Hindistanda 10 İlginç Festival

0
747
Deve festivali
10 ilginç festivalden biri. Deve Festivali

Hindistan gibi çok sayıda kültürün bir arada yaşadığı bir ülke aynı zamanda bir ilginç festival ülkesidir. Bu festivaller, farklı geçmişlerden, yaşam tarzlarından ve kültürlerden gelmiş insanları bir araya getirir.

Holi, Diwali gibi herkesin iyi bildiği festivaller dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri Hindistana çeker. Daha az bilinen festivaller ise sundukları görüntülerle büyük festivallerle rahatça boy ölçüşebilir durumdadır. 

Bu fantastik festivallerden bazıları şöyle.

Jaisalmer çöl festivali – Rajasthan

Jaisalmer çöl festivali, her yıl Şubat ayının ilk haftasında yapılıyor. Festivalde erkekler arasında yapılan en iyi türban bağlama yarışması ve en iyi sakal uzatma yarışması gibi sıra dışı aktiviteler var. Rengarenk ve gösterişli giyimli Rajasthan kadınları festival sırasında ateş dansçılarının ve develerin arasında rahatça dolaşır. Festivaldeki konserlerde şarkıcıların cıvıl cıvıl ezgileri, grupların ritmleriyle birleşiyor. Bu gösteriler Jaisalmer Kalesi’nin muhteşem dekorunun önünde yapılıyor. Rajasthan eyaletinin en ilginç dansları arasında olan Kalbelia dansları ve geçit töreni gibi gösteriler festival programının merkezinde yer alıyor.

En süslü deve
Jaisalmer çöl festivali © Zafer Bozkaya

Jalikattu – Tamil Nadu

Tamil Nadu eyaletinde Pongal kutlamaları sırasında düzenlenen Jalikattu veya boğa güreşi – boğa evcilleştirme yarışmaları yaygın olarak yapılan sporlardandır. Bu kutlamaları gerçekleştirebilmek için Madurai şehri civarındaki özel çiftliklerde belirli bir cins sığır türü yetiştirilirdi. Ancak, hayvan hakları eylemcilerinin çabaları sonucunda bu tip özel yetiştirmeler yasaklandı. Her şeye rağmen bu spor heyecan verici bir deneyim ve büyük bir adrenalin kaynağı olarak uygulanıyor ve büyük sayıda izleyici topluyor. Bu tuhaf yarışmada insanla hayvanın güreşmesini de izleyebilirsiniz.

Hayvanlarla mücadele
Jalikattu Festivali © Wikimedia Commons

Thaipusam – Tamil Nadu

Festival, Tanrı Murugan’ı onurlandırmak için yapılan bir dans olan Kavadi ile başlar. Adanmışlar kendilerini Kavadi adağını sunmaya layık hale getirmek için, saçlarını traş eder, sadece belirli yemek türlerini yer ve tapınak ziyareti yaparlar. Bu festivalin en ilginç yanı adanmışların vücutlarını şişle delmeleridir. Delinen en yaygın yerler dil, yanaklar veya dudaklardır. Festivalin merkezi Palani şehridir. Bu festival, Hindistan dışında Malezya ve Singapur’da da görkemli bir şekilde kutlanıyor.

festival Thaipusam
Thaipusam Festivali © Wikimedia Commons

Champakulam Tekne Yarışı – Kerala

Güney Hindistan’daki en eski yılan teknesi yarışı olan Champakulam yarışları “dayanıklılık ve becerinin en uç noktada test edilmesi” olarak kabul edilir. Yarışmacılar, etkinlikten önce çok zahmetli bir eğitimden geçer. Her tekneye yaklaşık 90 -100 kişi yerleşir. Rengarenk bayraklarıyla gösterişli bir şekilde süslenmiş bu ince teknelerin bazıları 150 metre uzunluğa kadar ulaşır. Tekneler, Kerala’nın durgun suları üzerinde süzülüp giderken çok güzel manzaralar oluşur. Seyircilerin tezahüratlarıyla birleşen ritmik kürek vuruşları bu deneyimi unutulmaz kılar. Alappuzha şehrinde yapılan yarışmalarda tekneler nehir suları üzerinde büyük bir beceri ile yönetilir ve final çizgisine en önce ulaşmaya çalışılır.

