Jantar Mantar

0
1579
Jaipur
Jantar Mantar - Jaipur

Gözlemevi

Jantar Mantar, 1728’de Mihrace Jai Singh tarafından yaptırılmıştır. Mihrace Astronomiyle çok ilgiliydi, hatta bu karakteri belki de savaşçı kişiliğinden daha önde gelmekteydi. Jai Singh’in yaptırdığı beş gözlemevinden en büyüğü ve en iyi korunmuş olanı Jaipur’dakidir. Jai Singh, bu gözlemevini yaptırmadan önce çeşitli uzmanları yabancı ülkelere göndererek oralardaki çalışmaları öğrenmelerini istemiştir.

Bölümleri

Jantar Mantar, ilginç biçimleriyle bir modern sanat akımı heykel sergisine benzer, ama buradaki her yapının özel bir amacı vardır. Bu yapılardan kimilerinin kullanım amacı şöyle.

Küçük Samrat

Bu bir güneş saatidir. Yüzünüzü alete döndüğünüzde sol taraf öğlene kadar olan saati, sağ tarafı ise öğleden sonraki saati gösterir. Gölgenin düştüğü yerdeki bölümlere bakarak zamanı hesaplayabilirsiniz. Bulduğunuz değere o günkü sapma miktarını eklemelisiniz. Aletin yanındaki tabloda o günkü sapma miktarı yazılıdır.

Dhruva

Dhruva isimli alet, Kuzey kutbunu ve 12 burcun yerlerini gösterir.

Raj Yantra

Bu alet ile yılda bir kez Hindu takvimine göre zaman hesaplanıyor. Merkezdeki platforma bir teleskop yerleştirilerek gözlem yapılıyor.

Büyük Samrat

Dev boyutlarda bir güneş saatidir. Yüksekliği 27.4 m. olan kulenin gölgesine bakarak o anki saati 2 saniye kadar hassaslıkla hesaplayabilirsiniz.

jaipur.samrat
Jantar Mantar’daki dev güneş saati © Zafer Bozkaya

Rashivalayas

Her bir burç için yapılmış küçük birer “burç saati”dir. Burada size ait olan burcu bularak yıldızınızdaki güneşin durumunu (yıldızınızda saatin kaç olduğunu) tesbit edebilirsiniz.

Jantar Mantar Ek Bilgi

Bu eser, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindedir. Hindistanda Kültürel Miras listesindeki öteki yerler için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz