Batı Bengalde 10 Balık Yemeği

0
1249
Kolkata balık yemekleri

Bengalli’lerin her türlü balık yemeği konusunda takıntılı oldukları iyi bilinir. Bengal bölgesinden bahsedilirken balık yemeklerini unutmak imkansızdır. İster körili balık, isterse kızartma balık olsun, Bengal’in bu alanda size sunabileceği çok şey vardır.  

Balık Kabiraji

İlk yemeğimiz, Bengal’in popüler çay saati lezzeti, Balık Kabirajidir. Baharatla doldurulmuş ve marine edilmiş balığın yumuşak, kabarık ve sulu lezzeti sizi çok etkileyecektir. Ekmek kırıntılarına bulanarak yağda kızartılmış olan bu yemeğin üzerine limon suyu serperek ve kırmızı şarapla birlikte daha iyi bir lezzete ulaşabilirsiniz. Kabiraji pişirme tarzı balık eti yerine tavuk eti kullanarak da hazırlanabilir.

balik kabiraji
Balık Kabiraji © Wikimedia Commons

Bengali Doi Machch

Bengali Doi Machch, biraz ekşi bir tada sahip, yoğurt bazlı bir köridir. Hafif baharatla tatlandırılmış ve marine edilmiş küçük balık parçaları, bu yemeğe daha fazla lezzet katar. Doi Machch yemeğini başkalarından farklı kılan şey yumuşak, ekşi ve sulu lezzetlerin eşsiz bir karışımı olmasıdır. 

balik doi machi
Doi Machi

Sorsebata İlish Machch

Bu yemeğin ana malzemesi İlish balığıdır. İlish balıkları (Ringa balığı) az bulunduğu için biraz pahalıdır ama yumuşak ve yağlı dokusu unutulmaz. İlish balığı güçlü ve keskin aroması ve hafif acılı tadıyla sizi cezbedecektir. 

balik Hilsa Fry
İlish Machi © Wikimedia Commons

Balık Biryani

Tüm biryani sevenler; size sağlıklı bir Bengal lezzeti sunuyoruz. Bu biryani, lezzetli, aromatik ve ağız sulandıracak her özelliğe sahiptir. İlk lokmayı çiğnerken, farklı tatların varlığı sizi şaşırtabilir. Bu biryaninin başka biryaniler gibi, ekşiden tatlıya doğru bir sürü lezzeti vardır. Biryaninin üzerine eklenmiş kızarmış soğan ve balık parçaları da tabağınızı süsleyecektir.

balik biryani
Balık biryani

Macher Muro Diye Moong Dal

Bir Bengal spesiyalidir. Bu yemeğin hazırlanması için özel soslarla marine edilmiş balık kafaları daha sonra kızartılır, sonuç sıcak, baharatlı ve gevrek olur. Balıklar daha sonra Moong Dhal (sarı mercimek) ile harmanlanır. 

balik moong
Moong Dal

Macher Tok

Macher Tok, Bengal’in hemen her yerinde severek tüketilen bir tür ekşili köridir. Keskin kokusu, hafif ekşi tadı ve çemen otu ile ceviz aromasının mükemmel uyumu ile balık yemeğinin nasıl farklı tatlara doğru geliştiği görülür. Bu yemekte pek çok baharat kullanılır, baharat listesi oldukça uzundur.

balik macher
Macher Tok

Chital Macher Muitha

Her yemeği biraz balıkla tatlandırmak Bengal mutfağının değişmez tercihidir. Geleneksel Chital Macher Muitha yemeği olmadan listemiz eksik kalırdı. Bu yemeğin hazırlanma süreci, balıkların kılçıklarının çıkartılması ve balık etleriyle küçük köftelerin oluşturulmasıyla başlanır. Bu köfteler yağda kızartılır, baharatlı sos ile soslanır. Bu egzotik yemek, hafif baharatlı ve gevrek tadı nedeniyle unutulmazlarınız arasına girecektir.

balik chital
Macher Muitha

Bhetki Macher Paturi

Bhetki Macher Paturi hazırlanırken yumuşak ve çiğ balık parçaları hardal bazlı bir sos içinde marine edilir. Daha sonra her balık parçası, muz yapraklarına sarılarak yumuşayıncaya kadar pişirilir. Hazırlanışı biraz uzun sürse de, bu yemekteki tatlı ve yumuşak lezzetlerin karışımı çok iyi sonuç veriyor.

balik bhetki
Macher Bhetki

Muri Ghanto

Muri Ghanto, Bengal mutfağının en tanınmış yemeklerinden biridir. Çoğu zaman garnitür olarak servis edilir ve iştah açıcıdır. Balık kafalarının çeşitli baharatlarla tatlandırılması ve pirinç ile harika bir karışım oluşturmasıdır. Muri Ghanto’nun çıtır çıtır lezzeti hiçbir yerde bulunmaz. Bengal bölgesinde Balık yemeği deneyecekseniz, listenize Muri Ghanto’yu mutlaka dahil etmelisiniz.

balik muri ghanto
Muri Ghanto © Wikimedia Commons

Gondhoraj Machch

Gondhoraj Machch, Hindistan cevizi sütü ve Gondhoraj kireci kullanılarak yapılır. Bu yemeğin lezzetli ve güzel olmasının sırrı Gondhoraj kireci ve yapraklarının kullanımıdır. Gondhoraj kireci katkısı, yemeğe tamamen başka bir tat verir. Bu ekşi ve tatlı lezzeti unutamayacaksınız.

balik gondhoraj
Gondhoraj Macch

Machher Jhol 

Jhol, Hint yarımadasının doğu kesiminde Bengal ve Odia mutfaklarında çok yaygın olarak pişirilen geleneksel bir baharatlı balık körisidir. Aslında pirinçle servis edilen çok baharatlı bir güveçtir. Machher Jhol, zerdeçal, sarımsak, soğan, rendelenmiş zencefil ve çeşitli baharatlarla bolca baharatlanır. Köriye koyulaştırıcı olarak patates eklenir. Yemeğe kırmızımsı bir renk vermek için domates de kullanılır.

balık yemegi
Maccher Jhol © Wikimedia Commons

Kolkata yemekleri konusunda Kolkata Sokak Yemekleri sayfamızı da inceleyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz