En Zengin 7 Maharaja

0
320
Jaipur

Temmuz 1971’de Hindistan Anayasasındaki 26. Maddede yapılan değişiklikle, ülkede monarşi kaldırıldı ve Hindistan, modern dünyaya adım atmış oldu. Böylece birçok yerel maharaja; statülerinin, şöhretlerinin ve servetlerinin çoğunu kaybetmiş oldu. Ancak, bu dönemi başarıyla atlatan ve zenginliklerinin büyük bir bölümünü korumayı başaranlar da vardı. Bu aileler on yıllar boyunca, atalarından kalma varlıklarını ve servetlerini verimli iş alanlarına yatırarak gelir elde etmeye devam ettiler ve lüks hayatlarını sürdürebildiler. İşte Hindistan’ın en zengin Maharaja ailelerinden birkaçı.

Mewar Hanedanlığı

Hindistan’ın en eski ve en popüler rajalık soylarından biridir. Maharana Pratap gibi ünlü kişiliklerin atalarından kalma geçmişi ile, Hindistan’daki en tanınmış hanedanlarından birisi oldukları inkar edilemez. Şu anda hanedanlığın 76. sıradaki sorumlusu Rana Sriji Arvind Singh Mewar tarafından yönetilen aile, Udaipur şehrinde ikamet ediyor ve Rajasthan’da bir çok Heritage (miras) otellerine ve tatil köylerine sahipler. Hanedanlık, aynı zamanda çeşitli yardım kuruluşlarını da yönetiyor.

Udaipur Maharajası
Arvind Singh Mewar

Jaipur Maharaja Ailesi 

Soylarını Tanrı Ram’ın oğlu Kush’tan alan Kachhwahalar adlı bir Rajput klanının torunları olduğu söylenir. Majesteleri Bhawani Singh, Jaipur’un bir önceki Maharajasıydı. Oğlu olmadığı için, torunu Padmanabh Singh’i, Jaipur Maharaja’sı olarak ilan etti. Onun ölümünden sonra Jaipur maharajası Maharaja Padmanabh Singh oldu. Kraliyet ailesinin toplam varlığının 2,8 milyar ABD doları civarında olduğu tahmin ediliyor.

Jaipur Maharaja
Jaipur Maharajası Padmanabh Singh

Mysore Maharajası  

Yaduveera Krishnadatta Chamaraja Wadiyar, şu anda Mysore’un Maharaja’sı ve Wadiyar hanedanının lideridir. Aile, Maharaja’nın amcası Srikantadatta tarafından kurulmuş olan ve Mysore Kraliyet İpeği olarak bilinen en ünlü ipek markalarından birinin sahibidir. Kraliyet ailesinin 1.3 milyar USD değerinde mülkleri ve arazileri vardır.

Maharaja ailesi
Wadiyar ailesi. Maharaja Yaduveera, ortadaki pembe giysili olan.

Rajkot Rajalık Ailesi

Yuvraj Mandhatasinh Jadeja tarafından yönetilen Rajkot Rajalığı, atalarından kalma mülklerini otellere ve lüks saraylara dönüştürmeyi uygulamayan tek hanedan olmuştur. Rajalık, bunun yerine hidroelektrik santrallerine ve biyoyakıt geliştirmeye yaklaşık 1.3 Milyar Dolar tutarında yatırım yapmış durumda.

Rajkot Maharajası
Rajkot Maharajası

Pataudi Newabı

Daha önce Mansoor Ali Khan Pataudi tarafından yönetilen Pataudi hanedanlığını, şu anda Saif Ali Khan yönetiyor. Saif Ali Khan, aynı zamanda tanınmış bir Bollywood artistidir. Nawab, oyunculuk kariyerinden elde ettiği kazancın yanı sıra, şu anda Neemrana Otelleri adı altında işletilen ve Pataudi ailesinin atalarının sarayı olan İbrahim Sarayı’nın da sahibidir. Servetinin 3.8 Milyar Dolar’ın üzerinde olduğu tahmin edilirken, sadece Pataudi mülklerinin değerinin 102 milyon Dolar civarında olduğu kabul edilir.

Maharaja Pataudi sarayında
Saif Ali Khan Pataudi, Pataudi Sarayında

Baroda Gaekwadları 

Samarjitsingh Gaekwad, Baroda bölgesinin Rajalık ailesinin şu anki başkanıdır. Pune kökenli olan aile, 18. yüzyılda Baroda’ya yerleşmişti. Raja’nın mal varlığı 2,7 Milyar Dolar değerindedir. Hanedan, Buckingham Sarayı’nın dört katı büyüklüğünde olduğu söylenen Laxmi Vilas Sarayı’nın sahibidir.

Baroda Maharajası
Gaekwad Hanedanı

Jodhpur Maharaja Ailesi

Hindistan’ın en zengin Maharaja’lık ailelerinden birisidir. Jodhpur Maharaja ailesi, Hindistan’ın en lüks otel ve saraylarının sahipleridir. Maharaja Gaj Singh II, ailenin günümüzdeki lideridir. Aile, aynı zamanda eyaletteki en büyük kaleler arasında bulunan Jodhpur’daki Mehrangarh Kalesi ile Umaid Bhavan sarayının da sahibidir. Umaid Bhavan sarayının dünyanın en büyük özel konutu olduğu söylenir.

Maharaja Ganj Singh
Maharaja Ganj Singh ve veliaht prens, oğlu Shivraj Singh