Iyer Brahminleri

0
12
İyerler kapak.

Kerala Iyer Brahminleri, yüzyıllar önce Kerala’yı yurt edinmiş olan Tamil Brahminleridir. Kerala’nın dini yapısını biçimlendiren önemli bir kast olan Nambudiriler konusunu daha önce incelemiştik. Kerala dini ortamında Nambudirilerden sonra ikinci önemli grup Iyerlerdir. İyerler Tantra geleneğine uymayan yapıları nedeniyle rahiplik yapamazlar.

iyer kutsal
Brahacharnam, bir kutsal kişi (1909) © Wikimedia Commons

Iyer Brahminleri ilk gelişleri

Iyer grupları Kerala’ya 11. yüzyıldan sonra dalgalar halinde gelmeye başladı. İlk göç dalgası Chola’ların Pandya topraklarını işgal etmesi ve Madurai ve çevresinde yaşayan birçok Brahman’ın Kerala yönünde kaçmasıyla başlamıştır. Bu Brahminler çoğunlukla Kottayam ve Alappuzha tarafına yerleşti. İkinci göç dalgası Delhi Sultanlığı‘ndan Malik Kafur’un Tamil topraklarını işgal etmesiyle başladı. Bu işgal ile Thanjavur ve Kumbakonam tarafında yaşayan Brahminler kaçtı ve çoğunlukla Palakkad ve Ernakulam tarafına yerleştiler. Ardından, çoklu göç dalgaları tetiklendi. Bu göçmenler genel olarak Kerala Iyerleri olarak sınıflandırılsa da, Palakkad Iyerleri, Kochi Iyerleri, Trivandrum Iyerleri vb. gibi sosyo-kültürel farklılık gösteren gruplara ayrılabilir.

iyer grup
Bir grup iyer © Wikimedia Commons

Sosyal yapıları

Kerala Iyerlerinin en önemli özelliklerinden biri, aristokrat ya da rahip olmamalarıdır. Bunun nedeni, Kerala’ya ilk Tamil göçünün başladığı zaman Kerala’da Brahmanik bir sınıflandırmanın zaten var olması, dolayısıyla yeni gelen Tamil Brahminlerinin mevcut kast sisteminin dışında kalmasıydı. 

Tamil Brahminleri, Tantrik geleneklere bağlı değildir, bu nedenle Kerala’da rahiplik hakları reddedilmiştir ve hatta Brahmin olarak bile görülmezler. 

Tamil Brahminleri toprak sahibi topluluklar değildi, çiftçilik yapmak için toprakları yoktu ve herhangi bir toprak gelirleri de yoktu. Başlangıçta doğrudan gelirleri ya hiç yoktu ya da çok azdı. Sonuçta birden fazla işe yönelmek zorunda kaldılar. Ev ve saray temizliği, aşçılık ya da yardımcılık gibi önemsiz işlerde çalışmaya başladılar. Ancak entellektüel zekaları ile toplumda yükseldiler. Zamanla toplumdaki her türlü ticarete hükmeder oldular. Ayrıca yönetim, şiir, edebiyat, öğretmenlik, aşçılık, müzik vb. gibi alanlarda da başarılıydılar. 

Kralların güvenilir danışmanları haline gelerek siyasete hakim olmaya başladılar. 19. yüzyılda, Kerala Krallıklarındaki kilit pozisyonların çoğuna Tamil Brahminleri hakim oldu ve çok fazla siyasi güç elde ettiler. Böylece ekonomik durumlarını büyük ölçüde düzelttiler. Ancak Nambudirilerin aksine büyük toprak sahibi olamadılar. Fakat her zaman daha yüksek derecelere ve daha yüksek pozisyonlara ulaşmak için rekabet içinde kaldılar.

19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında Tamilce konuşan Brahmanlar yönetime hakimdi. Tamil kökenli başka toplulukların gelişmelerine engel olmaları ve tekelleşme eğiliminde olmaları Güney Hindistan genelinde tartışmalı bir konu oldu. Bu durum, Malayali’lerin devlet hizmetlerine dahil edilmesini talep eden ünlü Malayali Anıtı’nın kurulmasına yol açtı ve nihayetinde herkese eşit istihdam hakları sağlamak için Kraliyet Kamu Hizmeti komisyonunun kurulmasını sağladı. 

Ancak Sir C.P. Ramaswami Iyer’in Travancore Diwanı üyesi olmasıyla birlikte, Travancore toplumunda Tamil Brahman topluluğuna karşı duyulan öfke, zirveye ulaştı. Bu dönemde Tamil Brahman’ların tüm olumsuzlukları (otokratlık, yüksek el becerisi, tekelleşme eğilimi, kurnazlık, tahakküm vb.) dikkatleri çekmişti. Her şeyin sahibi onlardı ve tüm kilit pozisyonlar bu topluluğun elindeydi. Travancore Kraliyet Ordusu’nun başı bile askeri geçmişi olmayan bir Pattar’dı (Iyer) ve bu durum Nair’ler için büyük bir hakaret olarak algılanıyordu.

Keralada yaşanan Komünist devrim, ardından Ramaswami Iyer’in kaçışı ve Travancore-Cochin Krallıklarının Hindistan Birliğine katılımı, Brahmin hegemonyasının çöküşünü getirdi. Sonraki on yıl içinde, tüm Tamil Brahminleri bulundukları pozisyonlarından alınıp yerlerine Malayali bürokratlar getiridi. Zamanla siyasi alanda neredeyse hiç Tamil Brahmin kalmadı.

Ancak yönetimdeki bu kayıp, diğer alanlardaki varlıklarla telafi edildi. Bugün bile, Kerala Iyerlerin birçok alanda başarılı olduğu görülür.

Eğitim açısından Tamil Brahminleri son derece yetkindir. Çünkü onlara genç yaşlarında rekabetçi eğitim verilir. Tarihsel olarak bu toplulukların göçmen topluluklar olması ve daha yüksek eğitim = daha yüksek iş fırsatıyla tipik orta sınıf içgüdülerine sahiptirler.

Kerala’da Iyerlere ait birkaç işletme var, ancak genel olarak bir iş topluluğu değiller, daha çok inovasyon, yaratıcılık ve kurnazlığın çok önemli olduğu işlerle ilgileniyorlar. Ancak Kerala’yı anavatanları olarak tanımlıyorlar, çünkü yüzyıllar boyunca Kerala’da, çoğunlukla Palakkad’da veya eyaletin başka bazı şehirlerinde yaşadılar. Genel olarak Malayali kültürüne uyarlar, Onam, Vishu gibi Kerala festivallerini kutlar ve kendilerini Keralalı olarak tanımlarlar. 

iyer urun scaled
Iyer toplumunun ürettiği çeşitli ürünler

Kerala Iyerleri Kerala kültürüne iyi asimile olmuşlardır ve evde Tamilce, dışarıda Tamilleştirilmiş Malayalamca konuşsalar da asla yabancı olarak görülmezler. Kerala Iyerleri, Brahman olmalarına rağmen, Saurata/Tantrik geleneklerine uymamaları nedeniyle Kerala’nın Nambudiirileri tarafından belirlenen kast düzeninde bir rahip topluluğu olarak sınıflandırılmaz. Bu nedenle, Kerala Iyer topluluğu üyeleri herhangi bir rahiplik faaliyeti yapamaz. 

Rahip topluluğu olmadıkları için, onlara bağlı kutsal veya ruhani bir etiket ve sınırlamaları olmadı, bu nedenle her işi üstlenmeye hazırdılar. Devlet dairelerinde amelelikten saraylardaki aşçılara ve eyaletin Diwan’ına kadar Kerala Iyerlerinin hakimiyeti vardı. Bu azim ile topluluk, basamakları hızla tırmanıp daha yüksek konumlara ulaşabildi. 

iyer rahip
Iyer bir rahip © Wikimedia Commons

Iyerler başka birçok Malayali topluluğu gibi göçebedir. Yeni yerlere taşınırlar, arkalarından başka Iyerlerin de gelmesiyle daha büyük sayılara ulaşırlar. 1940’larda çok sayıda Palakkad Brahman’ı, özellikle de gençler, servet arayışı içinde Mumbai’ye taşındı. Böylece Mumbai’deki Matunga bölgesi, Kerala kültürünü korudukları bir mini Palakkad haline geldi. Belki de Malayali’lerin Iyerlere hala saygı duymasının bir nedeni budur. Iyerler köklerini nadiren unuturlar. Kerala’da yaşamasalar, başka bir yeri yeni yuvaları olarak tanımlasalar ve Malayalam dilini konuşmasalar bile, kesinlikle Keralalı oldukları fikrini korurlar.

Iyer brahminleri
Tamil Brahmin bir çift © Wikimedia Commons

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz