Hristiyanlık

0
2199
Goa
Goa'daki Basilica ve Kilise

Hıristiyanlık 

Güney Hindistana M.S. 62 yılında gelen Aziz Thomas, Hindistana bu dini getiren ilk kişidir. Aziz Thomas’ın mezarı halen Chennai şehrinde bir kilisede bulunmaktadır. Daha sonra 4. yüzyılda Kerala bölgesinde gelen Suriyeli tüccarların etkisiyle Hristiyanlık daha çok yayılmaya başladı. Bu dönemde gelenler 400 aile ile oldukça büyük bir nüfusu oluşturmuştu.

En büyük Hıristiyan Topluluklarından biri Mumbai’dedir. Mumbai’deki Hristiyanların çoğu Roma Katolikleridir. Goa’da insanların %26’sı Hristiyandır. Mumbai’deki Hıristiyanların çoğu Goa’dan gelmiştir. Ayrıca Manipur, Meghalaya, Nagaland ve Mizoram eyaletlerinde de yüksek oranda Hıristiyan nüfus bulunmaktadır.

Hristiyanlık Basilica
Goa’da bir Basilica © Zafer Bozkaya

Hristiyanlık ve Katolik İnancının Gelişi

Hristiyanlık ve Roma – Katolik mezhebinin yaygınlaşması ise 1498 yılında Vasco da Gama’nın Goa‘ya gelişiyle başlar. Bu sayede bugün bile Hristiyanligin en etkin olduğu yerler bütün Güney Hindistandır, ama özellikle Goa ve Kerala eyaletlerinde bu etki daha fazladır.

İşgalci güçler olarak gelen Portekizli’ler yerel halkın dinini bazen kendi istekleriyle bazen de kılıç zoruyla değiştirttiler. Bu değişimi kabul eden Hintli’ler kendi kültürlerinden de tam olarak kopamadılar. Günümüzde bile Hindistandaki Hristiyan inançları arasında Hinduluktan gelen etkiler kolayca görülebilir.

Örneğin, hemen her yerde Hz. İsa heykellerinin boynuna ayni Hindu tanrılarında ve Gurularında olduğu gibi çiçeklerden yapılma çelenk takarlar. Bazı eyaletlerdeki Hristiyanlar ayni Hindular gibi dana ve domuz eti yemezler. (Goa ve Kerala eyaleti hariç). Hristiyan dini törenlerinin sonunda ayni Hindu Aartilerindeki gibi Hindistan Cevizi, meşale ve tütsüyle kutsama yaparlar.

Noel Kutlamaları

Diğer dini bayramlarla karşılaştırıldığında, Noel Hindistan’da oldukça küçük bir bayramdır, çünkü Hristiyanlık izleyenlerin oranı yaklaşık %2.3tür.

Hindistan’daki Hristiyanlar, özellikle de Katolikler için gece yarısı ayini, çok önemli bir ayindir. Bütün aile ayine gider ve bunu farklı lezzetlerden (çoğunlukla köri) oluşan büyük bir şölen ve hediyelerin verilmesi ve alınması takip eder. Hindistan’daki kiliseler, Noel Arifesi Gece Yarısı Ayini hizmeti için Poinsettia çiçekleri ve mumlarla süslenir.

Hindi dilinde Mutlu Noeller ‘Śubh krisamas’  Urducada ‘krismas mubarak’, Sanskritçe’de ‘Krismasasya shubhkaamnaa’; Gujarati’de ‘Anandi Natal’ veya ‘Khushi Natal‘, Bengalce’de ‘shubho bôṛodin‘ Tamilce’de ‘kiṟistumas vāḻttukkaḷ‘, Konkani’de ‘Khushal Borit Natala‘; Kannada’da ‘kris mas habbada shubhaashayagalu‘ Mizo’da ‘Krismas Chibai‘; Marathi’de ‘Śubh Nātāḷ’, Pencap’ta ‘karisama te nawāṃ sāla khušayāṃwālā hewe‘, Malayalam’da ‘Christmas inte mangalaashamsakal‘; Telugu’da ‘Noel Subhakankshalu‘ ve Shindi’de ‘Noel jun wadhayun‘ denir.

Geleneksel Çam ağacından Noel Ağacı yerine, bir muz veya mango ağacı süslenir. Bu da yoksa süslemek için bulabileceği herhangi bir ağaç da kullanılabilir. Bazen evleri süslemek için mango yaprakları kullanırlar.

Güney Hindistan’da, komşularına İsa’nın dünyanın ışığı olduğunu göstermek için evlerinin düz çatılarına sık sık küçük, kandiller koyulur.

Goa’daki Hristiyanlar Noel’i kutlamayı sever! Goa’nın Portekiz ile tarihi bağlantıları olduğu için Noel’in bir parçası olarak Goa’nın birçok ‘batılı’ geleneği var. Goa’daki Hıristiyanların çoğu Katolik’tir. İnsanlar Noel’den yaklaşık bir hafta önce komşularının etrafında şarkı söylemeyi severler. Noel Ağaçları, geleneksel zengin bir meyve Noel Pastası olduğu için de çok popülerdir! Goa’da Noel’de birçok yerel tatlı da yenir. Favori tatlılar arasında Neureos (kuru meyve ve hindistancevizi ile doldurulmuş ve kızartılmış küçük hamur işleri) ve Dodol (içinde hindistancevizi ve kaju bulunan katmer) bulunur. Bunlar, Noel’den önce tatlı yapıp arkadaşlarına ve komşularına verdiğinde ‘consuada’ geleneğinin bir parçası olan tatlılardır. Çoğu Hıristiyan evinde ayrıca içinde kilden yapma figürleri olan İsanın doğum sahnesi figürleri vardır.

Noel arifesinde, Goa’daki Hristiyanlar, yıldızların üzerinizde süzülmesi için evlerin arasına yıldız şeklinde dev kağıt fenerler asarlar. Ana Noel yemeği de Noel Arifesinde yenir. Hindi kızartması veya tavuk popüler yemeklerdir. Yemekten sonra, gece yarısı ayini için kiliseye gidilir. Ayinden sonra kilise çanları Noel gününün geldiğini haber vermek için çalar. Goa’daki birçok Hristiyanlık da Epifani’yi kutlar ve İsa’yı ziyaret eden Bilge Adamları hatırlar.

Mumbai’deki Hristiyan’lar, yıldız fenerleri ve yemlik sahneleri de dahil olmak üzere Goa’dan gelen birçok Noel geleneğini sürdürürler.

Kuzeybatı Hindistan’da, Bhil halkının kabile Hıristiyanları, Noel’de bir hafta boyunca her gece kendi şarkılarını söylemek için gece boyunca dışarı çıkarlar. Çevredeki köylere gidip insanlara şarkı söyleyip Noel hikayelerini anlatırlar.

Güney Batı Hindistan’da, Kerala eyaletinin %22’si Hristiyandır ve Noel burada da önemli bir festivaldir. Katolikler 1-24 Aralık tarihleri ​​arasında gece yarısına kadar oruç tutarlar. Her ev bir Noel yıldızı ile süslenir. Noel sezonunun başlangıcında, neredeyse tüm kırtasiye dükkanları yeni ve çeşitli Noel yıldızlarıyla dolar. İnsanlar evlerinde ve kiliselerinde beşik yaparlar.

Hristiyanlık
Kerala’da bir kilise © Zafer Bozkaya

Hindistan’da Noel Baba, çocuklara at ve arabadan hediyeler verir. Hintçe’de ‘Noel Baba’, Urdu dilinde ‘Baba Christmas’ olarak bilinir; Tamilce’de ‘Christmas Thaathaa’ ve Telugu’da ‘Christmas Thatha’  ve Marathi’de ‘Natal Bua’ (Noel Yaşlı Adam) denir.

Mother Theresa

Hristiyanlık dini üyesi Mother Theresa yaptığı yardim çalışmaları nedeniyle Nobel Barış ödülü almaya hak kazanmış ve öldüğünde Hristiyan tarzı bir törenle Kolkata’daki ashramına defnedilmiştir.