En Büyük Thali’ler

0
3104
Chappan Bhog

Thali, büyük bir tepsi üzerinde pek çok yemeğin aynı anda servis edildiği bir Hint öğünüdür. Thali, yemek meraklıları arasında her zaman popülerdir ve daha büyük Thali daha çok tercih edilir. Thali öğünü ilk kez icat edildiğinde -belki de- tatlıdan ekşiye tüm tadları tek bir tepside sunarak başladı. Thali’lerde yemekler genellikle (Katori denilen) küçük metal kaplarda ve az miktarlarda verilir, ancak günümüzde pek çok restoran daha büyük kapları tercih ediyor ve bu kaplardaki yemekleri bir kişinin tek başına bitirmesi kesinlikle mümkün değil. 

En Büyük Thaliler

Khali Bali Thali – Delhi

Ülkenin en büyük Thali’sini sunarız. 142 cm. çapındaki bu dev tepsi Delhi’de Connaught Place’te “Ardor 2.1” restoranında veriliyor. Vejeteryan Thali 1.999 Rupi (212 TL- Nisan 2021 kuruyla) ve etli Thali 2.299 Rupi (243 TL – Nisan 2021 kuruyla) fiyata geliyor. Bir Thali’yi en fazla 4 kişiye kadar paylaşabiliyorsunuz ve boşalan kaplar istediğiniz kadar tekrar dolduruluyor. Beşinci bir kişi daha almak isterseniz fazladan 500 Rupi (53 TL – Nisan 2021 kuruyla) ödemelisiniz.

Khali Bali Thali
Khali Bali Thali – Delhi

Bahubali Thali – Pune

Pune şehrindeki “Aaoji Khaaoji” restoranındaki bu Thali’nin fiyatı 2.000 Rupi (212 TL). Tepsinizde 11 çeşit ana yemek, 2 Dhal, 2 çeşit yoğurt, bir kap tereyağı, 6 çeşit tatlı, 3 çeşit pilav, 2 çeşit çapati, turşu, 6 papad, salata ve 2 büyük bardak Patiala Lassi bulunuyor. Bu Thali’yi 4 kişi paylaşabilirsiniz.

Bahubali Thali
Bahubali Thali – Pune

Chowki Dani Rajasthani Thali – Jaipur

Rajasthan eyaleti sultanlar ve prensler bölgesidir ve krallara layık kültürü ve yemekleri ile ünlüdür. Gerçek bir saltanat yemeğini otantik bir ortamda yemek isterseniz Jaipur’da Chowki Dani Resort otelindeki “Chaupal” restoranına gitmelisiniz. Bu Thali’de size Rajasthan eyaletinin geleneksel yemeklerini sınırsız eklemeler ile sunacaklar. Bunlar arasında bulunan “Churma” ve “Ghewar”ın lezzetini unutamayacaksınız.

Jaipur Thali
Chowki Dani Rajasthani Thali – Jaipur

Kesariya Thali – Bangaluru

32 çeşit yemeğin tek bir tepside sunulduğu bu Thali’de hoşgeldin içkisinden başlayıp tatlılara kadar gidersiniz. Bahse gireriz ki bu tepsideki yemekleri tek başınıza bitiremezsiniz, o nedenle yanınıza en az bir arkadaşınızı daha alın. Bu Thali, Bangaluru şehrinde Hottebakka restoranında veriliyor.

Bengaluru Thali
Kesariya Thali – Bangaluru

Dara Singh Thali – Mumbai

Mumbai şehrindeki “Masaledaar by Mini Punjab” restoranında verilen bu Thali, dünyanın en büyük Thali’leri listesine girmiş durumdadır. Üzerindeki yemekleri saymayalım, ama bu Thali tepsisinin masanıza iki garson tarafından taşındığını söylersek büyüklüğünü anlarsınız. Tek kişi tarafından yenilmesi imkansızdır, yanınızda arkadaşlarınızı da getirin.

Mumbai Thali
Dara Singh Thali – Mumbai

Shrii Thaker Bhojanalaya Gujarati Thali – Mumbai

Mumbai’deki bu restaurant, 1945 yılından beri hizmet vermektedir; yemeklerinin lezzeti ve kalitesi ile pek çok ödül almıştır. Bu Gujarati Thali 4 çeşit sebze yemeği ile roti, patates türlüsü, kadhai, dhal, khandvi, turşu gibi yemekler içerir. Yemek listesi çok uzun olduğu için burada belirtmiyoruz, ancak tüm tüm yemeklerin sadece ve sadece Desi Ghee (sade yağ / tereyağı) ile pişirildiğini ve esas lezzetin anahtarının bu olduğunu belirtelim.

Gujarat usulü Thali
Shrii Thaker Bhojanalaya Gujarati Thali – Mumbai

Chappan Bhog Thali – Mumbai

Isminden de anlaşılacağı gibi 56 çeşit yiyecek bu tepside sıralanmış. İki kişi için bile bitirilmesi kolay değil. Bu Thali’yi Mumbai’de “Halwai ki Dukaan” restoranında bulabilirsiniz. Fiyat 5.100 Rupi (540 Lira – Nisan 2021 kuruyla)

56 çeşit ise şöyle :

 1. Paneer Butter masala 
 2. Matar paneer 
 3. Gajar Methi dry 
 4. Papad ki sabji 
 5. Gatte ki sabji 
 6. Gatta palak – Dry 
 7. Kela sabji 
 8. Gavar fali 
 9. Patta Gobhi matar 
 10. Dum Aloo 
 11. Lauki Kofta 
 12. Veg. Pulav 
 13. Steamed rice 
 14. Masala Khichadi 
 15. Veg Biryani 
 16. Chole 
 17. Dal Makhni 
 18. Yellow Dal 
 19. Kadhi 
 20. Sambhar 
 21. Curd Rice 
 22. Lemon rice 
 23. Dal bati churma 
 24. Ghehu roti 
 25. Bajra Roti 
 26. Jwari Roti 
 27. Kadai Poori 
 28. Aloo Paratha 
 29. Aloo Puri 
 30. Methi paratha 
 31. Cucumber Raita 
 32. Bundhi Raita 
 33. Cucumber Salad 
 34. Papad – 4 types 
 35. Sprouts 
 36. Suhali 
 37. Fruit salad 
 38. cannelloni 
 39. Thai curry 
 40. Baked cheese pulav
 41. Vegetable Soup 
 42. Tomato Soup 
 43. Samosa 
 44. Moong dal Kachori 
 45. Moong dal pakora 
 46. Dahi wada 
 47. Vegetable cutlet 
 48. Medu Vada
 49. Gulab Jamun 
 50. Jalebi 
 51. Gajar Halwa 
 52. Rice Kheer 
 53. Moong daal halwa 
 54. Nariyal barfi 
 55. Puran Poli 
 56. Mawa cake
56 yemek içeren Thali
Chappan Bhog Thali – Mumbai