Hindistan hakkında az bilinen gerçekler

0
761
Lucknow şehrindeki Montessori Okulu

Hindistan’da pek çok ilginç olay oluyor. Bunlar arasında seçme yapmak çok zor olsa da aklımıza gelen gerçekler ve olayları burada sıralıyoruz.

Bear Grylis’in maceraları

Bear Grylls ismindeki kişi sadece macera olsun diye ve tecrübe kazanayım diye Hindistan Ordusu’na katılarak askerlik yapmak istedi. Bunu kabul ettiremedi ama 3 ay süreyle Hindistan’ın yarı bağımsız Sıkkım eyaletindeki Himalaya dağlarında yürüyerek dolaştı.

Grylis ve Modi
Bear Grylis ve Hindistan Başbakanı Modi

Doktor Strange’in İngilizce Öğretmenliği

Konusu Nepal’de Kathmandu şehrinde geçen Doctor Strange isimli filmi izlemişsinizdir. Bu rolü oynayan artist Benedict Cumberbatch, Batı Bengal eyaletindeki Darjeeling şehrinde gönüllü olarak İngilizce öğretmenliği yaptı. Doctor Strange, Hindistan’da bir yıl yaşadı, bu sırada bir Tibet Manastırında İngilizce öğretmeni olarak çalıştı.

Doctor Strange
Benedict Cumberbatch, Doctor Strange filminde Katmanduda © Wikimedia Commons

Kumbh Mela gerçekleri

2019 yılında gerçekleştirilmiş olan ve dünyanın en büyük dini toplantılarından birisi olan Kumbh Mela festivaline 120 milyon kişinin katıldığı sanılmaktadır. Bu festivaldeki büyük kalabalık, uzaydan görülebiliyordu. Kumbh Mela festivali Uttar Pradesh eyaletindeki Prayagraj (Allahabad) kentinde yapıldı. Kentin ve Ganj Nehrinin törenler sırasında uzaydan çekilmiş fotoğrafı.

Kumbh Mela
Kumbh Mela törenleri uzaydan görünüş

En büyük lise

Dünyanın en büyük okulu Hindistan’da bulunmaktadır. Uttar Pradesh eyaletinin Lucknow şehrindeki City Montessori Okulu, öğrenci sayısı açısından dünyanın en kalabalık orta öğrenim kurumu olması nedeniyle Guinness Dünya Rekorlar Kitabı‘na girmiştir. Okulun 2019 yılındaki kayıtlı öğrenci sayısı 55 bin 500 kişidir. Lucknow şehrindeki okulda 18 adet kampüs bulunmaktadır. Ana sınıfından 12. Sınıfa kadar eğitim verilir. Okulun eğitimde uyguladığı yöntem olan Montessori sisteminde eğitimde “bütüncül yaklaşım” benimsenmiştir. Lucknow’daki bu okul, Montessori tarz eğitim veren okulların en büyüklerinden birisidir.

Guinness rekoru
Lucknow şehrindeki Montessori Okulu

Plastik Cerrahinin babası

Plastik Cerrahi büyük ölçüde Hindistan’da icat edildi. Eski bir cerrah olan Sushruta Samhita ismindeki bir kişi 6. yüzyılda yaşamıştı. Bu dönemde plastik cerrahi ve katarakt cerrahisi alanlarında çalıştı ve bu konulara önemli katkılar yaptı.

Shusruta Samhita
Shusruta Samhita © Wikimedia Commons

Film Yapımcılığı

Hindistan, dünyanın en büyük film yapımcısıdır. Mumbai’deki Bollywood’da ve Hindistan’ın öteki bölgesel film endüstrilerinde dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazla sayıda film üretiliyor. Ekteki fotoğrafta ünlü film oyuncusu ve yapımcı Amir Khan, ünlü oyuncu Shah Rukh Khan ve ünlü yapımcı Amitabh Bacchan görülüyor.

Bollywood
Bollywood sinemasının 3 büyüğü

Uzay Roketi

Hindistan’ın 1963 yılında geliştirdiği ilk uzay roketi, yapım yerinden fırlatma merkezine bir bisikletle taşınmıştı. Hindistan’ın ilk uydusu da bir öküz arabasıyla taşınmıştı. Uzay çalışmalarında bu yöntemleri kullanmış olan Hindistan, günümüzde bu konularda çok ileri aşamalara gelmiştir. Ay’a iki kez uzay aracı göndermiş olan Hindistan’ın bu araçlarından ilki ay yörüngesine girebilmiş, ikinci uzay aracı ile Ay’a iniş yapmaya çalışırken kontrolden çıkarak düşmüştür. Her iki uzay aracı da insansızdı.

Uzay Çalışmaları
Hindistanın Uzay Aracı çalışmalarının başladığı dönem gerçekler

İngilizce Bilgisi

Hindistan, ABD’den sonra en büyük İngilizce konuşan nüfusa sahiptir. Hindistan’da nüfusun % 11’i İngilizce biliyor. Okullarda bir öğrenci her zaman 3 dil birden öğreniyor. Birinci dil, evinde konuşulan ve eyaletinde geçerli olan ana dili, ikincisi en yaygın genel dil olan Hindi (Hintçe) dili, üçüncüsü ise devletin resmi dili olan İngilizce. Böylece yetişen nesiller İngilizce bilgisi bakımından oldukça iyi durumda mezun oluyorlar.

İngilizce konuşanlar
İngilizce’nin Hindistan’daki yaygınlığı

Anaerkil Toplumlar

Hindistan’da bir erkeğin evlendiği zaman kayınvalidesinin evine taşındığı yerler var. Meghalaya Eyaletindeki Khasi kabilesinde ve Lakshadweep adalarındaki Minicoy’daki anaerkil Müslüman topluluklarında böyle gelenekler yaşanıyor. Meghalaya eyaletinde bu gelenek, hem tarihi hem de dini kökenlere dayanıyor. 

Khasi kabilesinde anlatılan efsanelerde kralların bir savaşı bitirdiğinde ormanda yaşayan ermiş atalarının yanına gittiği ve yerine temsilci olarak eşini bıraktığı yazılıdır. Bu durumda ana kraliçenin toplumdaki rolü çok önem kazanıyor ve aile içinde annenin rolü de giderek yükseliyordu. Ailenin en küçük kız çocuğu bütün mirasın sahibi sayılıyordu. Eğer ailede kız çocuk yoksa evlat edinme yolu ile kız çocuk bulunuyordu. Kız çocuğun doğumu büyük şölenlerle ve kutlamalarla karşılanırken erkek çocuklar için basit bir tören yapılıyordu. Khasi kabilesinde erkeklerin herhangi bir varlığa sahip olmaları hemen hemen mümkün değildi, bu yüzden evlendiklerinde kadının evine taşınmaları gerekirdi.

Günümüzde Khasi erkeklerinin haklarını korumak ve kadınlarınkiyle eşit statüye sahip olmalarını sağlamak için çeşitli sosyal örgütlenmeler yapılmaktadır.

Meghalaya gerçekler
Meghalaya eyaleti halkı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz