Sih dini ilkeleri

0
113
Sih dini ilkeleri kapak

Hindistan’daki ilginç dini inançlardan birisi Sih dinidir. Bu din, 1469 yılında Guru Nanak tarafından oluşturulmuştur. Bütün dinlerde olduğu gibi Sih dininde de çeşitli temel ilkeler bulunur. Ekte Sih dini ilkeleri incelenmektedir.

Bu din hakkında ayrıntılı bilgiyi sitemizin Sih Dini sayfasında bulabilirsiniz.

Sih dini ilkeleri Tek bir Tanrı vardır

“Sen Yaratıcısın, ey Rab, bilinemez olansın. Evreni çeşitli türlerde, renklerde ve niteliklerde yarattın. Sen kendi yaratılışını bilirsin. Bütün bunlar senin oyunun.”
– Guru Nanak, Var Majh

“Biçimsiz Yüce Varlık, sonsuzluk aleminde ikamet eder. Yarattıklarının üzerine lütuf dolu bakışlarını atar. O alemde tüm kıtalar ve evrenler bulunur, ve bunlar sayılamayacak kadar çoktur. Dünyalar üzerine dünyalar orada bulunur; hepsi O’nun iradesine itaat eder. Yüce Varlık, onları mutluluk içinde izler, ve her biri sürekli olarak onun zihnindedir.”
– Guru Nanak, Japji

sikh guru nanak
Sih dini kurucusu Guru Nanak

Tanrı insan biçimine giremez.

“O’nun ne babası, ne annesi, ne oğulları ne de kardeşleri vardır.”
– Guru Nanak, Maru

“Tanrı’nın doğduğunu iddia eden ağız yansın. O, ne doğar ne de ölür. Her şeyi kaplayan Nanak, Rab’dır.”
– Guru Arjan Dev, Raga Bhairon

sikh Arjan Dev
Beşinci Sih Gurusu Arjan Dev © Wikimedia Commons

Yaşamın amacı

“Doğum ve ölüm döngüsünü kırmak ve Tanrı’yla birleşmek en yüce amaçtır. Bu, Guru’nun öğretilerini takip ederek, O’nun Kutsal adı üzerine meditasyon yaparak, başkalarına hizmet ederek ve hayır işlerini yerine getirerek başarılabilir.

İlahi İsme bağlılık olmadan doğum, boşa gider. Böyleleri zehir tüketir, sözleri zehirlidir. O’nun yüce ismine bağlanmadan ve dünyadan hiçbir şey kazanmadan ölürler ve ölümden sonra oraya buraya göç ede ede dolaşır kalırlar.”
– Guru Nanak, Raga Bhairon

“Gerçek yaşam; Tanrı’da yaşam, O’nun adı üzerinde tefekkür etmek ve ermişler arasında bulunmaktır.”
– Guru Arjan Dev, Dhanasari

“Denizdeki ve akarsudaki su gibi Rab’de birleşeceğim. Ruhum Tanrı’da birleşecek ve herkesteki birliği göreceğim. O durumda neden tekrar dünyaya geleyim? Bu geliş ve gidişler Rabbin İradesi ile olur. Bu iradenin farkına varınca Rab’da birleşeceğim.”
– Bhagat Kabir, Maru

“Gerçek Guru’nun öğrencisi Guru’nun öğretileri aracılığıyla Rab’da yaşar ve onun tüm günahları temizlenir.”
– Guru Ram Das, Var Gauri

“Dünyadaki hizmetimiz bize Rabbin Divanı’nda bir yer kazandırır.”
– Guru Nanak, Sri Rag

“Kutsal Algılayıcı’nın müridi olarak bilinen kişi, her şafak vakti İlahi İsim üzerinde meditasyon yapmalıdır.”
– Guru Ram Das, Raga Gauri

sikh ram das
Dördüncü Sih Gurusu Ram Das

Beş kötü huy 

Kötü huylar; Kam (şehvet), Krodh (öfke), Lobh (açgözlülük), Moh (dünyevi bağlılık) ve Ahankar (gurur) dur. Kişi bunların üstesinden gelebilirse kurtuluşa ulaşacaktır.

“Bu bedenin içinde yaşayan beş hırsız; şehvet, öfke, açgözlülük, bağlılık ve egodur. Bizi kutsal yemeğe ulaşmaktan mahrum bırakır, benmerkezciler bunu anlamaz ve kimse onların çığlıklarını dinlemez.”
– Guru Amar Das, Sorath

“Ben Rabbin sığınağındayım; lütfunla beni kutsa ey Rabbim, öyle ki şehvet, öfke, açgözlülük, bağlılık ve ego yok olsun”
– Guru Arjan Dev, Gauri Sukhmani

sikh amar das
Üçüncü Sih Gurusu Amar Das © Zafer Bozkaya

Tanrı’nın her gün anılması.

