Jagannath Rath Yatra’da yiyecekler

0
2669
Lord Jagannath tapınağı önünde Jagannath Rath Yatra başlamadan önceki durum. (2020 yılı Pandemi koşullarında) © Wikimedia Commons

Jagannath Rath Yatra – Odisha

Festival

Dünyaca ünlü Jagannath Rath Yatra veya başka bir isimle “Puri Rath Yatra” bugün (23 Haziran) başlıyor. Bu 9 günlük festivalde, üç tanrı; Lord Jagannath, kardeşi Lord Balabhadra ve kız kardeşi Subhadra, devasa ahşap arabalar üzerinde Jagannath Tapınağı’ndan Gundicha Tapınağı’na halatlarla çekilerek götürülür. Bu tapınakta 9 gün kalırlar. Arabaların bu yoldaki ilerleyişinde davulcular ritm tutarlar, çeşitli halk dansları grupları gösteriler yapar, arabaların üzerinde bulunan din adamları halka kutsal su döker, çiçek atarlar. Kısaca bu olay Hindistan’ın en renkli festivallerinden biri olur. 

2020 yılı kutlamaları

Bu yılki (2020) törenleri Pandemi nedeniyle sadece Pujari denilen din adamları yaptı. Halkın katılımına izin verilmedi. Bu, törenler sadece basit bir festival değildir. Hindistan’ın güzelliğini, renkliliğini ve lezzetlerini kutsayan kültürel bir fantezidır. 

Jagannath Tapınağı ve Zafer Bozkaya
Puri’deki Lord Jagannath tapınağı arkamda görülüyor. Hindu olmayanların içeriye alınmadığı tapınağı sadece bu noktadan görüntüleyebiliyoruz.

Binlerce adanmışın arabaları çektiği Rath Yatra’da çok ilginç sahneler görülür. Günlük puja törenleri sırasında tanrılara Chhappan Bhog olarak bilinen 56 çeşit yemek sunulur. Bu yemeklerin çoğu Puri kentine ait olmakla birlikte Puri’nin dahil olduğu Odisha eyaleti mutfağından ve hatta komşu Batı Bengal eyaletinin mutfağından da ürünler sunulur. 

Rath Yatra törenleri
Lord Jagannath tapınağı önünde Jagannath Rath Yatra başlamadan önceki durum. (2020 yılı Pandemi koşullarında) © Wikimedia Commons

Popüler Yiyecekler

Kechedi

Çok bilinen Khichiri’nin Odisha eyaleti versiyonudur. Saf ghee (Sade yağ) içinde mercimek ve pirinç ile yapılan bu yemek Lord Jagannath’a sunulan 56 yemeğin biridir.

Dhal Kechedi bir çeşit Kichuridir
Dhal Kechedi © Wikimedia Commons

Poda Pitha

Mitolojik yazıtlara göre Lord Jagannath tatlıları sever. Favorileri arasında bulunan Poda Pitha, pirinç unu, hindistan cevizi, siyah gram, meyve şekeri ve kakule ile yapılan ve pan cake benzeri bir tatlıdır.

Poda Pitha kek gibidir
Poda Pitha / Wikimedia Commons

Dalma

Yağsız pişirilmiş bir mercimek ve sebze karışımıdır. Şehrin özel lezzetlerinden biridir ve Rath Yatra sırasında Lord Jagannath’a sunulur. Bu yemek, eski Cumhurbaşkanı A.P. Abdul Kalam’ın özel isteği üzerine Cumhurbaşkanı’nın yemek menüsüne eklenmiştir.

Dalma
Dalma / © Subhasish Panigrahi

Santula

Kızarmış veya haşlanmış bu sebze körisi patates, patlıcan, papaya ve domates içerir. Ghee, panch phoran ve yeşil acı biber bu yemeğe ilahi bir tat verir ve çoğunlukla pirinç pilavı veya çapati ile servis edilir. 

Santula köri
Santula © Wikimedia Commons

Rasabali

Köy peyniri ile yapılan Rasabali, bol yağda kızartılmıştır ve bu tatlının en güzeli Puri’deki Jagannath Tapınağında tadılabilr.

Rasabali güzeldir
Rasabali © Wikimedia Commons

Chenna Poda

Paneer (köy peyniri), şeker, kakule tozu, pirinç unu, çeşitli fıstıklar ve ghee (sade yağ) ile yapılan bu tatlı kaçırılmaya gelmez. Tatlının cazip kadifemsi dokusu uzun süre yavaş yavaş pişirilmesinden ileri gelmektedir. 

Chena Poda
Chenna Poda © Wikimedia Commons

Malpua

Bir tür ekmek kadayıfı olan bu tatlı, un, süt, şeker, rezene tohumu ve kakule ile yapılır, Puri Tapınağı’ndaki Lord Jagannath’a sabah kahvaltısı olarak servis edilir.

Malpua tatlısı
Malpua © Wikimedia Commons

Ukhuda

Puri Tapınağı’nda Chappan Bhog olarak servis edilen, şekerle tatlandırılmış patlamış pirinç tabağı. 

Ukhuda
Ukhuda © Wikimedia Commons

Khaja

Rafine edilmiş buğday unu ve şekerden yapılan bu katmanlı gevrek, bol yağda kızartılır. Ayrıca Jagannath Tapınağında tanrılara sunulur. 

Khaja satıcısı
Puri sokaklarında bir Khaja satıcısı © Zafer Bozkaya

Kutlamalar

Jagannath Yatra törenlerinde 3 dev arabanın çekilerek götürüldüğü ana yol, normal zamanda böyle.

Puri cadde
Puri ana caddesi © Zafer Bozkaya

Yemeklerin pişirildiği mutfaktan bir görüntü

Mutfak
Yemeklerin pişirildiği mutfak © Wikimedia Commons

Chappan Bhog diye adlandırılan 56 çeşit yemek:

 1. Ukhuda 
 2. Nadia kora
 3. Khua 
 4. Dahi 
 5. Pachila kadali 
 6. Kanika 
 7. Tata Khechudi
 8. Mendha Mundia
 9. Bada Kanti 
 10. Matha Puli 
 11. Hamsa Keli 
 12. Jhili 
 13. Enduri 
 14. Adapachedi 
 15. Saga Bhaja
 16. Kadali Bhaja 
 17. Maric Ladu 
 18. San Pitha
 19. Bara/Vada 
 20. Arisha 
 21. Bundia 
 22. Pakhal oriya
 23. Khiri 
 24. Kadamba
 25. Pat Manohar 
 26. Takuaa
 27. Bhaga Piha
 28. Gotai
 29. Dalma
 30. Bada Kakara
 31. Luni Khuruma 
 32. Amalu 
 33. Suar Pitha 
 34. Biri Buha
 35. Jhadai Nadaa
 36. Khasta Puri
 37. Kadali Bara
 38. Sana Arisha
 39. Sakar
 40. Podo Pitha
 41. Kanji
 42. Dahi Pakhal
 43. Bada Arisha
 44. Tipuri
 45. Sakara
 46. Suji Khir
 47. Muga Sijha
 48. Manohar
 49. Magaja Ladu
 50. Pana
 51. Anna
 52. Ghia Anna
 53. Sweet Dal
 54. Besar
 55. Sag