İran Gezi Rehberi

0
2959
İran Gezi Rehberi

İran Gezi Rehberi

İran Gezi Rehberi kitabımın 4. baskısı Mart 2018 tarihinde Okyanus Yayınlarından yayınlandı. Kitap, 288 sayfa. (60 sayfası renkli.)

İran Gezi Rehberi – İçerik

Yeni baskıda bütün haritalar gözden geçirildi ve önemli yerler işaretlendi. Otellerin fiyatları güncellendi ve dolar cinsinden belirtildi. Kitabın üçüncü baskısından bu yana gelen yeni gelişmeler İran Tarihi bilgileri bölümüne eklendi. Yeni bölüm olarak Kashan ve Abyaneh şehirleri eklendi.

Kitabın web sitesini de inceleyin.

Kitabın serisinin devamı sayılabilecek Hindistan Gezi Rehberini de inceleyin.

Bir gezi rehberinde nelerin bulunması gerekir. 

Öncelikle gidilecek ülkenin tarihi incelenmelidir. Tarih bilgisinin çok detaylı olmasına gerek yok, ama ülkenin şu anki politik ve kültürel durumunun tarih içindeki kökleri nerelere kadar gidiyorsa bu araştırılmalı ve bahsedilmelidir. 

İranda Tarihsel geçmiş

Örneğin İranda şimdiki İslam Cumhuriyeti rejiminin kökü kısmen eski Şah dönemine bağlı olmakla birlikte Şiilik inancıyla ilişkilidir. Bu durumda İran tarihinin Şii inancı ile olan bağlantıları daha iyi incelenmelidir ki şimdiki rejimin niteliği ortaya çıksın.

Kültürel yapı

Ülkenin kültürel yapısı da önemlidir. Ülke kültürünün kökleri nerelere dayanır. İran örneğinde bu kökleri ülkeye ilk kez yerleşen Arian kabilelerine kadar götürmek mümkündür. Ancak bölgede kurulan ilk büyük uygarlık olan Akamenidler de incelenmelidir. Kültürel yapı bu kadar eskiye bağlı olarak incelenirse bugünkü kültürel yapı daha iyi ortaya çıkar. Bu konudaki ikinci önemli etken tabii ki İslam kültürüdür. Günümüz İran kültürü İslam kültüründen ve Şii kültüründen çok etkilenmiştir.

Şehir ve bölgeler

Ülkenin genelinin tarihi ve kültürü incelendikten sonra belirli şehirlerin kendine özel tarihsel geçmişleri incelenmelidir. Örneğin İranın genelinde Timur ordularının işgali söz konusu iken Tebriz şehri bu işgalden çok az etkilenmiştir. Bu durumda Tebrizin tarihi anlatılırken bu işgalden daha başka şeyler anlatılmalıdır.

Kültürel yapı konusunda da durum aynıdır. Ülkenin en doğusundaki Meşhed şehrinin içinde bulunduğu kültür, kendisine komşu olan Ortaasya ve Afganistan bölgesinden etkilenir. Buna karşılık ülkenin en batısındaki Urmiye şehri Anadolu ve Osmanlı kültürüyle iletişim halindedir ve oralardan etkilenir.

Gezilecek Yerler

Kitabımızda İran’daki önemli şehirlerin her birinde gezilecek yerler detaylı olarak anlatılmıştır. Şehirlerin tarihsel geçmişi içindeki gelişimi incelenmiştir. 

Konaklama

Her şehirde bulunan konaklama imkanları kitabımızda ayrı ayrı verilmiştir. Örneğin ucuz fiyatla konaklama imkanı veren dormitory (yurt usulü) ortak banyolu ve 4 – 6 kişilik koğuşlarda konaklama imkanlarının yanında 2 yıldız, 3 yıldız ve 4 yıldızlı otellere kadar konaklama örnekleri verilmiştir.

Restoranlar

Restoranlar konusunda öncelikle sokak yemeklerinden bahsedilmiştir. Sokaklarda satılan bazı yiyecekler o yerin spesiyali olmakta ve bunların mutlaka tadılması gerekmektedir. Bu seçenekleri saydıktan sonra o şehrin orta standartta restoranlarından başlanarak en lüks restoranlara kadar olan seçenekler sıralanmıştır.

İran gezi rehberi kitabında bu tip etkilenmeleri ayrıntılarıyla inceliyoruz.

Baskı

Kitap, 135 gram kuşe kağıda basıldı, sırtı iplik dikişle dikildi, hiçbir sayfanın kopmasına veya ayrılmasına imkan bırakılmadı. Kitabın piyasa satış fiyatı 48 Lira.

Örnek Sayfalar

Aşağıda İran Gezi Rehberi kitabından bazı örnek sayfaları görebilirsiniz.

İran Gezi Rehberi
İran Gezi Rehberi Kapak
İran Gezi Rehberi rehberler
İran Gezi Rehberi 22. sayfa
İran Gezi Rehberi aylar
İran Gezi Rehberi 34. sayfa
İran Gezi Rehberi Şah ismail
İran Gezi Rehberi 40. sayfa
İran Gezi Rehberi Sareyn
İran Gezi Rehberi 286. sayfa
İran Gezi Rehberi yezd
İran Gezi Rehberi 258. sayfa
İran Gezi Rehberi Tus
İran Gezi Rehberi 268. sayfa
İran Gezi Rehberi Nisabur
İran Gezi Rehberi 276. sayfa
İran Gezi Rehberi badgir
İran Gezi Rehberi 246. sayfa
İran Gezi Rehberi Persepolis
İran Gezi Rehberi 232. sayfa
İran Gezi Rehberi Siraz
İran Gezi Rehberi 217. sayfa
İran Gezi Rehberi Kashan harita
İran Gezi Rehberi 206. sayfa
İran Gezi Rehberi Kashan
İran Gezi Rehberi 200. sayfa
İran Gezi Rehberi Chehel Sutun
İran Gezi Rehberi 186. sayfa
İran Gezi Rehberi esfahan
İran Gezi Rehberi 181. sayfa
İran Gezi Rehberi Niyavaran
İran Gezi Rehberi 154. sayfa
İran Gezi Rehberi Tehran Metro
İran Gezi Rehberi 146. sayfa
İran Gezi Rehberi
İran Gezi Rehberi 145. sayfa
İran Gezi Rehberi Tebriz haritası
Tebriz Harita
İran Gezi Rehberi unesco
İran Gezi Rehberi 110. sayfa
İran Gezi Rehberi petrol
İran Gezi Rehberi 92. sayfa
İran Gezi Rehberi dağlar
İran Gezi Rehberi 85. sayfa
İran Gezi Rehberi Mazdek
İran Gezi Rehberi 70. sayfa
İran Gezi Rehberi şah ismail
İran Gezi Rehberi 40. sayfa