“Rabbin meditasyonu eylemlerin en yücesidir, bu sayede sayısız kişi özgürlüğe kavuşur ve arzuların susuzluğu giderilir, bu sayede kişi her şeyi bilir hale gelir, bu sayede ölüm korkusu ortadan kalkar, bu sayede zihnin kiri temizlenir ve Tanrı adının nektarı zihinde özümsenir.”
– Guru Nanak, Gauri Sukhmani

sikh guru nanak sah
Sih dini kurucusu Guru Nanak © Wikimedia Commons

Her türlü puta tapma reddedilir

Oruç tutma, din temelli vejetaryenlik, hacca gitme, batıl inançlara inanma, din temelli yoga yapma gibi her türlü kör ritüel ve her türlü puta tapma reddedilir.

“İyi davranış orucunuz olsun.”
– Guru Nanak, Var Majh

“Allah’ı hoşnut etmek için oruç tutuyorsunuz, fakat zevkiniz için hayatı öldürüyorsunuz. İçinizdeki Rabbi düşünmüyorsunuz.”
– Bhagat Kabir, Asa

“Vejetaryen olmak mı yoksa olmamak mı? Sadece aptallar et yiyip yememeyi tartışır. Gerçeği anlamazlar ve onun üzerinde düşünmezler. Neyin et, neyin bitki olduğunu kim tanımlayabilir? Günahın nerede yattığını kim bilebilir.”
– Guru Nanak, Var Malar

“Dünya egonun pisliği yüzünden acı içindedir, sözler ikilik yüzünden kirlidir; kişi yüz kutsal yerde yıkansa bile egosunun pisliği temizlenmez.”
– Guru Amar Das, Sri Raga

“Yıkanmak için kutsal yerlere gidenlerin zihinleri saf değildir ve bedenleri hırsız gibidir; yıkanarak kirleri düşse, üzerlerine iki kat daha fazla kir ve ego bulaşır.”
– Guru Nanak, Var Suh

“Kim zihnini kontrol ederse, o bir hacıdır.”
– Guru Arjan Dev, Maru Solhe

“Uğurlu anları hesaplıyorsunuz ama Tanrı’nın bu uğurlu anların etkilerinin çok üstünde olduğunu fark etmiyorsunuz.”
– Guru Nanak, Ramkali

“Gerçek yogaya giden yol, Tanrı’da ikamet ederek ve dünyevi bağlılıkların ortasında bağımsız kalınarak bulunur.”
– Guru Nanak, Suhi

“Panditler Puranaları çalışmakla meşgul, Yogiler yogik meditasyonlarla meşgul, Sannyasiler ego ile sarhoş. Hepsi sarhoş, hiçbiri uyanık değil ve hırsızlar da onları soyuyor.”
– Bhagat Kabir, Basant

“Müslümanların namazı beştir; beş vakittir, beş isimdir. Gerçek namaz ise şunlardır: Birincisi hakikat, ikincisi helal kazanç, üçüncüsü herkes için Tanrı’nın lütfunu dilemek, dördüncüsü zihinde doğru niyet ve beşincisi Rabbe övgüdür.”
– Guru Nanak, Var Majh

“Kutsal kitapları tefsirleriyle birlikte okur ama Tanrı’yı hatırlamaz, yaşam biçimi akıcı değildir, başka insanları eğitir ama söylediği şeyleri kendisi yapmaz. Vedaların özünü anla, ey Pandit!” (Pandit, Hindu dini rahibi)
– Guru Arjan Dev, Ramkali

“Tanrım dediği taş, sonunda onu kendisiyle birlikte boğar. Bil ki taştan bir sandal insanı karşı kıyıya taşımaz.”
– Guru Arjan Dev, Suhi

“Taş (put anlamında) ne konuşur ne de size bir şey verir. Bu nedenle ona yapılan hizmet sonuçsuzdur ve yapılan ibadet boşunadır.”
– Bhagat Kabir, Bhairo

sikh Amar Das ji
Üçüncü Sih Gurusu Amar Das

Aile yaşamı

Normal Aile yaşamı (Grasth) teşvik edilir, kurtuluşa ulaşmak için bekar kalmak veya dünyadan feragat etmek gerekli değildir. Adanmış kişi dünyada yaşamalı ama zihnini saf tutmalı, bir asker, bir bilgin, bir aziz olmalıdır.

“Güzel bayan! Kulaklarınla duymadın mı, kocanın evine gelmelisin, ebeveynlerinin evinde sonsuza dek kalamazsın.”
– Guru Nanak, Sri Rag

“Ben ki anne babamın evinde Rabbi düşündüm, kocamın evinde mutluluğu buldum. Böylelerinin tüm yaşamı kutsanmıştır.”
– Guru Ram Das, Sri Rag

“Ev halkını terk eden birinin zihni, onu ormana inzivaya götürdü, ama orada bir an bile huzur bulamadı; ancak Rabbin sığınağını aradığında, gezintileri sona erdi ve evine döndü. Bir başkası bütün akrabalarını terk etti ve bir Sannyasi oldu, ama zihninin özlemi sona ermedi. Huzur getirebilecek tek kaynak olan Guru’nun hikmetli sözleri olmadan kişinin arzuları sona ermez. Zihninde dünya çamuruna karşı nefret oluştuğunda, çıplak gezen bir münzevi olur, ama bu, onun arzularını sona erdirmez. Bir gün azizlerle karşılaştığında, Merhamet Evi’ne ulaşır. Siddhalar sayısız Yogik duruş öğrenir; ama zihinleri yalnızca mucizevi güçlerin peşindedir. Bu nedenle onlara tatmin, mutluluk ve huzur gelmez.”
– Guru Ram Das, Bilaval

sikh Ram Das ji
Dördüncü Sih Gurusu Ram Das © Wikimedia Commons

Kutsal Kitap

Sih dininin Kutsal Kitabı olan Guru Granth Sahib, ebedi Guru’dur, Sihizm’de -günümüzde- yaşayan bir Guru’ya yer yoktur.

“Bani önderdir ve önder bani’dir, Tüm nektarlar banide mevcuttur: Eğer sadık kişi önderin banisini takip ederse, önderin kendisi idealinin gerçekleşmesinde ona yardımcı olur.”
– Guru Ram Das, Nat

sikh Ramdas painting
Dördüncü Sih Gurusu Ram Das © Wikimedia Commons

Tüm kast, inanç, ırk veya cinsiyet ayrımlarını reddeder.

“Herkes Tanrı’nın tohumundan yaratılmıştır. Tüm dünyada aynı çamur vardır, çömlekçi (Tanrı) birçok çeşit çömlek yapar.”
– Guru Amar Das, Bhairo

“(Tanrı’nın) ışığını tanı ve kastı sorma, öteki dünyada kast ayırımları yoktur.”
– Guru Nanak, Asa

Guru’lar kadınların erkek ile eşitliğini vurgulamış, kadın cinayetlerini, sati’yi (eş yakma) reddetmiş, dul kadınların yeniden evlenmesine izin vermiş ve perda -kadınların peçe takması- geleneğini reddetmiştir.

“Biz kadından doğduk, kadının rahminde gebe kaldık, kadınla nişanlandık ve kadınla evlendik. Kadınla dostluk kurarız ve soyumuz kadın sayesinde devam eder. Bir kadın öldüğünde başka bir kadın alırız, kadın aracılığıyla dünyaya bağlanırız. Sultanları bile doğuran kadın hakkında neden kötü konuşalım ki? Kadın kadından doğar; onsuz hiçbir şey yoktur. Sadece Tek Gerçek Rab, kadınsızdır.”
– Guru Nanak, Var Asa

“Eşleri ölünce kendilerini yakanlara doygun denemez. Onlara ancak ayrılığın şokuna dayanabilirlerse sati uygulayan denebilir. Onlar aynı zamanda karakter ve hoşnutlukla yaşayan ve her zaman kocalarını hatırlayarak onlara hürmet gösteren satiler olarak da bilinir.”
– Guru Amar Das, Var Suhi

sikh amar angad
Üçüncü Sih Gurusu Amar Das ve Ikinci Sih Gurusu Angad © Wikimedia Commons

Çalışmak

Dürüst emek vererek çalışma (Kirat Karna) kişinin hayatını sürdürmesinin en iyi yoludur. Günlük ekmeğini dilenerek ya da dürüst olmayan yollarla değil, dürüst çalışarak kazanmak onurlu bir davranış olarak kabul edilir.

“Dürüst emeğiyle kazandığını yiyen ve sadaka olarak bir şeyler veren kişi; yalnızca o kişi, ey Nanak, gerçek yaşam yolunu bilir.”
– Guru Nanak Dev, Rag Sarang

sikh nanak ji
Sih dini kurucusu Guru Nanak

Sosyal sorumluluk

Vand Chhakna ilkesinde varlığını başkalarıyla paylaşmak bir sosyal sorumluluktur. Bireyin hayırseverlik yoluyla ihtiyacı olan kişilere yardım etmesi beklenir.

Seva, yani toplum hizmeti de Sihizm’in ayrılmaz bir parçasıdır. Her Sih Tapınağında bulunan ve tüm dinlerden insanlara açık olan ücretsiz mutfak, “Langar” bu toplum hizmetinin bir ifadesidir.

Sih dini ilkeleri
Amritsardaki “Lenger” herkese açık mutfak. © Zafer Bozkaya

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz