HouseBoat

0
1569
Kerala
HouseBoat turu

Kerala’nın eşsiz güzelliklerini ev konforunda yaşayın.

İngilizce yazılışına bakılarak “tekne-ev” veya “ev-tekne” denilebilecek bu turlar gerçekten ilginç.

Houseboat Teknelerinin yapısı

Teknelerin gövdesi kokonat ağacından (Hindistan Cevizi) yapılıyor. Üst yapıları kokonat lifleri, kokonat ipleri, kokonat yaprakları kullanılarak inşa ediliyor. Bir teknenin gövdesi uzun süre kullanılabiliyor; ama üst yapı, yani kokonat liflerinden yapılan bölümleri Kerala’nın yoğun muson yağmurlarına en fazla iki mevsim kadar dayanıyor. 2 yıl sonra sökülüp yeniden yapılıyor.

Konaklama

Bu teknelerin üst yapılarının 4 yıldızlı bir otel konforunda düzenlendiğini görünce şaşırmayın. Gerçekten de teknelerin odaları banyolu ve klimalıdır, yatak ve döşeme yapıları birinci kalitedir. Yolcular için ayrı yemek salonu bulunur. Oturma salonunda plazma TV ve DVD player bile unutulmamış. Bazı teknelerde uydu bağlantılı televizyonlar da gördük, yakında HouseBoatlarda internet hizmeti bile sunulursa şaşırmayın !

HouseBoat tekneleri tek kabinlik (iki kişilik) olan küçük boyundan 4 – 5 kabinlik (8 – 10 kişilik) olanlarına ve iki katlı – balkonlu olanlarına kadar birçok seçeneklerde imal ediliyor. Teknenin boyutu da ona göre büyüyor. Bizim tecrübemize göre küçük boyutlu ve birkaç kabinden olaşan tekneler, su kanalları arasında dolaşırken daha küçük ve dar kanallara girebiliyor ve yolculuğu daha zevkli hale getirebiliyor. Buna karşılık büyük boyutlu teknelerde verilen hizmet daha iyi oluyor.

Turlar

HouseBoat teknesinin günlük turu sabah 10 – 11 gibi başlıyor. Tekne sahibi ile yapacağınız anlaşmada neler yemek istediğinizi soruyorlar. İsteğinize göre balık, tavuk, vejetaryen menü vs. gibi malzemeler tekneye stoklanıyor. Aynı zamanda eğer içecekseniz bira vs. alkollü içkiler de önceden tekneye yerleştiriliyor. (Alkollü içkiler ekstra ücret karşılığı alınabiliyor.)

Teknede, meyva, kapalı şişe su, çay gibi ikramlar bulunuyor. Öğlen ve akşam yemeklerini de sizin istediğiniz saatte hazırlıyorlar.

Su kanallarındaki geziniz gün batımına kadar sürüyor. Güneşin batışı yakınlaştığında tekneyi uygun bir yere bağlıyorlar ve gün batımını isterseniz karadan da izleyebiliyorsunuz. Tekne, bütün gece bağlı olduğu yerde kalıyor. Teknedeki büyük ekran TV’de izlemek için çeşitli Hint ve Batı filmleri DVDleri hazır olarak sizi bekliyor.

Gece olduğunda herkes odasına çekiliyor. İsteyenler teknenin güvertesinde kanalların huzurlu sessizliğinde sohbetine devam ediyor.

Sabah kahvaltısından sonra tekneye bindiğiniz noktaya doğru tekrar yolculuğa çıkıyorsunuz. 8.30 – 9.00 gibi bir saatte tekne turunuz sona eriyor.

Turdan Sonra

Aleppey’de böyle bir tekne turunu tamamladıktan sonra 10.30’da hareket eden Turist feribotu ile Kollam kentine gitmenizi tavsiye ederiz.

Teknelerde verilen hizmetler genelde birbirine yakın. Ancak, teknenin yeni veya eski oluşu, odalarının ne kadar kullanılmış olduğu gibi etkenler gözönüne alınarak kiralama fiyatları değişiyor. Çok genel bir fiyat olarak, standart bir turun kişi başı 40 – 50 Dolar civarına geleceğini söyleyelim. Grup sayısının artmasına, turist mevsimi olup olmamasına ve pazarlığa bağlı olarak, bu rakamın daha azına veya daha fazlasına bir HouseBoat tecrübesi yaşayabilirsiniz.

Tekne kiralamak için önceden rezervasyon yapmanıza gerek yok. Aleppey kentine ulaştığınız anda HouseBoat acentelerinin elemanları zaten etrafınızı saracaktır. Kendiniz karar vermek isterseniz kentin merkezi sayılabilecek Main Boat Jetty civarındaki acentelerin bürolarını dolaşın.

Ek Bilgi

Noel, resmi tatil, dini bayram günlerinde yerli turistlerin yoğun ilgisi nedeniyle House Boat bulmak zor olabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz