Jaipur

0
3120
Jaipur genel
Jaipur Şehir Görünümü

Maharaja’ların şehri

Görkemli bir mimari yapıya sahip olan Jaipur’un ismi, 1699 – 1744 yılları arasında yaşamış olan Mihrace II. Jai Singh’ten gelmektedir. Bu mihrace, devlet işlerinin yanında astronomi ile de ilgilenmiş ve bu alanda eserler yaratmıştır.

Tarihi 

Kendisinden önceki yöneticilerin Mughallerle iyi ilişkileri olmasına rağmen, Maharaja (Mihrace), 1727’de Mughallerin zayıfladıklarını anlayınca bugünkü Amber kenti yakınlarındaki kalesinden ovaya inmeyi ve burada bir şehir kurmayı düşündü. Bu şehir, eski Hint yazıtlarında görülen altı köşeli geometrik desen biçiminde inşa edildi. Böylece Jaipur şehri meydana geldi. Jaipur’un günümüzde çok ilgi gören yerlerinden biri olan Jantar – Mantar isimli gökyüzü gözlem merkezi de 1728’de kuruldu.

jaipur.amer
Amber Kalesi ve arka planda Amer şehri © Zafer Bozkaya

Pembe Şehir

Rajasthan eyaletinin merkezi olan Jaipur, pembe renkli taşlardan yapılmış olması nedeniyle ‘Pink City’ olarak da bilinir. Eski Jaipur, 7 kapı ile dışarıya açılan kale gibi surlarla çevrilmiştir. Bu kapılardan en çok bilinenleri; Chandpol Gate, Sanganeri Gate ve Ajmeri Gate’dir. Eski şehrin içindeki bütün binalar pembe renklidir ve burada Hint-Moğol mimarisinin tipik kubbeli yapıları göze çarpar. Şehir, geceleri bile pembe renkli olarak görülen egzotik bir yapıdadır.

jaipur.pink
Hava Mahal’den Jaipur şehir manzarası © Zafer Bozkaya

Bütün bunlara yollarda bolca rastlanan deve arabalarını, filleri ve maymunları da eklerseniz Jaipur caddelerinin gezmeye doyulmaz bir yer olduğu anlaşılır.

Jaipur’da turizm

Hindistan’ın Agra’dan sonra en çok turist çeken yerinin Jaipur olması da boşuna değildir. Hindistan hükûmeti DelhiAgra ve Jaipur’un oluşturduğu üçgeni Altın Üçgen diye isimlendirerek burada bir çekim merkezi oluşturmaya çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz