Zafer Bozkaya

0
3667
profil
Zafer Bozkaya

Zafer Bozkaya

Eskişehir’de doğdu. Üniversite öğrenimi sırasında yoga ve meditasyon ile ilgilendi. Bir yeri tam olarak öğrenmek için görmek ve incelemek gerektiği düşüncesiyle, 1986’da karayolundan Hindistan’a gitti. Bu gezi, Hindistan’a gitmek isteyen birçok kişi için örnek bir gezi oldu. Bugüne kadar karayolundan 25 kez gitti ve döndü. Uçakla yaptığı gidişler de sayılırsa Hindistana 175 kez giderek bu alanda önemli bir rekor kırdı!

Ankara’dan Yeni Delhi’ye kadar yolda hiçbir yerde mola vermemek şartıyla karayolundan 4.5 günde ulaşarak başka bir rekor daha kırdı !

Zafer Bozkaya, bir yandan gezilerine giderken bir yandan da Ankara’da grafik tasarım işiyle uğraşıyor. İran’a ve Hindistan’a gitmek isteyenlere internet üzerinde her türlü yardımı yapmaya çalışıyor. Bu arada gelen gezi tekliflerini değerlendirerek isteyen gruplara rehberlik yapıyor. Sizin de böyle egzotik ve mistik bir gezi yapma düşünceniz varsa bize yazın. hindistangezi@yahoo.com.tr

Hindistan Konusundaki Çalışmaları

Bu site, bu yolculukların getirdiği bilgi birikiminin bir sonucudur. Bu sitede Hindistan’ın tarihi, coğrafyası, iklimi, dini yapısı, kast sistemi gibi genel bilgiler verildikten sonra önemli şehirler hakkında haritalar, gezilecek yerler, konaklama ve ulaşım seçenekleri gibi Hindistan gezisinde gerekli olabilecek birçok pratik bilgi bulunmaktadır. 

Web Siteleri

Gezi çalışmalarını internet ortamına da taşıyan yazar, 2001 yılında www.hindistangezi.com adresinde bir web sitesi oluşturmuş ve bu site, kısa zamanda konu ile ilgili kişilerin başvurduğu en önemli kaynak haline gelmiştir.

Yazar, 2005 yılında İran gezileriyle ilgili bilgi veren http://www.irangezi.com adlı bir başka web sitesi kurmuştur.

Kitapları

Zafer Bozkaya Hindistan kültürü, felsefesi ve Yoga uygulamaları konularında çeviri eserler yayınlamıştır. Ayrıca Hindistan ve İran gezileri konularında iki kitap da yayınlamıştır.

Hindistan Gezi Rehberi

Hindistan gezileri konusunda eşsiz bir rehber kitap olan Hindistan Gezi Rehberi kitabının 6. Baskısını Okyanus Yayınları üzerinden Mayıs 2017 tarihinde yayınlamıştır.

hindistan gezi rehberi
Hindistan Gezi Rehberi

İran Gezi Rehberi

İran gezileri konusunda eşsiz bir rehber kitap olan İran Gezi Rehberi kitabının 4. Baskısını Okyanus Yayınları üzerinden Mart 2018 tarihinde yayınlamıştır.

4.kapak
İran Gezi Rehberi 4 Baskısı

Meditasyon ve Kozmik Bilinç

Yazan: Avadhutika Anandamitra Acarya
Çeviren: Zafer Bozkaya
1. Baskı : (1989) Lotus Yayınları
2. Baskı : (1990) Lotus Yayınları
3. Baskı : (1993) Lotus Yayınları
4. Baskı : (1996) Okyanus Yayınları
5. Baskı : (2001) Evrensel Rönesans Yayınları

meditasyon
Meditasyon ve Kozmik Bilinç kitabı

Meditasyon ve Vejetaryen Beslenme

Yazan: Avadhutika Anandamitra Acarya
Çeviren: Zafer Bozkaya
1. Baskı : (1991) Lotus Yayınları
2. Baskı : (1995) Okyanus Yayınları
3. Baskı : (2001) Evrensel Rönesans Yayınları

meditasyon vejetaryen beslenme
Meditasyon ve Vejetaryen Beslenme kitabı

Aydınlanmaya Giden Yol

Yazan: Ram Das

Çeviren: Zafer Bozkaya

1. Baskı : (1998) Okyanus Yayınları
aydinlanmaya giden yol 1
Aydınlanmaya Giden Yol kitabı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
İsminizi yazın