Hava Mahal

0
1621
Jaipur
Hala Mahal - Jaipur

Jaipur’un Sembolü

Hava-Mahal, ismi “rüzgarlar sarayı” anlamına gelir. Bu yapı, Jaipur’un en belirgin turistik yapısıdır. Görkemli ön yüzünün arkasında pek fazla bir şey yoktur. Kral ailesindeki kadınların ve haremdekilerin şehrin ana caddesini gözleyebilmeleri için yapılmıştır. Bu saray da Jaipurdaki öteki anıtsal yapılar gibi pembe renklidir. Beşinci kata kadar çıkarsanız Jaipur’un genel manzarasını görebilecek bir yüksekliğe erişirsiniz.

Hava Mahal Giriş

Hava Mahal’e girmek için yapının arkasına dolaşmalısınız. Üst katlara çıkmak için bazıları karanlık, dehliz gibi yerlerden geçmeniz gerekiyor.

Orta katlar

Anıtın birinci ve ikinci katındaki küçük pencerelerden Jaipur şehrinin ana caddesini gözlemleyebilirsiniz. Pencereler mümkün olduğunca küçük tutulmuş. Saray haremindeki kadınların dışarıdan görülmesinin istenmediği belli.

Üst katlar

Üst katlardaki manzara iki yerden görülüyor.

Sağdaki merdiven

Dördüncü kata geldiğinizde sağa doğru giden yola saptığınızda sarayın en üst katına çıkan dar bir merdiven göreceksiniz. Bu merdiven o kadar dardır ki kesinlikle iki kişi geçemez. Yukardan gelen varsa bekleyeceksiniz, ya da siz yukarıya çıkmaya başladıysanız yukardan gelen sizi bekleyecektir. En üstte ise sarayın isminin neden “Rüzgarlar Sarayı” olduğunu anlayacaksınız. Burada gerçekten de sürekli rüzgar eser. 

Soldaki merdiven

Üst kata vardığınızda solunuzdan çıkan bir merdiven daha var. Bu, öteki kadar dardeğil, iki kişi yanyana geçebilir. Burası esasen bir kuledir. Dört yöne de bakılabilecek kare şeklindeki yapısı ile rahatça durup bakabilirsiniz. Jaipurun Amber Kalesi yönünde bakarsanız bu kale görülmez ama Tiger Fort, daha ilerisindeki Shiva Tapınağı ve iyice ilerideki Jaigarh Fort görülür. Kuleden Agra yönüne baktığınızda uzaklarda Galtaji – Maymun Tapınağına giden yolu seçebilirsiniz.

jaipur.hawa .kule
Hawa Mahalde soldaki kule © Zafer Bozkaya

Avludaki müze

Hava Mahalin avlusunda küçük bir Etnoğrafya müzesi vardır. Burada bazı Maharajaların tabloları, Jaipur kadınlarının eski giyimleri gibi şeyler sergileniyor.

Hava Mahal avlu
Hawa Mahalin avlusu © Zafer Bozkaya

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz