City Palace Jaipur

0
1775
Jaipur
City Palace - Jaipur

City Palace – Şehir sarayı

Eski Jaipur’un tam ortasında bulunan City Palace Jaipur (Şehir Sarayı) çeşitli bahçeleri ve binaları ile geniş bir araziyi kaplar.

Tarihi

Sarayın dış duvarları Mihrace Jai Singh tarafından yapılmış, diğer bölümleri çok sonra tamamlanmıştır. City Palace’ın içini ve Jaipur’un sembol yapılarından olan Hawa Mahal‘i, Maharaja (Mihrace) Pratap Singh yaptırmıştır. Sarayın bir bölümünde son Mihrace Padmanabh Singh yaşamını sürdürmektedir.

Bölümler

City Palace kompleksinin üç giriş kapısı vardır. Jaleb chowk yakınındaki Udai Pol, Jantar Mantar yakınındaki Virendra Pol ve Tripolia kapısı (bu son kapıdan sadece Maharaja ve ailesi geçebilir). Ziyaretçiler Udai Pol ve Virendra Pol’dan girebilir.

Chandra Mahal (Ay Mekânı)

Sarayın merkezi olan yedi katlı Chandra Mahal, 1727 – 1734 yılları arasında yapılmıştır ve buradaki en eski yapıdır. Chandra Mahal’in üst katlarından çevresindeki bahçelerle tüm Jaipur’un hoş bir görüntüsü izlenebilir. Chandra Mahal’i ve sarayın öteki bölümlerini görmek isterseniz giriş ücretine ek olarak 2.500 Rupi daha ödemeniz gerekiyor.

Mubarek Mahal

Ana giriş kapısının karşısındadır. Maharaja, Mubarek Mahal’i, 1890 yılında misafirlerinin konaklaması için yaptırmıştır. Binanın dışı mükemmel işçilikle işlenmiş mermerle kaplıdır. Beyaz mermer oyularak desenler elde edilmiş, bu arada zeminde de gene beyaz mermer bırakılmıştır. Tekstilde bu tasarıma “Organze” denir. Aynı tasarımın mermer ile elde edilmesi çok şaşırtıcı.

Tekstil Müzesi

Mubarek Mahal, günümüzde Tekstil müzesi olarak kullanılıyor. Burada son Mihrace ve Mihranilerin elbise ve kaftanları ile dönemin gündelik yaşantısını yansıtan giysiler sergilenmektedir.

Silahhane

Tekstil Müzesinin hemen karşısındaki Silahhane’de 15. yüzyıla kadar giden eski silahları mutlaka inceleyin. Rajputların kullandığı zehirli ve kandırmacalı silahlar çok ilginç.

Diwan-ı Has

Diğer Moğol saraylarında olduğu gibi burada da bir Divan-ı Khas (Soyluları Kabul Salonu) vardır. Bu salona büyük ve mükemmel işçilikle işlenmiş Rajendra Pol kapısından geçerek ulaşacaksınız. Bu kapının iki yanında bulunan tek parça mermerden işlenmiş iki fil, herkesin ilgisini çeker ve bu fillerin önünde fotoğraf çektirilir.

Soylular Salonu’nun mimarisi tamamen Mughal tarzıdır ve Pembe renkli kum taşından yapılmıştır. Her tarafı açık bırakılmış olan binanın duvarlarında tüfeklerden yapılmış ilginç bir dekor ve büyük avizeden başka dikkati çekecek en önemli eser buradaki iki gümüş su tankıdır.

Pritam Niwas – İç Avlu

Chandra Mahal’e erişimi sağlayan iç avludur. Küçük, ama şirin bir yapısı vardır. Jaipur maharajası bu avluyu düğün törenlerine kiraya v ermektedir. Saray avlusunda bir düğün düzenleme ayrıcalığını yaşamak için yüklüce bir ücret ödenmesi gerekeceği de muhakkaktır.

Avluda dört mevsimi ve Hindu tanrılarını temsil eden temalarla süslenmiş dört küçük kapı vardır.

Tavus Kuşu Kapısı

Sonbaharı temsil eden ve Lord Vishnu’ya adanmıştır. Kapı girişinde tavus kuşu motifleri bulunur.

citypalace.tavus .kapi
Tavus Kuşlu kapı © Zafer Bozkaya

Lotus Kapısı

Yaz mevsimini temsil eder ve Shiva-Parvati’ye adanmıştır. Çiçek ve taç yaprağı desenlidir.

citypalace.lotus .kapi
Lotus Kapısı © Zafer Bozkaya

Yeşil Kapı

İlkbaharı temsil eder ve Tanrı Ganesha’ya adanmıştır. Bir adı da “dalgalar” dır.

City Palace Jaipur
Yeşil Kapı © Zafer Bozkaya

Gül Kapısı

Kış mevsimini temsil eder ve Tanrıça Devi’ye adanmıştır. Desenleri sürekli tekrarlanan çiçeklerden oluşmuştur.

Diwan-e Aam

Mughal saraylarında mutlaka bulanan ve “Halkı kabul salonu” olarak düzenlenen salonlar burada da bulunur. Mermer sütunlarla desteklenen çok sayıda kavisli kemeri ve güzel boyanmış alçı tavanlı bir salondur. Salonun bir ducarındaki jaliler (kafesi pencereler), saray kadınlarının salondaki faaliyetleri izlemeleri için yapılmıştır.

Salonda eski maharajaların büyük boy yağlı boya tabloları dönemin yaşantısını yansıtması bakımından çok önemlidir.

City Palace Jaipur – Su tankları

Şimdiki Mihracenin dedesi olan Sawai Madho Singh II, İngiltere ziyareti sırasında kullanmak için bu tankları Ganj suyu ile doldurup yanında götürmüştür. Katı inançlı bir kişi olan Mihrace, Hindu olmayan bir kişi ile temas edip kirlenmemek için sürekli olarak eldiven kullanır, katılmak zorunda kaldığı resmi toplantılardan sonra giydiği giysileri yaktırırdı. Bu Tankların her biri 309 kilo saf gümüşten yapılmıştır ve 2 ton kadar su alır. Tanklar, Dünya rekorlar kitabına girmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz