Genel Bilgiler

0
1592
Raj Path - Delhi

Rehber Kitaplar

Yabancı ülkeleri tanıtan rehber kitaplar arasında, özellikle doğu ülkeleri hakkında olanların Genel Bilgiler konusunda yetersiz kaldığı kuşkusuzdur. Elçiliklerin dağıttıkları broşür şeklindeki tanıtıcı materyaller ise çoğunlukla ülkelerin reklamını yapmaya yöneliktir ve bu broşürlerden gideceğiniz yer hakkında pratik bilgiler edinmeniz hemen hemen imkânsızdır.

Sitemiz bu konudaki bilgi eksikliğini gidermeyi ve Hindistan gezisine gideceklere doğru, güvenilir ve faydalı bilgileri sunmayı amaçlamaktadır. Hindistan coğrafyasına ilk gidişimizin tarihini 1985 olduğunu ve 2022 yılı itibariyle 37 yıl içinde bu ülkeye pek çok kez gitmiş birisi olarak edindiğimiz tecrübeleri bu sitede size sunmayı amaçlamaktadır. Umarım bu konuda başarılı olmuşuzdur.

Türkiye’nin Doğu ülkelerine ilgisi hakkında genel bilgiler

Türkiye, bizce yönünü batıya çevirmiş olmakla beraber tarihsel geçmişi ve toplumsal yapısı açısından, bir “doğu ülkesi”dir. Bu yargının doğruluğunu anlamak için başka doğu ülkelerine gitmek gerekir. Görülmeye değer doğu ülkeleri hangileridir? İşe, hemen yanıbaşımızdaki ülkelerle başlayabiliriz. Komşumuz İran’dan sonra Pakistan, Hindistan ve Nepal gibi ülkelerdeki kültürel zenginlikler özellikle görülmeye değerdir. İran hakkında ayrıntılı bilgileri irangezi.com sitesinde inceleyebilirsiniz.

Hindistan, Güneydoğu Asya ülkeleri için bile kültürel, dini ve tarihi merkez özelliğine sahiptir. Bulunduğu coğrafyadaki Pakistan, Nepal, Sri Lanka, Maldivler, Tayland, Laos, Myanmar ve Vietnam gibi komşu sayılabilecek ülkeler üzerinde büyük bir etkisi olduğu kesindir. Hatta coğrafi olarak biraz daha uzak olan Singapur, Malezya, Endonezya ve Filipinler gibi ülkeleri bile etkilemiştir. Bu saydığımız ülkeler hakkında bilgi edinmek için hepsinin köklerinin yer aldığı Hint kültürünü öğrenmek şarttır. Bu anlamda da sitemiz ve içerdiği bilgiler tüm Güneydoğu Asya coğrafyası için gerekli temel bilgileri sunmaktadır. 

Bu sitede; Hindistan’da bir yolculuğun nasıl yapılacağını, ulaşım seçeneklerini, karşılaşılabilecek sorunları, değişik bütçe şartlarına uygun olarak göstermeye çalıştık.

Burada verdiğimiz her bilginin öncelikle maddi temelleri sağlamdır. Bu bilgiler, uzun sürede oluşmuş kişisel deneyimlerimize dayanmaktadır. Sizin kendi deneyimleriniz bunlardan başka yönlerde de gelişebilir. Bu nedenle, buradaki bilgilerin tam ve kesin olduğunu iddia etmiyor, sadece bunların gerçekleşmesi ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyoruz.

Sitemizin kültürel yapı ile ilgili bölümüne de zengin bir içerikle hazırlamaya çalıştık. Öncelikle Hindistanın tarihini inceledik. Eski Tarih, Mughaller Dönemi, İngiliz Dönemi, Mahatma Gandi Dönemi ve Cumhuriyet dönemi kategorilerinde Hindistan tarihi hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Hindistan’ın bir “dinler ülkesi” olması nedeniyle Hindistan coğrafyasında bulunan dinlerin tarihleri, uygulamaları, ibadet şekilleri ve bunlar gibi daha pek çok bilgiyi her din için ayrı ayrı sunduk. Bu dinler arasında Hindu Dini, Sih Dini, Jain Dini, Hıristiyanlık, Budizm, Zerdüşt Dini, Bahai Dini ve Müslümanlık başlıklarını bulabilirsiniz. Hindu Dini içinde olup da mezhep niteliği taşıyan, Shiva inancı, Krishna izleyicileri, Brahminler ve bunlar gibi bazı önemli inançları da ayrıca inceliyoruz. Hindistanda yaşam başlığı altında ise Hindistanda müzik ve dans, Hint yemekleri ve Hintlinin yaşamı hakkında çeşitli bilgileri ayrıntılı makaleler halinde yayınladık. Hindistan’da kültür başlığı altında Hindistan coğrafyası, iklim özellikleri, sosyal yapı ve kast sistemi konularında yazılarımız var.

Hindistan’ın yönetim şeklinin eyaletler sistemine dayanıyor olması nedeniyle sitemizin tasarımında da Eyaletlere göre bölümlendirme yapmayı tercih ettik. Bu eyaletler: Uttar Pradesh, Uttarakhand, Pencab, Himachal Pradesh, Rajasthan, Maharasthra, Goa ve Kerala eyaletleridir. Delhi şehri ise eyaletler dışı bir yönetim olduğu için ayrıca incelendi ve hiçbir eyalete dahil edilmedi. Sitemizin ilerki günlerde yapılacak geliştirmelerinde başka eyaletler de birer bölüm olarak yerini alacaktır. Sitemizde ayrı bir bölüm olarak henüz yer almamış olan eyaletlere ait bilgi içeren yazılarını sitemizin “Hindistan’da Yaşam” kategorisinin “Çeşitli Eyelatler” bölümü altında bulabilirsiniz.

Burada verilmiş olan bilgilerin daha geniş bir şekilde yayınlandığı rehber kitabımız olan Hindistan Gezi Rehberini de inceleyin. Bu kitapta konaklama bilgileri, önerilen restoranları ve ulaşım detaylarını da bulacaksınız.

Genel Bilgiler burada
Hindistan Gezi Rehberi

Ek Bilgi

Bu yolculuğa çıktığınızda, burada belirtilenlerin dışında, karşılaşacağınız değişiklikleri zaferbozkaya@gmail.com adresimize bildirin. Bu bilgiler, sizden sonra aynı yere gidecek başka gezginler için de bir rehber niteliği taşıyacaktır. Örneğin, sizin gördüğünüz durumuyla çok iyi veya çok kötü olan ya da yeni açılmış veya uzun zamandır kapalı kalan konaklama seçeneklerini bize bildirin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz