Hindistan’daki ilginç olaylar 

0
3344
Auroville / Pondicherry

Hindistan’da ilginç olaylar çok oluyor. Bunlar arasında seçme yapmak çok zor olsa da aklımıza gelen 15 olayı burada sıralıyoruz.  

15 Olay 

Bhagavad Gita Destanı 

Bu destanın M.Ö. 3 binli yıllarda ortaya çıktığı tahmin ediliyor. Daha sonra M.Ö. 200-400 yılları arasında büyük şair ve ermiş Vyasa tarafından derlenmiştir. Bhagavad Gita “Tanrının Şarkısı” anlamına gelir, 18 bölümden ve 700’e yakın dizeden oluşmuştur.

Bhagavad Geeta
Bhagavad Gita’dan bir sahne

Dünya güzeli Manushi Chillar 

Haryana Eyaletinde doğmuştur, etnik olarak Jat kökenlidir. Doktor anne babasının etkisiyle tıp eğitimi görmüştür. 2017 yılında Hindistan Güzeli seçilmiş, aynı yıl Dünya güzeli olmuştur.

Dünya güzeli Hintli
Manushi Chillar

İlginç Olaylar : Üst düzey yönetici Hintliler

Microsoft: Satya Narayana Nadella. Bilgisayar mühendisidir. Microsoft firmasının CEO’su ve işletme yöneticisi olarak çalışmaktadır. Aslen Telangana eyaletinin Haydarabad şehrinde doğmuştur. Anadili Telegu dilidir. 

Google: Pichai Sundararajan, Google firmasının CEO’sudur. Kısa adıyla Sundar Pichai olarak bilinir. Tamil Nadu eyaletinde Chennai şehrinde 1972’de doğmuştur. Metalurji Mühendisliği ve Bilgisayar Programcılığı eğitimi görmüştür. 

Mastercard: Bilgisayar mühendisi olan Ajaypal “Ajay” Singh Banga, Mastercard firmasının hem şu anki başkanı ve hem de icra kurulu başkanıdır. 1959 yılında Pune şehrinde Sih inançlı bir ailede doğmuştur. Ekonomi eğitimini Delhi ve Ahmedabad şehirlerinde yapmıştır.

Pepsi: 2006 yılında Pepsico CEO’su İndra Krishnamurthy, Chennai şehrinde Tamil dili konuşan bir ailede doğdu. Indra Nooyi ismiyle bilinir. Indra, dünyanın en etkili 100 kadını listesinde her zaman üst sıralarda yer alıyor. Forbes listesinde 13. sıraya ve Fortune listesinde 2. sıraya kadar çıkmıştır. Chennai şehrinde Fizik, Kimya ve Matematik dallarının üçünü birden bitirerek üstün başarı göstermiştir.

Adobe: Shantanu Narayen, Hintli bir Amerikan iş yöneticisi ve Adobe Firmasının başkanı ve CEO’sudur. 1963 yılında Telangana Eyaletinin Haydarabad şehrinde doğmuştur. Osmaniye üniversitesinde Elektronik ve İletişim Mühendisliği dallarında eğitim görmüştür. 

Softbank: 2019’da Hindistan’ın sivil onur ödülü olan Padma Shri ödülü ile onurlandırılmış olan Nikesh Arora, eski bir Google yöneticisi olarak görev yapmış Hintli bir iş insanıdır. Daha sonra SoftBank Group’un başkanı olmuştur. 1968 yılında Gaziabad şehrinde doğmuştur ve Elektrik Mühendisidir.

Liderler
Başarılı İş İnsanları

Prakriti Malla, en güzel el yazısı

Prakriti, 2017 yılında 8. sınıftaydı ve güzel el yazısıyla sosyal medya platformlarında çok popüler oldu. Dünyanın en güzel el yazısı yarışmasında birinci oldu. Prakriti, Nepal’lidir.

el yazısı
Prakriti Malla

Başbakan Modi

Beyaz Saray’daki sıcak karşılama için dönemin USA Başkanı Donald Trump’a teşekkür ediyor. Başbakan Modi ile ilgili sayfamız: Modi

Modi
Başbakan Modi

İlginç olaylar : Hint Giyim Tarzı

Hint yarımadasındaki giyim tarzının geçmişi İndus Vadisi Uygarlığına kadar gider. 

Hint giysi
Giysiler

İşitme özürlü şampiyon güreşçi

Virender Singh Yadav, Dünya sağırlar olimpiyatlarında 74 kilo kategorisinde 3 kez altın madalya kazanmıştır. 2017 yılında Türkiye’ye gelmiş ve Samsun’daki yarışmalarda birinci olmuştur. 2015 yılında Hindistan’ın başarılı sporcularına verdiği Arjuna ödülünü almaya hak kazanmıştır.

sağır güreşçi
Şampiyon Güreşçi

Astronot Kalpana Chawla

1962 yılında Haryana eyaletinde doğmuştur. Çocukluğundan itibaren havacılık ve uzayla ilgilenmiştir. Havacılık mühendisliği mezunu olduktan sonra Amerikaya gitmiş ve Uzay Mühendisliği ile Aeronotik bilimlerinde iki master birden yapmıştır. 

1997 yılındaki Uzay Mekiği görevi ile uzaya çıkan ilk Hintli kadın olmuştur. 2001 yılındaki ikinci Uzay Mekiği görevi büyük bir faciayla son bulmuş, Kalpana ile birlikte bütün ekip üyeleri hayatını kaybetmiştir. 

Kalpana Chawla’nın ölümünden sonra ismi:

  • Asteroid 51826’ya Kalpana Chawla olarak,
  • Hindistanın bir meteoroloji uydusuna Kalpana olarak,
  • New Yorktaki Hint mahallesinde bir sokağa Kalpana Chawla olarak,
  • NASA tarafından bir süper bilgisayarın ismi olarak,
  • Uzay Yolu dizisinin yeni bölümünde bir uzay aracına Chawla olarak,
  • Delhi’deki bir kız öğrenci yurduna Chawla olarak

verilmiştir.

Astronot Hintli
Astronot Chawla

11. Cumhurbaşkanı Avul Pakir Zainulabdeen Abdul Kelam 

1931 yılında Tamil Nadu eyaletinde müslüman bir ailede doğmuştur. Hindistan’ın 11. Cumhurbaşkanıdır ve 2002 – 2007 yılları arasında görev yapmıştır. Mesleği ve uzmanlık alanı Fizik ve Uzay Mühendisliğidir. Çalışma yaşamı ISRO’da (Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu) başarılarla geçmiştir. 2002 yılında hem iktidardaki BJP hem de muhalefetteki Kongre Partisinin desteğiyle cumhurbaşkanı olarak seçilmiş ve herkesin ortak kararıyla “Halkın Başkanı” olmuştur. Görevi başındayken geçirdiği kalp krizi sonucunda 83 yaşında vefat etmiştir.

Cumhurbaşkanı
11. Cumhurbaşkanı Abdul Kalam

Maharaja’nın otomobilleri

Alwar Maharajası İngiltereye gittiğinde normal kıyafetlerle bir Rolls Royce satış yerine girmişti. Satış temsilcisi onu fakir bir Hintli zannederek kovmuştu. Maharaja, buna kızarak, oteline gelmiş, satış yerinden randevu almış. Kraliyet kostümlerini giyerek  gittiğinde kendisine büyük bir saygı gösterilmiş. Maharaja, 6 adet Rolls Royce birden satın alıp parasını nakit olarak ödemiş. 

Otomobilleri Rajasthan eyaletine getirdiğinde ön tamponuna birer çalı süpürgesi takarak temizlik işlerinde kullanmaya başlamış. Bu olayın fotoğraflarını çektirip batı dünyasına göndermiş. Kısa süre içinde “Rolls Royce mu, hani şu Hindistan’da çöp işlerinde kullanılan araç mı” şeklinde espriler ve aşağılamaların karşısında zor durumda kalan firma, Maharaja’ya çöp süpürme işini durdurmasını rica etmiş ve hediye olarak 6 Rolls Royce daha göndermiş.

Maharaja otomobil
Maharaja’nın Rolls Royce’larından biri

En Büyük Bayrak Rekoru

Dünyanın en çok sayıda insan ile oluşturulan bayrağı rekoru 43.830 kişinin katılımıyla 7 Aralık 2014 tarihinde Chennai şehrinde kırılmıştır. Rekorun sloganı “Rotary, Benim Bayrağım Benim Hindistanım” olarak belirlenmişti.

İlginç bayrak
En büyük bayrak

Auroville deneyimi

Bir bölümü Tamil Nadu eyaletinde, bir bölümü Pondicherry eyaletinde bulunan deneysel şehir Auroville’in pek çok özelliği vardır. Bengal’li mistik Shrii Aurobindo’nun fikir ve düşüncelerini temel alan bir yapıda 1968 yılında kurulmuştur. Bütün dünyadan çevreye duyarlı her türlü projeyi uygulamaya imkan veren bir yapısı vardır.

İlginç olaylar
Auroville Şehri

Gandi – Nehru

1987 yılında çıkartılan 500 Rupilik Hint parasının üzerinde bulunan Gandi çizimi ekteki fotoğraftan alınmıştır. Bu çizim o kadar beğenildi ki 1996 yılından sonraki Hint banknotlarının hepsinde bu çizim kullanılmaya başlandı. 

gandiji
Gandi

Trans kadın 

Hindistanda transseksüellere karşı herhangi bir olumsuz tutum gösterilmez. Translar, Hindu dininde kutsal ve saygıdeğer olarak değerlendirilir. Fotoğraftaki trans kadın Sathyasri Sharmila, Tamil Nadu eyaletinin ilk trans hukukçusu olarak tescil edilmiştir.

Trans kadın
Trans birey

Hindistan Uzay Aracı 

Hindistan, Uzay araştırmaları konusunda iddialıdır. Chandrayaan-1 uzay projesiyle yörüngeye bir uydu yerleştirmeyi başaran Hindistan, Chandrayaan-2 uzay aracıyla aya bir araç göndermişti. 2019 yılındaki fırlatma ve ay yörüngesine oturma görevi, ay cipinin inişi sırasında aya çarpmasıyla başarısızlıkla sona erdi. 

Hindistan Chandrayaan-3 projesiyle 2021 yılında aya yeni bir araç göndereceğini duyurmuştur.

İlginç Olaylar uzay aracı
İlginç olay Chandrayaan -2 aracı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz