Hindu tapınaklarının şaşırtıcı özellikleri

0
189
Vedagirishwarar Tapınağı / Tirukalukundram

Hindu tapınaklarının şaşırtıcı özellikleri

Hindistan, gizem, mitoloji ve mucizeler ülkesidir. Hindistan’da bulunan antik tapınaklarla ilgili pek çok şaşırtıcı hikayeler anlatılır, efsaneler ve mitler söylenegelir bunlara inanmak zor olsa da şimdi bazılarından bahs edeceğiz.

İnanılmaz özellikleriyle yedi tapınak

Shiva Heykeli – Rishikesh

İlk olarak Shiva heykelinden söz etmek istiyoruz. Rishikesh’te Shiva tapınağındaki Shiva heykeli ve tapınaktaki diğer tanrı heykelleri 2013 yılındaki yıkıcı selden sağlam kurtuldu. Tapınağın içindeki hacılar da zarar görmeden hayatta kalabildiler. Ancak başka bir çok yerde büyük yıkımlar oldu ve sel nedeniyle binlerce kişi hayatını kaybetti. Bilim bu mucizeyi açıklayamıyor.

Shiva heykeli seller altında / Rishikesh

Jwala Ji Tapınağı – Kangra Vadisi

İkinci tapınak olan Jwala Ji Tapınağında sürekli yanmakta olan 7 doğal ateş vardır. Pek çok araştırmaya rağmen, bu doğal alevlerin sebebi bulunamamıştır. Alevler, bilinen tarihin ilk başlarından beri sürekli olarak yanmaktadır. Hindistan hükümeti uzmanları ve birçok Jeolog bu ateşin kaynağı bulmaya çalıştı ama bulamadı.

Jwala Ji Tapınağı / Kangra

Ekambareshwarar Tapınağı / Kanchipuram

Kanchipuram’daki Ekambareshwarar Shiva tapınağının en önemli özelliği ise 3.500 yıldan daha fazla yaşı olan ve tek bir ağaç gövdesinden 4 çeşit mango veren ünlü Mango ağacı bu tapınakta bulunmasıdır. Ağacın mangolarının her biri dört Vedadan birisine adanmıştır. Tapınağın tanrısının adı Mango ağacının Efendisi anlamına gelen Eka-Amra-Natha kelimelerinden gelir. Ağacın söz ettiğimiz bu özellikleri hala gizemlidir ve bilimin bu konuda hiçbir fikri yoktur.

Ekambhareshwarar Shiva Tapınağı / Kanchipuram

Vedagirishwarar Tapınağı / Tirukalukundram

Vedagiriswarar tapınağı, halk arasında Kartal Tapınağı olarak bilinir. Bu tapınağın en büyük özelliği, tapınağın üzerinde dolaşan iki kutsal kartaldır. Kartalların bu antik tapınağın tanrısının koruyucusu olduklarına inanılır. Buradaki daha şaşırtıcı bir gerçek, kartalların vejeteryan olmasıdır. Rahiplerin verdiği tatlı pirincin koyulduğu bir kayaya iner ve bu pirinçten yerler. Bir mitolojide burada yaşamış olan iki bilge kişinin, daha sonra kartal kimliğine bürünmüş olduğu söylenir.

Vedagirishwarar Tapınağı / Tirukalukundram

Gavi Gangadhareshwara tapınağı / Gavipuram

Şimdiki tapınağımız Gavi Gangadhareshwara tapınağı. Bengaluru’daki Gavipuram’da Shiva’ya adanmış eski bir Hindu tapınağı vardır. Bilindiği gibi Ghee denilen sade yağın tekrar tereyağına çevrilmesi mümkün değildir. Ama bu tapınakta mümkündür. Rahipler tapınağı ziyaret edenlerin getirdiği Ghee’yi Shiva Lingam’a sürdüğünde Ghee, şaşırtıcı bir şekilde tereyağına dönüşüyor. 

Vedagirishwarar Tapınağı / Tirukalukundram

Vadakkunnathan Shiva tapınağı / Thrissur

Sıradaki tapınağımız Hindistan’ın en eski Shiva Lingamlarından birisi olan Vadakunnathan Shiva tapınağıdır. Bu Shiva Tapınağı’nın eşsizliği, çok büyük bir Shiva Lingam’ın bulunmasıdır. Bu Shiva Lingam, asırlar boyunca ziyaretçilerin sunduğu Ghee ile örtülü durumdadır. Lingam, yerinden kaldırılmaz. Buradaki Ghee katmanının yaklaşık üç metre kalınlığında olduğu sanılıyor. Gizemli olan kısmı ise, Ghee’nin asla erimemesidir. Kerala’nın en sıcak tropikal havasında ve Lingamı çevreleyen binlerce kandilin ısısında bile; Ghee erimiyor. Bunun arkasında yatan gizem hala bilinmemektedir. Ayrıca, Ghee’yi yemek için tapınağa tek bir karınca bile girmemesi de başka bir gizemdir.

Vadakkunnathan Tapınağı / Thrissur

Stambeshwar Tapınağı / Khambat

Son olarak anlatacağımızı Stambheshwar Mahadev tapınağı, Umman Denizi’ndeki Khambat Körfezi’nde yer almaktadır. Bu tapınak sadece gelgitin düşük olduğu saatlerde ziyaret edilebiliyor. Yüksek gelgit saatlerinde tapınağın büyük kısmı sular altında kalıyor. Ancak şaşırtıcı bir şekilde tapınak, bu sudan zarar görmüyor.

Stambeshwar Tapınağı / Khambat