Maymun Tapınağı

0
3046
Jaipur
Galtaji - Maymun Tapınağı - Jaipur

Maymun Tapınağı – Galtaji

Jaipur’da Surajpol Gate’den çıkıldığında yerel halkın ‘Galtaji’ diye adlandırdığı tapınaklar bölgesine giden dik yokuşun başına gelirsiniz. Bu yol, taşlarla döşeli, biraz dik ve bazı yerleri kaygandır. Yol, bölgede yaşayan maymun klanı ile doludur.

Kutsal Maymunlar

Buradaki maymunların tamamı kutsaldır; dokunmayın, ancak; yanınızda yiyecek bir şeyler varsa maymunlara verebilirsiniz. Yolun girişindeki bakkalda monkey food adıyla fıstık, muz gibi şeyler satılıyor.

Tepenin üstüne ulaştığınızda birkaç Hindu tapınağının yanından geçersiniz. Gene taşlı olan iniş yolunu aştıktan sonra ana tapınağa yaklaşırken maymunların yüzerek serinlediği havuzun başına gelirsiniz. Buradaki maymunlara da fazla yaklaşmayın, yemek bulmak amacıyla saldırabilirler.

maymun tapınağı
Havuz başında grubumla birlikteyim. © Zafer Bozkaya

Maymun Tapınağı – Ana Tapınak

Merdivenlerden aşağıya inerken ana tapınak görünür. Burası dağın içinden gelen bir su kaynağının oluşturduğu büyük havuzu ve havuzda kutsal banyo alan Hindularıyla çok ilginç bir yerdir. Sağınızda yer alan küçük binada kayaların dibinde bir de Shiva Lingam var. Üst tarafta suyun daha temiz olduğu yerde erkeklerin banyo aldığını, kullanılan suyun artığı ile kadınların yıkandığını gördüğünüzde fazla şaşırmayın.

Ana tapınak, maymun tanrı Hanuman’a adanmıştır. Yılın belirli günlerinde yapılan festivaller tapınakta sevinçle kutlanıyor. Festivaller dışında bölge sakin. Bu tapınakta yaşayan rahiplerle dinî ve felsefî konularda görüşebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz