CSMT istasyonu

0
1665
Tren istasyonu
Chattrapati Shivaji Terminus İstasyonu

Chattrapati Shivaji Terminus (eski adı Victoria Terminus)


CSMT istasyonu binasının tarihi ve kültürel bir eser sayılmasının bir örneği bu istasyondur. UNESCO Kültürel miras listesine 2004 yılında kabul edilmiştir.

Özellikleri

Mumbaideki 3 büyük tren istasyonundan en kalabalık olanıdır. Toplam 17 ekspres tren hattının yanı sıra 8 tane de yerel tren hattıyla günün 24 saati gelen ve giden yolcularla doludur. Binanın mimarı İngiltere Kraliçesi Viktorya’nın Hindistanı ziyaretini ölümsüzleştirmek amacıyla İtalyan Gotik ve Hint mimari özelliklerini taş işleme şeklinde yapmış ve sonuçta meydana gelen eser bütün dünyanın dikkatini çekmiştir.

Tren istasyonu, Bombay’ın Bori Bunder bölgesindeki Bori Bunder tren istasyonunun yerine inşa edilmiştir. Bombay şehri o dönemde önemli bir liman kenti haline geldiğinden, daha büyük bir istasyon ihtiyacı oluşmuştu. Bu önemli istasyon binası için Hindistan İmparatoriçesi Kraliçe Victoria’nın adını alarak Victoria Terminus olarak adlandırıldı.

İstasyon, İngiliz mühendis mimar Frederick William Stevens tarafından tasarlanmıştı. Çalışmalar 1878 yılında başladı. İstasyonun mimari tasarımı, George Gilbert Scott’un Londra’da yaptığı bir tren istasyonuyla karşılaştırılır. İstasyonun tarzı, Elphinstone Üniversitesi ve özellikle de yine G. Scott tarafından tasarlanan Mumbai Üniversitesi binaları gibi öteki kamu binalarına da benzemektedir.

3
İstasyon içinden

İstasyonun yapımı 10 yıl sürmüştür.

Mimari özellikleri

İstasyon binası Gotik mimari tarzında tasarlanmıştır. Bina,Gotik ve klasik Hint mimarisinin etkilerinin bir birleşimidir. Siluet, kuleler, sivri kemerler ve zemin planı klasik Hint saray mimarisine yakındır. Dışarıdan bakıldığında görülen ahşap oymacılığı, fayanslar, süslü demir ve pirinç korkuluklar, bilet gişeleri için ızgaralar, büyük merdivenler için korkuluklar ve diğer süslemeler Sir Jamsetjee Jeejebhoy Sanat Okulu öğrencilerinin eseridir.

İstasyon, 19. yüzyıl demiryolu mimari harikalarının bir örneğidir. CSMT, hem demiryolu hem de inşaat mühendisliği açısından yüksek düzeyde bir mühendislik kullanılarak inşa edilmiştir. Merkezi kubbeli ofis yapısı, tren hangarına bağlı bir platforma sahiptir ve ana hatları binanın iskelet planını oluşturmaktadır. CSMT’nin merkezleme yapılmadan inşa edilen kubbesi, dönemin yeni bir başarısı olarak kabul edildi.

Binanın içi, yüksek tavanlı bir dizi büyük oda olarak tasarlanmıştır. Yapı, odak noktası olarak işlev gören yüksek bir merkezi kubbe ile taçlandırılmıştır. Kubbe sekizgen yivli bir yapıdır ve üzerinde İlerleme’yi simgeleyen, sağ elinde yukarı doğru bakan bir meşale ve sol elinde dişli bir tekerlek tutan devasa bir kadın figürü yer alır.

Giriş kapılarının sütunları (Büyük Britanya’yı temsil eden) aslan ve (Hindistan’ı temsil eden) kaplan figürleriyle süslenmiştir. Ana yapı Hindistan kökenli kumtaşı ve kireçtaşı karışımından inşa edilirken, önemli dekoratif unsurlar için yüksek kaliteli İtalyan mermeri kullanılmıştır.

Ana iç mekanlar da dekore edilmiştir: Yıldız Odası olarak bilinen ve halen bilet ofisi olarak kullanılan Kuzeydeki zemin katı İtalyan mermeri ve cilalı Hint mavi taşıyla süslenmiştir. Taş kemerler oyma yapraklar ve grotesklerle kaplıdır. İçeride, rezervasyon salonunun tavanı orijinal olarak altın yıldızlarla zengin mavi bir zemin üzerine mavi, altın ve güçlü kırmızıya boyanmıştır.

Binanın dışarıda Ticaret, Tarım, Mühendislik ve Bilimi temsil eden heykeller ve istasyonun merkezi kubbesinde İlerlemeyi temsil eden bir heykel bulunmaktadır.

İsim değişiklikleri

İstasyonun adı birkaç kez değiştirilmiştir. İstasyon, 1853’ten 1888’e kadar Bori Bunder’in yerine inşa edilmiş ve aynı isimde devam etmiştir.  Daha sonra Kraliçe Victoria’nın Jübilesi anısına Victoria Terminus olarak adlandırılmıştır. İstasyon 1996 yılında Maratha İmparatorluğu’nun kurucusu Shivaji’nin onuruna Chhatrapati Shivaji Terminus olarak yeniden adlandırıldı.

Aralık 2016’da Maharashtra Eyalet Meclisi’nde ismin Chhatrapati Shivaji Maharaj Terminus olarak değiştirilmesi yönünde bir karar aldı. Bununla birlikte, İstasyonun Demiryolları sistemindeki eski “VT” hem de “CST” isimleri ile mevcut “CSMT” ismi yaygın olarak kullanılmaktadır.

Platformlar

İstasyonda toplam 18 peron (Hindistan’da : Platform) bulunmaktadır; 7 peron banliyö EMU trenleri için, 11 peron ise şehirlerarası trenler içindir. Rajdhani, Duronto, Garib Rath ve Tejas Express gibi en üst sınıf trenler 18 numaralı perondan hareket eder. 

Başka şehirlerden gelen ekspres trenlerin yolcu bırakması için ana platformlardan uzakta ek platformlar yapılmıştır. Yolcular bu ek platformlarda indikten sonra en az 2 kmlik bir yolu yürüyerek istasyon binasına ulaşabilmektedir. Elinde taşıyacak eşyaları olanlar için hamal (Hindistanda: Kuli) tutmak gerekebilir.

Csmt istasyonu
Peronlardan biri

CSMT İstasyonu Ek Bilgi

Bu eser, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindedir. Hindistanda Kültürel Miras listesindeki öteki yerler için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz