Hindistan’da İngiliz Dönemi

0
182
İngiliz ordusundan subaylar

Hindistan’da İngiliz Dönemi

İngiliz Doğu Hindistan Şirketi Hindistan’a girdiğinde Hindistan, dünyanın en zengin ülkelerinden biriydi. Hindistan, 1947’de özgürlüğüne kavuştu ama bu arada varlığının çoğunu kaybetmişti. İngilizler bütün kaynakları yağmalamış, talan etmiş ve geriye neredeyse hiçbir şey bırakmamıştı. Hindistan’daki birçok kişi İngilizlerin yaşattığı acıyı iyi bilir. Ancak, İngiliz dönemiyle ilgili az bilinen bazı gerçekler de var. Muhtemelen bunları hiç duymadınız.

İngiliz İşgalinin sonuçları

1700’lerde Hindistan’ın Dünya Gelirindeki payı % 28’di. Avrupa’nın GSYG’si Hindistan’dan % 5 daha az olan % 23 oranındaydı. İngilizler ülkeyi terk ettiğinde Hindistan’ın geliri dünya GSYG’sinin % 3’üne düştü.

İngiliz ordusundan subaylar

Hindistan, 19. yüzyılın sonlarında İngiliz ihracatının en büyük alıcısıydı. Hindistan aynı zamanda İngiliz vatandaşı çalışanlarına yüksek maaşlı bir istihdam kaynağıydı.

İngiliz efendi ve Hintli kölesi

Avrupa’daki sanayi devrimi sonrasında Hintliler, İngiliz ürünlerini ithal etmek zorunda kaldılar. Sadece tekstil üretimine sahip olan Hint Endüstrisi, başka bir alana yöneltilmesi engellendiği için sanayi devrimini yapamadı ve giderek sanayisizleştirildi.

İngilizler’i tahtırevanla taşımak Hintlilerin göreviydi.

İngiliz dönemi sırasında 15-29 milyon insanın yaşanan kıtlık sonucunda trajik bir şekilde öldüğü tahmin edilmektedir.

Bengal Körfezinde kıtlıktan kırılan Hint halkı

Sir Winston Churchill Hintli sivillerin İngiliz askerlerine yiyecek dağıtmasını emrettikten sonra 1943’teki Büyük Bengal kıtlığında dört milyon kişi öldü.

Çok ucuza çalışan Hintli işçiler

Hiçbir Hintli, İngiliz sivillerle eşit muamele görmedi. Hintliler, İngilizler için yalnızca “teba” idi.

Hintli Dadı’nın yetiştirdiği İngiliz bebek.

Hindistan’a demiryolu İngilizlerin rahatlığı için getirildi. Demiryolları, İngiliz mallarını Hindistan’ın her yerine taşımayı kolaylaştırdı. İngiliz hissedarlar demiryollarına yatırım yaparak büyük paralar kazandı.

İngilizlerin eğlenceleri

İngilizlerin açgözlülüğü nedeniyle, Hindistan’da 1 kilometrelik bir demiryolu inşaatı Kanada ve Avustralya gibi ülkelerdeki maliyetin iki katına geliyordu.

Galler Prensi Edward’ın Hindistan turu sırasında avladığı bir kaplan. Prens, fotoğrafın sağ tarafında.

Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz Kuvvetleri için savaşan Avusturalya’lı, Yeni Zellanda’lı, Güney Afrika’lı ve Kanada’lı askerlerden daha fazla sayıda Hintli asker vardı.

İngiliz soylular

2.5 Milyon Hintli asker, İkinci Dünya Savaşı sırasında İngilizler için savaştı. İngiltere, savaşın sonunda 3 milyar sterlinlik savaş borcu ödemek zorunda kaldı. Bu borcun 1.25 milyar sterlinini Hindistan’a ödedi. Bu rakamlar bize sömürge dönemine ait net bir fikir veriyor.

İngiliz soylular

İngiliz Ordusu’nun giderleri Hindistan’ın gelirlerinden ödendi. Bu, yılda 19 Milyon Sterline denk geliyordu.

İngiliz ordusundaki Hintli askerler

Çeşitli mücevherler ve değerli taşlar hariç, trilyonlarca dolar para, İngiliz’ler tarafından yağmalandı. 

İngiliz soylular

İngiliz Dönemi Hükümeti, İngilizceyi ana dil olarak yerleştirdi. Hintliler, kendi dillerinde öğrenme ve yönetmeye devam etme seçenekleri olsa bile yerel diller yok sayıldı. Bugün, yerel dillerden bazıları, İngiliz Dönemi’nin olumsuz etkileri nedeniyle yok olmanın eşiğine gelmiştir.

İngiliz soylu

Sir Winston Churchill, 1943’teki Bengal kıtlığından sonra kötü bir şekilde “Gandhi neden hala ölmedi?” demişti.

Gandi, ünlü çıkrığı ile

Hindistan’a ait olan Koh-I-Noor (Nur Dağı) elması 1849’da İngilizler tarafından alındı ve bugüne kadar iade edilmedi.

Nurdağı Elması içeren taç