Hindistan Başbakanı: Modi

0
2533
Modi, okul öğrencileriyle birlikte

Tam adı: Narendra Damodardas Modi

Hindistan’ın günümüzdeki başbakanı hakkında Hindu inançlılara ayrıcalık tanıdığı, aşırı milliyetçi ve ırkçı olduğu ve Popülist bir siyasetçi olduğu gibi suçlamalar yapılıyor. Buna karşılık Başbakan Modi, pek çok kişi tarafından da seviliyor. Bu yazımızda Modi’nin siyasi kişiliğinden çok bireysel özelliklerini ele alıyoruz.

Modi, 17 Eylül 1950 tarihinde Gujarat eyaletinde dünyaya geldi. 8 yaşındayken RSS isimli Hindu – Milliyetçi hareket ile tanıştı. Gençliğinde 2 sene süresince bir Sadhu gibi gezdi ve pek çok dini merkezde inziva hayatı yaşadı. 1985 yılında BJP isimli Hindu – Milliyetçi partiye üye oldu. 2001 yılındaki seçimlerde Gujarat eyaleti başkanlığını kazandıktan sonra partisinin içinde yükselişini sürdürdü. 2014 seçimlerinde BJP partisi mecliste çoğunluğu elde etti. Bu tarihten beri Hindistan’ın başbakanıdır.

Çocukluğu

Modi, çocukluğunda tren istasyonunda çay satıyordu. Daha sonra otobüs terminalinde de çaycılık yaptı.

Modi annesi
Annesiyle başbakan Modi

Kantinde çalıştıktan sonra evinin yakınında bulunan Sharmishtha gölüne yüzmeye giderdi. Gölün ortasındaki bir tapınağa kadar yüzmeyi, tepesindeki bayrağa dokunarak kıyıya dönmeyi severdi. Bir gün, sol ayağı bir timsahın kuyruğuna çarptı. Timsahın saldırısı sonunda bacağına dokuz dikiş atılan bir yara aldı. Köylüler, bu gölde toplam 29 timsahın yaşadığını iddia ediyor.

Modi çocukluğu
Çocukluğundan iki görünüm

Evliliği

Ailesinin isteği ve kast sisteminin gereği olarak 13 yaşında nişanlanıp 18 yaşında evlendirildi. Kısa süren evliliğinden sonra eşini terk etti, resmen boşanmadı ama eşiyle bir daha hiç görüşmedi.

Dünyevi olan her şeyi geride bırakmak ve hayatını dini faaliyetlere adamak amacıyla okulunu bıraktı.

Modi ve eşi
Modi ve eşi

Dini yapısı

Modi, hayatının 2 yılını dağlarda dolaşarak geçirdi, Sanyasa eğitimi alıp keşiş hayatı yaşamak istiyordu.

Her yıl Diwali festivaline denk gelen zamanlarda 5 gün süreyle toplumdan ayrılır, Himalaya Dağlarında inzivaya çekilirdi. Günümüzde ileri yaşına rağmen sahip olduğu fiziksel ve zihinsel gücünü buna borçlu olduğunu söyler.

Modi, Navratri festivali günlerinde 9 gün süreyle oruç tutar.

Ne olursa olsun, her sabah 5’te uyanır.

Modi Sannyasi
Gençliği ve Sannyasin yaşamı

Modi, sol elini kaşıkla yemek için kullanır ve sağ eli ile yazı yazar. Solak bir insan olarak doğmuş olmasına rağmen, sağ elini de kullanma yeteneğini kazanmak için çok çalışmıştır. Bunun sonucunda iki elini de eşit şekilde kullanabilen çok yönlü bir kişiye dönüşmüştür.

Gençliğinde hükümete karşı şiddet içermeyen bir protestoya katıldığı için Delhi’de tutuklanmıştır.

Genç Modi
Modi, gençliğinde

Politik Yaşamı

Gurusu Swami Atmasthananda’yı yanından ayrıldıktan 45 yıl sonra, Başbakanlığa aday olmadan önce tekrar ziyaret etti ve görüşlerinden faydalandı.

Aktif politik yaşama atıldığı son 20 yıllık dönem boyunca çalışmalarına hiç ara vermedi. Hiç tatil yapmadı.

Sigara ve içki içmez ve tam bir vejetaryendır.

Modi
Kutsal banyosunu aldığında

Özel Yaşamı

  • Fotoğraf çekme tutkusu vardır.
  • Yetenekli bir Gujarati şairidir.
  • ABD hükümeti, Modi’ye başbakan olana kadar 11 yıl boyunca vize vermemişti.
  • Siyasi ikametgahını kimseyle paylaşmaz.
modi
İkametgahında Tavus Kuşu dahil çeşitli hayvanlar bulunur

Babasının Modi’yi siyasi bir ofisin yakınında bulunan bir çay tezgahında çalışmaya başlatması genç Modi’nin siyasete olan ilgisini pekiştirmişti. Yıllar sonra Gujarat’ın lideri ve daha sonra Hindistan Başbakanı olacak ve dünyanın en güçlü on kişisinden biri sayılacaktı. 

Modi
Modi, okul öğrencileriyle birlikte

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz