Jaisalmer mutfağı

0
704
Rajashthani Tali

Jaisalmer kenti Hindistan’ın Rajasthan eyaletindedir. Bölgedeki Thar çölünde bulunan bu şehir, kültürel ve coğrafi olarak Hindistan’ın birçok yerine hiç benzemez. Şehrin sarı kumtaşından yapılmış devasa kalesi ve çevresindeki yerleşim yerleri çok otantik bir görünüm sunar. Kale içindeki Jain tapınağı da görülmeye değerdir.

Çöl bölgesinin ortasında olması nedeniyle Jaisalmer mutfağında çöl bitkileri, kuru ortamda yetişen sebzeler ve unlu besinler çokça kullanılır. Bunun bir istisnası kuzu etinden yapılan Lal Maans yemeğidir. 

Jaisalmer Harita
Rajasthan eyaleti ve Jaisalmer şehri

Tüm Rajasthan eyaletinde olduğu gibi Jaisalmer yemekleri de bol baharatlı ve acıdır.

Jaisalmer Yemekleri

Dal Pakwan

Jaisalmer Kalesi’nin sokak tarafında
Dal Pakwan, Jaisalmer’de yaşayan Sind kökenlilerin otantik kahvaltısıdır. Dal Pakwan aslında Hindistan’ın başka yerlerinde de bilinen ve tam buğday unundan yapılmış bir tür Puri – sabjidir. Puri, derin yağda kızartılır. Çıtır haldedir, şişirilmemiştir. Tuz ve karabiberle tatlandırılmıştır. Hazırlanan Purinin üzerine dhal, doğranmış soğan, domates ve taze kişniş eklenir. Jaisalmer Kalesi’nin sokak tarafında kolayca bulabilirsiniz, tanesi sadece 30 Rupidir.

Pakwan
Dal Pakwan

Pyaaz ki Kachori

Jaisalmer Kalesi’nin yanında bulunan Kachoriwale dükkanı
Pyaaz Kachori, Rajasthan eyaletinde çok yaygın olarak tüketilir. Baharatlı ve soğan dolguludur. Derin yağda kızartılmıştır. Nane, demirhindi turşusu, yeşil biber ve doğranmış soğan ile servis edilir. Yoğun talep nedeniyle Kachori alabilmek için uzun bir kuyrukta beklemeniz gerekiyor ama kesinlikle buna değiyor. Bu nefis Kachori, sabahları saat 11’e kadar bulunur.

Kachori
Pyaaz Kachori

Ker Sangri

Bu yemek, çöl bölgesinden toplanan Ker (bir tür çalı), Sangri (çöl fasulyesi) ve kapari (gebre otu) ile hazırlanan bir sebze yemeğidir. Ker, yapısı gereği ekşidir, tüketilmeden önce ekşiliğinin azalması için tuzlu suda 15 gün kadar bekletilmesi gerekir. Ker Sangri, yerel baharatlar kullanılarak yavaş yavaş pişirilir ve soğuk olarak yenir. Bajra roti ile birlikte harika bir tadı vardır.

Ker Sangri
Ker Sangri

Gatte ki Sabji

Besan (siyah mercimek) unundan yapılmış ve sosis şekline getirilmiş hamur parçaları, yoğurt bazlı orta baharatlı sosta pişirilir ve pilav veya roti ile servis edilir. Tat bakımından zengindir ve geleneksel bir lezzet sunar.

Gatte ki Sabji
Gatte ki Sabji

Laal Maans

Laal Maans, koyun veya kuzu etinden yapılmış bir tür yahnidir. Yoğurt ve kırmızı biber salçası içinde pişirilmiştir. Geleneksel Rajasthan yemeklerinde olduğu gibi acıdır. Hindistanda et yemeği hiç yiyemedim diyenlere bu yahniyi tavsiye ederiz. Rajasthan’ın her yerinde bulunur, pilav veya roti ile iyi gider.

Lal Maans
Lal Maans

Kadhai Sütü

Thar çölünün sütü, tartışmasız olarak çok lezzetlidir. Rajasthan kültüründe süt içmek yaygın bir alışkanlıktır ve herkes her ortamda süt içer. Kadhai sütü, badem ve safran ile yoğunlaştırılmış, şekerle tatlandırılmış ve kadhai kabında yoğun bir kıvama gelene kadar en az 1 saat süreyle yavaş yavaş kaynatılmıştır. 

Kadhai sütü
Kadhai sütü

Dal Baati Churma

Tuzla tatlandırılmış, tandırda veya odun ateşinde pişirilmiş ve üzerine Ghee (sadeyağ) serpilmiş sert buğday ekmeği toplarıdır. Buna lezzetli bir Dhal eşlik eder. Churma ise Buğday unu, Besan (siyah mercimek unu), Sooji (sarı mercimek helvası), Şeker, Ghee (sadeyağ) ve kıyılmış kuruyemiş karışımından yapılan geleneksel bir tatlıdır.

Fotoğraftaki Dal Bati Churma tabağının içeriği şunlardır:

  • Dal.
  • Baati.
  • Churma.
  • Gatte ki Sabji.
  • Kadhi.
  • Yeşil Biber turşusu.
  • Sarımsak turşusu.
Churma
Dal Bati Churma

Ghotua Laddu

Dhanraj Ranmal Bhatia, Amar Singh Pol
Ghotua Laddu halk arasında ‘şehrin en iyi lezzeti’ olarak bilinir. Ghotua, Desi Ghee (köy sade yağı) ve mercimek unundan yapılır. Kakule ve safran ilavesiyle yumuşak ve tatlı bir yapısı olan Ghotua’nın lezzeti eşsizdir. En iyi Ghotua Laddu’yu Dhanraj Ranmal Bhatia dükkanında bulabilirsiniz. 

Laddu
Ghotua Laddu

Makhania Lassi

Kanchan Shree Dondurma, Gopa Chowk
Makhania Lassi, aslında Jodhpur şehri spesiyalidir. Lassi’ye kaymak eklenerek Makhania Lassi elde edilir. Bunun bir amacı da Lassinin tadını güzelleştirmek ve krema gibi görünmesini sağlamaktır. Toprak kapta servis edildiğinde ve safran eklendiğinde daha lezzetli olur.

Lassi
Makhania Lassi

Rajasthani Thali – 1

Desi Tadka Restaurant, Tanot Yolu, CVS Colony.
Desi Tadka Restaurant’tan geleneksel Rajasthani Thali öğünü. Bu öğünde Bajre ki Roti, Laal Maans, Gatte ki Sabji ve Ker Sangri veriliyor. Bu Thali’nin maliyeti 1.000 rupi kadar tutar. 

Thali
Thali 

Rajasthani Thali – 2

Chandan Shree Restoranı, Gopa Chowk
Bu Thali sebzeli bir thali’dir. Sebze körileri, chapati, pilav, turşu ve papad içerir. Hindistan’da çoğu bölgenin, kendi mutfağını ve yöresel malzemelerini içeren thali çeşitleri vardır. Rajasthani tarzı Thali, içeriğinde Ker Sangri bulunması nedeniyle özeldir. Bu Thali’yi Chandan Shree Restoranında deneyin. 

Rajasthani Thali
Thali

Sarımsaklı Köfte

Chandan Shree Restoranı, Gopa Chowk.
Sarımsak seven bir kişi, Jaisalmer’deki Chandan Shree Restaurant’da sunulan bu sarımsaklı köfteye bayılacaktır. Köfte, Rajastan’daki Marwar bölgesinde küre şeklinde ve yağda kızartılmış herhangi bir yiyeceğin genel ismidir.

Jaisalmer köfte
Köfte

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz