Sih türbanı çeşitleri

0
5897
Parna Türbanı

Dastar Sarmak veya Türban takmak eski Hint kültüründe statü ve üst kast sembolüydü. Alt kasttan kişilerin türban takmasına izin verilmezdi. Ayrıca Babür döneminden itibaren sadece Müslümanların sarık sarmasına izin verilmeye başlandı. Dönemin Sih gurusu Guru Gobind Singh, bu yasağa karşı çıktı ve o tarihten sonra bütün Sih dini üyeleri türban takmaya başladılar.

Sih dininde türbanlara genel olarak “Dastar” denir. Dastar, Farsçada “Dest-e Yar” : Tanrının eli anlamına gelir. Türban kelimesi de tülbent (dolband) kelimesinden İngilizce’ye geçmiştir. Dastar sarmak, Babür dönemindeki yasağın delinmesi olayındaki gibi öncelikle bireysel özgürlüğün, yani Guru’ya benzemenin ve onun yolunda yürümenin işaretidir. Sih dininde saçlar kesilmez, ama dastar içinde korunur. 

Dhumala

Bu basit sarış tarzında denizci mavisi veya siyah renkte 5 metre uzunluğunda bir kumaş kullanılır, kumaşın eni 35 cm kadardır. Dhumala’larda herhangi bir süsleme veya Dhumala Şastarı denilen süsler kullanılmaz, sade bir türban tarzıdır.

Dhumala
Dhumala

Chand Tola

Bu Nihang Sih üyesi, Chand Tola isimli bir türban sarmış. Chand Tola’lar savaşlarda kullanılır. Günümüzde herhangi bir savaş söz konusu olmasa bile bazı yaşlı Sihlerin savaşa hazır gibi görünmek için Chand Tola tarzı sarık taktıkları görülmektedir. Fotoğraftaki türbanın üzerinde bir hilal ve çift uçlu bir kılıç bulunmaktadır. Bunlar, Dastarın üst kısmına takılır ve hepsi bir zincirle birbirine bağlanır. Ayrıca Chand Tola türbanının etrafında bir Mala (tesbih) ve bir Çakar vardır, ki bunlar da ortak kullanılan Dhumala Şastarlarıdır. 

Chand Tola
Chand Tola © Zafer Bozkaya

Barnala Türbanı

Barnala tarzında en az iki veya daha fazla süsleme bulunur. Bunlara Tola isimli bir el işlemesi bağlanır. Barnala’ların altında mutlaka Parna denilen bandanalar vardır. Eve gelindiğinde veya uyku sırasında Barnala çıkarıldığında Parna takılı kalır, dışarı çıkarken mutlaka tekrar Barnala türbanı bağlamak gereklidir.

Barnala Türbanı
Barnala Türbanı

Parna

Parna aslında bir tür bandanadır. Sarma ve kullanım kolaylığı olduğu için Sih gençler arasında çok popülerdir. Gül Parna denilen tarzda ise bandana yuvarlak olarak bağlanır. Yaygın olarak Pamuklu veya mulmul kumaşlar tercih ediir.

Parna
Parna

Taksali Dastarı

Taksali Dastarı alt kısımlarda küçük sarılıp yukarı doğru genişleyen tarzda düzenlenir. Bu dastarların en büyükleri Gül Dastarı olarak isimlendirilir. Bunlarda en üst kısım artık tam bir daire şeklini almıştır.

Taksali Dastarı
Taksali Dastarı

Pagg

Bir Sih erkek, batıda yaşıyorsa Pagg isimli tarzda sade bir türban takmakla yetinebilir. Pagg’ların Tekli veya Çiftli bağlanış şekilleri vardır. Çift olanın ortasında dikiş vardır ve temelde, genişliğini iki katına çıkaran yan yana dikilmiş 2 adet tekli Pagg’dan oluşmuştur. 

Pagg
Pagg

En yaygın Pagg bağlama tarzları : 

Wattan Vali tarzı Pagg bağlama

Wattan Vali
Wattan Vali tarzı Pagg

Amritsar Şahi tarzı Pagg bağlama 

Amritsar Şahi
Amritsar Şahi tarzı Pagg

Morni tarzı Pagg bağlama

Morni Pagg
Morni tarzı Pagg

Patiala Şahi

Patiala Şahi tarzı Pagg, İngiltere ve Afrika’da (özellikle Kenya’da), batılı yaşam tarzına adapte olmuş Sihler tarafından çokça tercih edilir. Bu tarz, temel olarak Gurmukhi Dastar’ından türetilmiştir. 

Patiala
Patiala Şahi tarz Pagg

Gurmukhi Dastar tarzı Pagg

Pagg
Gurmukhi Dastar tarzı Pagg

Patka ve Rumal

Ergenliğe ulaşmamış erkek ve kız çocukların saçları kesilmez tepelerinde toplanıp topuz yapılır. Bu topuzları sarmak icin mendil büyüklüğünde bir kumaş kullanılır. Erkek çocuklarin topuz tarzına Patka, kız çocuklarınkine ise Rumal adı verilir.

Ergenliğe ulaşan bir Sih gencinin Sih dinine girebilmesi için kendi beyanını vermesi ve istekli olduğunu belirtmesi şarttır. Bir Sih gencinin Sih dinine kabul edilmesi törenle yapılır. Bu törene Amrit seremonisi denir ve Sih tapınakları olan Gurdwaralarda yapılır. Ancak bu törenden sonra Patka ve Rumal çıkarılıp Türban veya Dastar sarılmaya başlanır.

Patka
Patka
Rumal Türban
Rumal

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz