Zafer Bozkaya

0
2919
profil
rehber

Zafer Bozkaya

Eskişehir’de doğdu. Üniversite öğrenimi sırasında yoga ve meditasyon ile ilgilendi. Bir yeri tam olarak öğrenmek için görmek ve incelemek gerektiği düşüncesiyle, 1986’da karayolundan Hindistan’a gitti. Bu gezi, Hindistan’a gitmek isteyen birçok kişi için örnek bir gezi oldu. Bugüne kadar karayolundan 25 kez gitti ve döndü. Uçakla yaptığı gidişler de sayılırsa Hindistana 175 kez giderek bu alanda önemli bir rekor kırdı !

Ankara’dan Yeni Delhi’ye kadar yolda hiçbir yerde mola vermemek şartıyla karayolundan 4.5 günde ulaşarak başka bir rekor daha kırdı !

Hindistan Konusundaki Çalışmaları

Bu site, bu yolculukların getirdiği bilgi birikiminin bir sonucudur. Bu sitede Hindistan’ın tarihi, coğrafyası, iklimi, dini yapısı, kast sistemi gibi genel bilgiler verildikten sonra önemli şehirler hakkında haritalar, gezilecek yerler, konaklama ve ulaşım seçenekleri gibi Hindistan gezisinde gerekli olabilecek birçok pratik bilgi bulunmaktadır. Bu sitedeki bilgileri tamamen içeren bir uygulama iPhone/iPad kullanıcılarına sunulmuştur. 3 Dolarlık ödeme ile bu uygulamayı iPhone ve iPadinize indirebilirsiniz.

Web Siteleri

Gezi çalışmalarını internet ortamına da taşıyan yazar, 2001 yılında www.hindistangezi.com adresinde bir web sitesi oluşturmuş ve bu site, kısa zamanda konu ile ilgili kişilerin başvurduğu en önemli kaynak haline gelmiştir.

Yazar, 2005’te İran gezileriyle ilgili bilgi veren http://www.irangezi.com adlı bir başka web sitesi kurmuştur.

Kitapları

Hindistan gezileri konusunda eşsiz bir rehber kitap olan Hindistan Gezi Rehberi kitabının 6. Baskısını Okyanus Yayınları üzerinden Mayıs 2017 tarihinde yayınlamıştır.

 

 Yazar, 2006 yılında İran Gezi Rehberi isimli bir rehber kitap daha yayımlamıştır.

İran Gezi Rehberi 4 Baskısı


Zafer Bozkaya’nın yayımladığı kitaplar

Zafer Bozkaya, bir yandan gezilerine giderken bir yandan da Ankara’da grafik tasarım işiyle uğraşıyor. İran’a ve Hindistan’a gitmek isteyenlere internet üzerinde her türlü yardımı yapmaya çalışıyor. Bu arada gelen gezi tekliflerini değerlendirerek isteyen gruplara rehberlik yapıyor. Sizin de böyle egzotik ve mistik bir gezi yapma düşünceniz varsa bize yazın. hindistangezi@yahoo.com.tr

Zafer Bozkaya’nın Meditasyon ve Kozmik Bilinç, Meditasyon ve Vejeteryan Beslenme ve Aydınlanmaya Giden Yol isminde üç çeviri kitabı yayımlanmıştır.

Zafer Bozkaya’nın Meditasyon ve Kozmik Bilinç kitabı

Yazan: Avadhutika Anandamitra Acarya
Çeviren: Zafer Bozkaya
1. Baskı : (1989) Lotus Yayınları
2. Baskı : (1990) Lotus Yayınları
3. Baskı : (1993) Lotus Yayınları
4. Baskı : (1996) Okyanus Yayınları
5. Baskı : (2001) Evrensel Rönesans Yayınları

Zafer Bozkaya’nın Meditasyon ve Vejetaryen Beslenme kitabı

Yazan: Avadhutika Anandamitra Acarya
Çeviren: Zafer Bozkaya
1. Baskı : (1991) Lotus Yayınları
2. Baskı : (1995) Okyanus Yayınları
3. Baskı : (2001) Evrensel Rönesans Yayınları

Zafer Bozkaya’nın Aydınlanmaya Giden Yol kitabı

 

Yazan: Ram Das
Çeviren: Zafer Bozkaya
1. Baskı : (1998) Okyanus Yayınları