Jallianwala Bagh

0
1575
Şehitler Bahçesi
Jalianwala Bahçesi

Jallianwala Bagh – Şehitler Bahçesi

1919 yılında, Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesi sırasında Amritsar’da çok önemli bir kitle katliamı meydana gelmişti. Jalianwala Bahçesi isimli bu yerde Pencablılar, barışçı bir protesto gösterisi için toplanmıştı. Bu dönemde bütün toplantılar yasaktı. Bu toplantı da İngiliz askerleri tarafından dağıtılmaya çalışıldı. Ancak toplanılan bu yerin üç tarafı da yüksek duvarlarla çevriliydi ve İngiliz askerleri dağılınacak tek girişi de kapatmıştı. Askerlerin komutanı fazla vakit geçirmeden halkın üzerine ateş açma emrini verdi. Katliamdan kurtulmak için birçok kişi kendisini oradaki bir kuyuya attı. Sonuçta İngilizler, 700 kadar mermi kullanarak 1200 kişiyi öldürdü.

Tepkiler

Bu katliam, büyük bir tepki yarattı. İngilizlere karşı mücadele eden Gandi’nin elini güçlendirdi. Ünlü şair Tagore bile İngiliz kralına bir mektup göndererek bu katliamı protesto etti. Kendisine verilmiş olan “sir” ünvanını ve çeşitli ödülleri iade etti.

Günümüzdeki Durum

Jalianwala Bahçesi, Altın Tapınak’ın hemen yanındadır ve olduğu gibi korunmuş durumdadır. Buradaki küçük müzede, katliamı yaşayanların birinci elden anlatımları sergilenmiş. Duvar boyutunda yapılmış bir tabloda da katliam gösterilmiş. Birçok kişinin içine atladığı kuyu, hala bahçenin içinde. Katliamın yapıldığı dönemden beri aynen korunmuş olan bir kaç duvarın üzerinde İngilizlerin mermileri duvarlara saplanmış olarak duruyor. Bahçede şehitler için sürekli yanık tutulan bir ateş de var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz