Pushkar

0
1947
Pushkar Gölü
Pushkar ve göl.

Kutsal Göl ve tapınaklar beldesi

Pushkar, ortasındaki küçük bir gölün çevresinde yapılmış 400 kadar Hindu tapınağı bulunan bir yerleşimdir. Gölün çevresindeki ana yolda yürüyerek tüm köyü baştan başa yarım saatte dolaşabilirsiniz. Bu küçücük köy, hem Hindu hacılar, hem de yabancı turistler tarafından o kadar çok ilgi çeker ki her zaman kalabalık ve hareketlidir.

Pushkar Gölü

Pushkar’ın ortasındaki göl hakkında anlatılan mitolojiye göre, Tanrı Brahma gökyüzünden bir lotus çiçeği bırakmış ve bu çiçeğin düştüğü yerden sular fışkırarak Pushkar Gölü’nü oluşturmuştur.

5. Yüzyılda buraya gelen Çinli bir gezgin, Pushkar’ın o dönemde de bir hac yeri olduğunu yazmıştı. Ünlü Hint epik destanı olan Mahabharatha’da en kutsal yerler arasında Pushkar’ın adı geçmektedir.

Göl çevresindeki Ghat denilen basamaklarda Hindu hacılar kutsal banyolarını alırlar. Toplam 52 adet olan Ghatların bazıları çok önemlidir. Örneğin Varaha Ghat’ta tanrı Vişnu yaban domuzu şeklinde belirmişti, Brahma Ghat’ında tanrı Brahma banyo almıştı, Hindistanın lideri Mahatma Gandi yakıldığında külleri Gandi Ghatında bu göle serpilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz