Sınır Kapama Töreni

0
1772
Amritsar
Sınır töreni - Amritsar

Hindistan – Pakistan Sınırı

Hindistan ile Pakistan’ın aralarında sürekli yarışan düşman kardeşlere benzediklerini bilirsiniz. Bu iki ülkenin arasındaki karayolu sınır kapılarından birisi Amritsar ile Lahore arasındaki (Attari-Wagah) kapısıdır.

Törenler

Bu sınırda her akşam üzeri Hindistan ve Pakistan askerlerinin karşılıklı olarak yaptıkları askeri törenler her iki ülkeden gelen binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilir.

Sınır törenlerine gitmek için en iyi başlangıç noktası Altın Tapınak’ın otel bölümünün kapısındaki taksi duraklarıdır. Dolmuş sistemi ile çalışan araçlar için önceden bilet almak gerekir. Hareket saati 14.00 civarı olacaktır. Pakistan sınırına gidiş bir saat kadar sürer. Törenden sonra aynı araçla tekrar Altın Tapınak’a dönülür.

17.00 (kış mevsiminde : 16.00) sıralarında geçişlere kapatılan sınır bölgesine 17.30 dan sonra siviller kontrollü bir şekilde alınmaya başlanır. Bu sırada sınırın Pakistan tarafında da aynı hazırlıklar yapılmaktadır.

Sınırın sıfır noktasında izleyiciler için tribünler kurulmuştur. Bu tribünler her gün ağzına kadar dolar. Törenler başlamadan önce her iki taraftaki insanlar, tıpkı futbol maçlarında olduğu gibi kendi devletlerini tezahüratlarıyla desteklemeye başlar. Hindistan tarafında ünlü Bhangra danslarıyla Pencablı gençleri izleyebilirsiniz.

Daha sonra gösterilerine sert hareketlerle başlayan tören birliği gelir. En uzun boylu ve en gösterişli askerler, en güzel tören giysileriyle tekmil alıp verir, silah takıp çıkarırlar. Bu hareketler çılgınca alkışlanırken, her iki tarafın insanları kendi askerleriyle gurur duyar. Milli sloganların atılması sırasında duygulanarak ağlayanlar da görülür.

Tören, sınırın birleşme noktasında iki taraftan birer askerin birbiriyle sembolik olarak el sıkışmasıyla devam eder. Bu el sıkışma bile karşısındakine tepeden bakma ve horozlanma davranışlarıyla doludur.

Bayrak Töreni

Bayrak töreni ile iki tarafın bayrakları gönderden indirilir. Bayrak töreninde milli marşlar çalınmaz, sadece boru çalınarak duyuru yapılır.

Daha sonra, sınırın demir kapıları karşılıklı olarak sert şekilde kapatılır. Bu törenler her iki tarafın askerleri tarafından inanılmaz bir ciddiyetle yapılır.

Böyle bir askeri töreni dünyanın başka hiçbir yerinde göremezsiniz, kaçırmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz