerlerin içine gümüş paralar nakşedilmiştir. Tapınağın zemininde gümüşten bir kaplumbağa da işlenmiştir.

Tapınağın üst katından bakıldığında bahçe, göl ve Savitri tepesinin manzarası çok güzel görünüyor. Bodrum katındaki mağara benzeri yerdeki Shiva Lingam da ziyarete açık.

Savitri Tapınağı

Brahma tapınağının arkasındaki tepede Brahma’nın ilk karısına adanmış olan Savitri tapınağına teleferik ile çıkabilirsiniz. Yaya olarak 1 kilometre kadar uzunlukta dik bir yolla da gidilebilir. Yürüyerek gidilen yol, bir saat kadar sürüyor. Her iki yolla da gitmek, gölü ve tüm Pushkar’a hakim manzarayı görmek için değer.

Hindu mitolojisinde yazdığına göre tanrı Brahma, Pushkar’daki göle kutsal banyo almaya gelmişti. Eşi Savitri ise buna zamanında yetişemedi. Brahma, Gayatri isimli bir köylü kızın yardımıyla törenini bitirdi. Bu törenden sonra Brahma, Gayatri’yi ikinci eşi olarak aldı. Buna kızan Savitri, tepeye çıkarak kendisini tapınağa kapattı. Kendisine her zaman önce Savitri’ye, sonra Gayatri’ye ibadet edileceği sözü verilince barış sağlandı.

Old Rangji Tapınağı

Pushkarın ana caddesinde hemen yanından bile geçseniz farkedemeyeceğiniz bir yapı. Çünkü tapınağın önü dükkanlar ve binalarla kapatılmış durumdadır.

Tapınak, yerel bir Maharaja tarafından 1844 yılında Shri Vaishnava için yapılmıştır. Ana kapıdan girerseniz toprak zeminli geniş bahçesinde dolaşabilmek için ayakkabılarınızı girişte bırakmanız istenir. Oysa, tapınağa arka kapıdan girerseniz buna gerek olmuyor.

Ana yapı klasik Güney Hindistan tapınak mimarisinin bir örneğidir ama süslemeleri Rajastan tarzıdır. Ayrıca binadaki freskler Rajastan’ın Shekhawati bölgesi tarzında yapılmıştır.

Ana yapının ortasında altından bir Garuda figürü yer alır. Çevresindeki yan tapınaklarda Laxmi ve Godammaji tanrıçalarının figürlerini görebilirsiniz. Tapınağın yapımını sağlayan Shri Ananthachari Maharaj’ın bir figürü de buradadır.

tapınaklar-pushkar
Old Rangji tapınağı © Zafer Bozkaya

New Rangji Tapınağı

1920 yılında yapılmaya başlanmış olan bu tapınak Ramanuja ekolünün ürünüdür. Dravid, Rajput ve Mughal Mimarisinin özelliklerini taşır. Tapınağın içindeki iki önemli figür Vaishnava inancından Shrii Vaikunthvanktesh ve Shrii Laksmi Narsingh’dir.

Bu tapınak, tam olarak Güney Hindistan tapınakları geleneklerinde belirtilmiş olan ölçü ve biçimlerde yapılmıştır. Girişte, üzerinde çok detaylı şekilde işlenmiş küçük heykelleriyle süslü devasa bir Gopuram sizi karşılar. Gopuram üzerindeki heykeller 361 adettir ve her biri bir Tanrı veya Tanrıçayı sembolize eder. Tapınağın dış duvarlarının her bir köşesine birer Garuda heykeli koyulmuştur ki bu da tapınağın bir Vaishnava tapınağı olduğunu gösterir.

Tapınağın içinde halen öğretime devam eden bir Sanskrit dili okulu da çalışmalarına sürdürmektedir.

New Rangji tapınağı, ziyaretçilerinden hiçbir sunu ve bağış kabul etmemekte ayrıca yabancı turistlerin tapınağa girişine izin verilmemektedir. Ana giriş kapısına gelip ayakkabı çıkartılan yerden devasa Gopuram’ın fotoğrafını çekmekle yetinmekten başka yapacak bir şey de yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz