Hindistandaki En İyi 10 Sinema Salonu

0
162
Mayajaal sineması

Hindistandaki En İyi 10 Sinema Salonu

Hindistan’daki en iyi 10 sinema salonunun hangileri olduğunu biliyor musunuz? Ekteki yazıda sinema salonlarının teknik özellikleri bakımından sıralamaya çalıştık.

Teknik Özellikler

Çoğu kişi filmleri büyük perdede izlemeyi sever ama günümüz sinema salonlarında sadece büyük perde değil, görüntü kalitesini artıran 3D, IMAX, Multiplex, Megaplex gibi teknolojiler kullanılımaya başlandı. Sinemaya olan ilginin arttığını gören sinema salonu sahipleri bu teknik özellikleri de sunduktan başka izleyicilerin konforunu artırmayı amaçlamaktadır. Bu hizmetlerin bazıları şöyledir:

Rahat ve Yatan Koltuklar

Sinemada 2-3 saat oturmak için koltukların rahat olması çok önemlidir. Bu yüzden neredeyse tüm sinemalarda rahat koltuklar bulacaksınız.

Ses kalitesi

Sinemalar kocaman bir salondan başka bir şey değildir. Burada sesler çok yankılanır. Günümüz sinemalarında ses kalitesini iyileştirmek için çeşitli yankı engelleme sistemleri kullanılıyor. Hatta günümüzdeki en son sistemler en iyi ses kalitesini elde etmek için 3D Surround ses, DTS vb. gibi teknikler de kullanıyorlar.

Koltuklar

Koltuklara servis

Müşterilerin çoğu film izlerken koltuklarında atıştırmalık, içecek, patlamış mısır vb. tüketmek isterler. Filmi izlerken bunlardan keyif almayı da tercih ediyorlar. Hint filmlerinin en az 3 saat sürdüğü düşünülürse bu sırada acıkanlar için bir çözüm bu şekilde bulunmuştur. Bu hizmetleri alabilmek için, bugünlerde çoğu sinemada koltuğun hemen altına bir düğme monte ediliyor. Bu düğmeye basmanız halinde sipariş verdiğiniz ürünü koltuğunuza servis ediyorlar.

Koltuklara servis

Aileler ve çiftler için Özel Loca

Bir aile veya bir çift film izlemeye gittiğinde, hep birlikte oturmak isterler. Böyle bir ihtiyaç için günümüz sinemalarında Özel Loca bölümleri bulunuyor.

Loca koltukları

Bilet ücreti 

Tüm bu özelliklere bakarsak, bilet fiyatlarının çok yüksek olacağını zannetmeyin. Günümüzde sinemalar, bilet fiyatlarını da uygun düzeyde tutmuştur.

En iyi 10 Sinema

Şimdi size yukarıda bahsedilen tüm özellikleri göz önünde bulundurarak Hindistan’daki en iyi 10 sinema salonundan bahsedelim.

PVR Director’s Cut – Yeni Delhi

Bu sinemaya, ilk sırayı verdik çünkü yukarıda bahsedilen özelliklerin yanı sıra başka birçok hizmet de alabiliyorsunuz. Burada bar, cafe, evcil hayvan emanet yeri ve kitapçılar da var. Ayrıca bir de sigara içilen bölüm var. Bu sinemanın benzersiz olan bir yanı, her koltukta ayrı bir aydınlatma lambasının bulunmasıdır. Bu sinemada bilet fiyatı 800 ile 1200 rupi arasındadır.

Directors Cut Sineması

PVR Superplex Sineması – Yeni Delhi

Noida’nın Logics Town Center Alışveriş Merkezi’nde yer almaktadır. Burada IMAX, 3D ve Normal gösterim imkanlarını bulacaksınız. Salon sayısı açısından, PVR Superplex NOIDA sineması Hindistan’ın en büyük ikinci sineması sayılır. Bilet fiyatı 200 ile 840 rupi arasındadır.

PVR Superplex sineması

PVR Forum Koramangala, Gold Sinema – Bangaluru

Hindistan’ın üçüncü büyük sineması olan PVR Koramangala Gold Cinema, müşterilerine farklı deneyimler sunuyor. Bu salonlardaki faaliyetler arasında yemek tarifleri bulmak da var. Salonun güzelliği ile beğendiğiniz filmin tadını çıkarmanız mümkün. Bilet fiyatı 650 ile 750 Rupi arasındadır.

Forum Koramangala Sineması

INOX, CR2 sineması, Narimpoet bölgesi – Mumbai

Bu sinemanın özelliği, harika bir film deneyimi yaşayacağınız “Insignia” adlı özel perdesidir. Bu pahalı sisteme rağmen bilet fiyatları oldukça uygun. Bilet fiyatı 180 rupiden 900 rupiye kadar değişiyor.

inox CR2

PVR Sineması – Lulu Mall – Kochi

Kerala’nın en iyi sinema salonu olarak adlandırılan Lulu Mall’daki PVR sinemasında dokuz adet salon bulacaksınız. Salon sayısı ve koltuk sayısını da sayarsak, burası Hindistan’ın en büyük sinema salonudur. Burada bir filmi 3 bin kişi ile birlikte izleyebileceğiniz büyüklükte bir salon da vardır. Bilet fiyatları 150 ile 400 Rupi arasındadır.

Lulu Mall Sineması

Ariesplex SL Sineması – Thiruvanantapuram

Bu sinemanın özelliği koltuklarıdır. Buradaki koltuklar Belçika’dan ithal edilmiştir. Güney Hindistan’da 4K kalitesinde projektörler kullanılan ilk sinema da burasıdır.

Ariesplex sineması

Raj Mandir Sineması – Jaipur

Yaklaşık 250 yaşındaki bu sinema, Asya’nın en eski sinema salonudur. Raj Mandir, Hindistan’ın en büyük tek salonlu sinemasıdır. Bu salon oldukça lüks döşenmiştir ama bilet fiyatları 120 ile 400 rupi arasında tutulmaktadır. 

Raj Mandir Sineması

PVR Plaza sineması – Yeni Delhi 

Yeni Delhi’deki Connaught Place’de bulunan PVR Plaza, Hindistan’ın en iyi sinema salonlarından biridir. Burada çeşitli filmlerin gala gösterimlerinin yanı sıra hoşunuza gidecek koltuklar ve hizmetler de bulacaksınız.

PVR Delhi Sineması

Mayajaal Multiplex Sineması – Chennai

Bu sinemada toplam on altı salon vardır. 1997’den beri faaliyet gösteren Mayajaal sineması artık çok büyüdü ve güzel film deneyimleri sunuyor. Bilet fiyatları 120 ile 155 Rupi arasındadır.

Mayajaal sineması

Prasad Sineması – Haydarabad

Hindistan’da IMAX teknolojisine sahip sinemalardan üçüncüsü ve en büyüğü burasıdır. Bu sinemada çeşitli oyun alanları, yemek salonları gibi hizmetleri kolayca bulacaksınız. Bilet fiyatı 120 ile 500 rupi arasındadır.

Prasaad sineması