Tekne yarışları
Champakulam Tekne Yarışı

Hemis Festivali – Ladakh Otonom Bölgesi

Bu festival, Ladakh otonom bölgesinde yapılır ve Guru Rimpoche’ye adanmış olan Hemis manastırında gerçekleştirilir. Festivalde ünlü “Maske Dansı” gösterileri ile birlikte kutsal ritüeller de uygulanır, bunun amacı günün dini önemini korumaktır. Sürekli çalınan davullar sanatçılara -lamaların kendilerine- ses zenginliği sağlar. Parlak renkli giysilerin süslediği kişilerin kullandığı devasa maskeler, ‘iyi’nin ‘kötü’ye karşı zaferini kutlar. Bu törene Chamdance denir. Ladakh’ın merkezi olan Leh şehrinin yakınlarında açılan yerel fuarda ise çeşitli el sanatları ürünleri ve hediyelik eşyalar satılır.

Budist Ladakhlılar
Hemis Festivali  © Tahir Özgür

Goa Karnavalı – Goa

Başkent Panaji’de düzenlenen bu etkinlik ilk zamanlarda Portekizliler tarafından yapılıyordu. Günümüzde bütün Goa halkı tarafından kutlanıyor. Bu festivalde şehir, parlak renkli ışıklarla süslenir ve sokaklardaki müzik hiç durmaz. Abartılı giysiler içindeki dansçılar herkesin ilgisini çeker. Festivalin başkanı olarak, Momo ismiyle adlandırılan bir Chaos Kralı seçilir. Yaşanan neşe ve sevinç ortamı katılımcıların yaşamına yeni bir soluk getirir. 

Karnavaldan bir otobüs
Goa Karnavalı  © Zafer Bozkaya

Hornbill Festivali – Nagaland

Nagaland eyaletinde bulunan çeşitli kabileleri bir araya getiren “Festivaller Festivali”, çeşitli spor faaliyetlerinden törenlere kadar uzanan bir etkinlikler dizisidir. Büyük parlak başlıklar giymiş yerliler, yiyecek – içecek satan renkli tezgahlar ve el sanatları ürünleri festivaldeki yaygın görüntülerdir. Acı biber yeme yarışması festivalin en çok dikkat çeken yarışmasıdır. Her yıl binlerce turisti bölgeye çeken festival, çeşitli kabilelerin kültür ve gelenekleri ile tarihi geçmişlerinin bir vitrini gibidir.

Hornbill çok ilginçtir
Hornbill Festivali

Ka Pomblang Nongkrem – Meghalaya

Shad Nongkrem olarak da bilinen bu festival, Meghalaya eyaletinin Shillong şehrinde yapılır. Festivali bölgenin Khasis kabilesi üyeleri gerçekleştirir. Festivalde keçilerin törenle kurban edilmesi ve Tangmuri pipolarının kutsanması gibi ritüeller ve şenlikler yapılır. Ayrıca, geleneksel kıyafetlerini giymiş ve ilginç takılar takmış kabile üyelerinin dansları festival deneyimini unutulmaz kılar. Festivale yerel Kral’ın kız kardeşi başkanlık eder. Kız kardeş, her türlü organizasyondan ve açılış töreninden sorumludur.

İlginç festival
Ka Pomblang Nongkrem Festivali

Konark Dans Festivali – Odisha

Odisha eyaletindeki Konark şehrinde bulunan Güneş Tapınağı, Kathak, Mohiniyattam, Odissi, Manipuri, gibi çeşitli geleneksel dansları sunan bu etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bu şenlikler her yıl yapılıyor ve unutulmakta olan dans formlarının hatırlanması için uygun bir ortam sağlıyor. Festivale katılan seçkin dansçıların yüksek düzeyde eğitimli ve çok becerikli oldukları yaptıkları gösterilerde hemen göze çarpıyor. Danslarının her hareketine döktükleri hassasiyet ve tutku dikkatinizi çekecektir. Klasik Hint Müziği ezgileri salonun her yerinde yankılanıyor ve ritm, dansçıların hareketleriyle eşleşiyor.

Konarak Dans festivali
Konark Dans Festivali

İlginç festival Poushmela – Batı Bengal

Batı Bengal eyaletindeki Shantiniketan kenti, el sanatları ve kültürel ögelerle dolu Poushmela festivaliyle şenleniyor. Bu festivalde sergilenen Baul müziği örnekleri şenliklerin en önemli noktasını oluşturur. Mela dönemi süresince her yerde işitilen Baul ezgileri herkesi etkiler. İlk defa Hindistanın milli şairi Rabindranath Tagore tarafından düzenlenmiş olan Mela, yıllar içinde yaygınlaştı. Son zamanlarda yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.

ilginç festival Batı Bengalde
Poushmela Festivali © Wikimedia Commons

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz