Agra

0
1868
Agra
Shivaji heykeli

Agra Şehri

Agra, 1501’de Sikandar Lodi krallığının merkeziydi. Daha sonra Moğolların eline geçti. Babür ve Hümayun dönemlerinde şehirde erken Moğol mimari tarzı örnekleri görülmeye başlandı.

Agra’da Ekber Dönemi

Agra, Ekber zamanında görkemli eserlerle yükseldi. İmparatorluğun başşehri olan kentin bu dönemdeki ismi Ekberabad oldu. Şehrin çok yakınındaki Fetihpur Sikri’nin kurulup başkent yapılması bile Agra’nın (Ekberadabad) etkinliğini azaltmadı. Agra Fort (Agra Kalesi) Ekber’in burada yaptığı önemli eserler arasındadır.

Ekber’in ölümünden sonra adına yaptırılan türbe (Sikandra Fort) de Agra yakınındaki önemli mimari eserler arasına girmiştir.

Şah Cihan Dönemi

Ekber’den sonra şehre daha çok önem veren İmparator Şah Cihan, dünyaca ünlü Tac Mahal’i yaptı, Agra Kalesini genişletti ve güzelleştirdi.

Şah Cihan, mimariye çok önem verdi; Delhi’deki Red Fort’u ve Cuma Camiini de Şah Cihan’ın yaptırdığını Delhi bölümünde belirtmiştik.

Jat’lar ve Sonrası

1761’de Agra, Jatların eline geçtiği zaman birçok anıt yıkıldı, bu sırada Tac Mahal bile zarar gördü. 1770’de Marathalar ve 1857’de İngilizler dönemindeki çarpışmalar Tac Mahali ve öteki anıtları olumsuz etkiledi.

Şehre daha sonra Mahabharata destanında sözü edilen ve cennet anlamına gelen Agraban kelimesinden türetilen yeni bir isim verilmiştir.

Agra kenti, aşırı kalabalığı, rikşa trafiğinin yoğunluğu ve turistlere mal satmakta ısrarcı ve yapışkan satıcıları ile başka Kuzey Hindistan şehirlerinden farklıdır. Belki de bu yüzden, birçok turist, Delhi’den Agra’ya gelirken günübirlik turları tercih ediyor.

Agra, Yamuna nehrinin batı kıyısında ve Delhi’nin 200 km. kadar güneyinde kurulmuştur. Şehrin eski bölümü, kalenin kuzeyinde ve bugün Kinari Market diye bilinen yerde kalmıştır. Modern görünümlü yeni şehir ise Cantontment bölgesini (Agra Cantt.) de içeren Saddar Bazar bölgesidir.

Ek Bilgi

Agra’da her yıl, iki büyük festival yapılır. Şubat ayında kurulan Taj Mahotsava (el sanatları ve hediyelik eşya fuarı) Tac Mahal’in Doğu kapısı yakınındaki Shilpagram alanında yapılır. Ekim ayında yapılan Shardotsav Festivali ise bir dans ve müzik festivalidir. Bu festivalde, dans ve müzik toplulukları Agra Kalesindeki Divan-ı Aam ve Fetihpur Sikri gibi tarihi mekanlarda gösteriler yapar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz