Rajasthan eyaleti

0
1768
Udaipur
Kuklalar - Udaipur

Masalsı bir eyalet

Rajasthan, Kelime anlamı olarak ‘Rajalar ülkesi – Sultanlar Ülkesi’ demektir. Burası, Hindistan’ın en egzotik ve en renkli bölgelerinden biridir.

Rajput Savaşçıları

Rajasthan tarihinin en önemli figürlerinden biri Rajput savaşçılarıdır. Rajputlar, tarih boyunca kendi bölgelerini yönetememişler, ama cesaretleri, zekâları, atılganlıkları ve taşıdıkları şövalye ruhu ile her zaman yöneticilerin önem verdiği bir güç olmuşlardır.

Rajput savaşçıları, her türlü umutsuz durumda bile savaşı sürdürürlerdi. Rajput komutanlar ordunun yenilgiye doğru gittiğini anlayınca jauhar (kitle intiharı) uygulaması emrini verirdi. Bu uygulama bir tür dini ritüelle birlikte yapılır, büyük bir ateş yakılarak kadınlar ve çocuklar ateşe atlardı. Savaşçı erkekler ise Safran rengi giysiler giyerek düşmanın üzerine ölümüne saldırırlardı. Jauhar uygulamasının Chittorgarh Kalesi savunması sırasında üç kere yapıldığı bilinmektedir.

Rajputlar Mughal işgaline karşı asla tam bir direniş göstermediler. Mughal Hükümdarı Ekber, Rajputlarla anlaşma yaparak onları ordusunda kullanmıştı. İngiliz döneminde bu bölge, kendi Maharaja’sı (Mihrace) tarafından yönetilen bağımsız prensliklerin oluşturduğu Rajputana adlı bir eyalet halinde kaldı. Bağımsızlık döneminden sonra Ajmer ve civarı da bu bölgeye dahil edilerek Rajasthan eyaleti kuruldu.

Günümüzde, Rajasthan eyaletindeki büyük şehirlerde geçmişin kahramanca savaşlarını hatırlatacak büyük, görkemli kaleler vardır. Dışarıdan aşılamaz, yıkılamaz ve çok iyi korunur görünen bu kalelerin içlerindeki hayat, şaşırtıcı bir lüks ve estetik güzelliklerle doludur.

Rajasthan’da yaşam

Rajasthan’da yaşayan insanlar geçmişin izlerini aynen yansıtır. Erkekler kafalarında geniş ve bol bir tarzda bağlanan parlak renkli türbanlarıyla hemen dikkati çeker. Uzun boyları, sağlam ve dayanıklı olduğu besbelli vücut yapıları, pala bıyıkları ve kulaklarındaki küpeleri genel özellikleridir. Kadınlar, ülkemizde de çok tanınan o ünlü aynalı etekleri veya sarı, kırmızı renkli sarileriyle rengârenktir. Ayak ucundan burunlarına kadar her yerlerine bir takı tutturmakta da üstlerine yoktur.

Mughal İmparatorluğu çöküş dönemine girdiğinde Rajput savaşçıları ve onların bağlı olduğu Mihraceler, İngiliz yönetimiyle anlaşmalar yaptı. Kendi bölgelerinde sınırlı özerkliklerini böylece sürdürebildiler.

I. yüzyılın başlarında Mihraceler büyük ve verimli arazilere sahip, yurtdışında bol para harcayan zenginlere dönüşmüştü. Bağımsızlık kazanıldığında Mihracelerle yeniden anlaşmalar yapıldı. Ünvanlarını kullanmalarına ve gelirlerini istedikleri gibi harcamalarına izin verildi. Ancak onlar da merkezi hükümete belirli bir miktar vergi ödeyeceklerdi.

İndira Gandi hükümeti, 1970’de Mihrace’lerin tüm ünvanlarını ortadan kaldırdı ve mal varlıklarının bir kısmına el koydu. Mihraceler günümüzde ellerindeki çok değerli saray ve malikaneleri lüks otellere kiralayarak veya satarak geçimlerini sürdürebiliyorlar.

Coğrafi Durum

Coğrafi olarak Rajasthan, genellikle kurak ve pek de hoş olmayan bir atmosfer sunar. Batıdaki Pakistan sınırına kadar olan geniş alan, Thar Çölünün içindedir. Güneyden kuzeye doğru uzanan bir dağ sırası eyaleti ikiye bölmüştür. Rajastan eyaletinin Hindistan’dan ayrıldığı en önemli nokta belki de bu coğrafi farklılıktır.

rajasthan.deve
Pushkar’daki Deve Festivali © Zafer Bozkaya

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz