Hindistan’daki ilginç yerler (2) 

0
720

Hindistan’ın neresi ilginç değil ki? Bu çok renkli ülkede olağanüstü nitelikte ve inanılması güç görüntüler sunan pek çok yer var. Bunlar arasında seçme yapmak çok zor olsa da aklımıza gelen 11 yeri burada sıralıyoruz.  

İlginç Yerler

Bongaigaon Kenti – Assam

Himalayalardan gelen Manas nehri ile Brahmaputra nehri bu kasabada birleşmiş, birleştikleri yerde Hindistan Haritasına benzer bir şekil oluşmuştur. Bongaigaon kentinin bir özelliği de yakınlarında Dünya Doğal Miras Alanı olan Manas Ulusal Parkı’nın bulunmasıdır. Bu parkta nesli tükenmek üzere olan maymun türlerinden Altın Langur görülebilir.

Hindistan haritasına benziyor
Hindistan haritasına benzeyen arazi parçası – Bongaigaon / Assam

Bogibeel Köprüsü – Assam

Assam’daki bu köprü Hindistan’ın en uzun çelik köprüsüdür. Bu özelliğiyle ilginç yerler listemize girmeye hak kazarmış bir yerdir. Brahmaputra nehri üzerinde kurulu olan Bogibeel Köprüsü; hem karayolu hem de demiryolu ulaşımını sağlar. Yapımın bitiş tarihi 25 Aralık 2018’dir. 

Assam köprü
Bogibeel Köprüsü – Assam © Wikimedia Commons

Maravanthe Yolu – Karnataka

Karnataka eyaletinde Kundapura kentine 50 km uzaklıktadır. Buradaki yol doğal olarak kendiliğinden oluşmuştur.

Marawanthe Yolu
Marawanthe Yolu – Karnataka

Büyük Banyan Ağacı- Kolkata – Batı Bengal

Acharya Jagadish Chandra Bose Botanik Bahçesinin içinde yer alan bu Banyan Ağacı, Kalküta şehrinde bulunur. Dünyanın en büyük ağacıdır ve çevresi 330 metreden fazladır. Çeşitli bitki ve hayvanların bulunduğu bu botanik bahçesi 1786 yılında kurulmuştur. Kalküta şehir merkezine çok uzak olmayan bir noktada bulunduğu için Kolkata şehir halkı piknik yapmak için bu ağacın altındaki serin ve gölgelik alanı tercih etmektedir.

Banyan ağacı
Banyan Ağacı – Kolkata / Batı Bengal

Jatayu Yeryüzü Merkezi – Kollam – Kerala

Chadayamangalam kasabasına adını veren Jatayu; Ramayana Destanındaki akbaba şeklindeki yarı-tanrıdır. Şeytani güç Ravana, Sita’yı kaçırdığında; Jatayu, onu kurtarmaya çalışmış, Ravana tarafından kanatları kesilince uçamayarak Chadayamangalam’daki kayalıklara düşmüştür. Bu kayalıklarda şimdi, dünyanın en büyük kuş heykeli bulunmaktadır. Heykelin yüksekliği 61 metredir. 

İlginç kuş heykeli
Jatayu Heykeli – Kerala 

Birlik Heykeli

Hindistanın kurtuluşunda Mahatma Gandi’nin en yakın mücadele arkadaşlarından birisi olan Sardar Patel bu heykel ile onurlandırılmıştır. 2013 yılında projelendirilen heykel için gerekli demir malzemelerin bir kısmı yerel halkın bağışladığı hurda demirlerden elde edilmiştir. Bu demirlerin miktarı 135 ton civarındadır. Heykelin yüksekliği olan 182 metre, Gujarat eyalet meclisinin sandalye sayısıdır. Heykelin içindeki bölümlerde anı bahçesi, müze, seyir yerleri ve kafeler bulunmaktadır.

İlginç heykel
Sardar Patel Heykeli – Gujarat

Okyanustaki Delik

Hint Okyanusunda Mauritius açıklarında bulunan su altı şelalesi görüntüsü çok ilginçtir. Yukardan bakıldığında kumların ve suyun deniz dibine doğru akışı ile sanki bir şelale varmış gibi görünür.

İlginç yerler okyanus
Okyanustaki Delik

4 Büyük Kentin özellikleri

  • Karnataka eyaletinin en büyük şehri : Mysore
  • Telangana eyaletinin merkezi Hyderabad, en temiz şehir.
  • Tamil Nadu eyaletinin merkezi Chennai, en güvenli şehir.
  • Karnataka eyaletinin merkezi Bangaluru, girişimcilik için en uygun şehirdir.
Çeşitli şehirler
4 Büyük Şehir

Elmas Kavşağı 

Demiryollarında iki hattın birbirini dik kesmesi gereği çok ender olur. Hindistanda Nagpur şehrindeki demiryolu kavşağında Kuzey ve Güney demiryolları bölgeleri bu noktada kesişirler.

İlginç kavşak
Elmas Kavşağı – Diamond Crossing 

Asma sütün Veerabhadra Tapınağı – Lepakshi – Andhra Pradesh

Tapınağın içinde taş işlemeli 70 sütun vardır, ancak tapınağın girişinde havada asılı kalmış olarak duran bir sütun harikadır. Sütunun havada durduğunu kanıtlamak için, altından bir parça kumaş geçirilir. Bu sütunun herhangi bir destek olmadan havada durmasının arkasındaki gizem, çözülememiştir.

İlginç bir yer tapınak.
Havada Asılı Sütun / Andhra Pradesh

Pamban köprüsü 

Hindistanın en güney ucundaki Mandapam kentini Okyanustaki Rameshwaram adasına bağlayan 2 km uzunluğundaki köprü günümüzden 106 yıl önce 1914 tarihinde hizmete girmiştir. Hindistanın ilk deniz köprüsüdür, üzerinde sadece demiryolu trafiği işler. Köprünün ortasındaki açılır kapanır bölüm gerektiğinde açılarak gemi trafiğine yol verilir. 1988 yılında bu köprüye paralel ikinci bir köprü de açılmış ve bu köprüden de karayolu taşımacılığı yapılmaktadır.

İlginç yerler
Pamban Köprüsü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
İsminizi yazın