Backwaters Turu

0
1784
Kerala
Sandal ile gezi

Yemyeşil ormanda küçük tekne ile bir rüya gezisi

Kochi çevresinde yapacağınız bir günlük bir tekne turu size unutulmaz anlar yaşatacaktır, tur ücreti 900 Rupidir ve buna Fort Kochi’den su kanalına ulaşım, öğle yemeği ve üçer saatlik iki tekne turu dahildir.

Backwaters Ulaşım

Sabah 08.00 civarında otelinizden minibüs ile alınırsınız ve turunuz başlar. Sizin gibi bu turu satın almış bulunan öteki gezginleri de otellerinden aldıktan sonra bir saat kadar süreyle karayolundan giderek Vaikom kentine ulaşılır. Burada sizi motorlu bir tekne beklemektedir.

Turlar

Turun ilk bölümünde Vembanad gölünün sakin sularında etrafınız Hindistan Cevizi ağaçlarıyla dolu, tekneniz motorun hafif mırıltısıyla giderken tertemiz doğanın ve bu huzurlu ortamın tadını çıkararak dolaşacaksınız. Tur sırasında bir adaya çıkılır ve buradaki küçük bir baharat çiftliği ile istiridyelerin işlenerek kalsiyuma dönüştürüldüğü tesis gezilir.

Yemek

Öğlen saatlerinde tekneniz bir yere bağlanır ve öğlen yemeği verilir. Yemek, tipik bir Kerala vejeteryan yemeğidir.

Öğleden sonra elle itilen küçük teknelere geçilir. Gezinin bu bölümü iyice ilginçleşmektedir. Bambu çubuklarıyla itilen bu teknelerle “backwaters” denilen su kanallarının en dar olanlarına girilir.

Artık tüm çevreniz ormanla kaplıdır. Bazı yerlerde gökyüzü hiç görünmez. Suyun yüzü de yemyeşil bitkilerle kaplıdır. Bu ortamda zemin yeşil, etraf ağaçlarla yemyeşil ve gökyüzü de yeşil yapraklarla kaplı olduğundan, sanki suyun yüzünde değil de yeşil bir halı üstünde gidiyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz. Teknenin elle itiliyor olması, çevrenin kuş sesleriyle çınlaması, ormandan gelen enfes kokular gruptaki herkesi büyüleyecek, kimseden çıt çıkmayacaktır. Bu sessizliği ve dingin ortamı bozmamak için alçak sesle konuşun.

Küçük tekne turunda Hindistan Cevizi toplama, Hindistan cevizi lifinden ip yapımını izleme gibi faaliyetler bulunuyor. Teknenin içinde yol aldığı dar kanallardaki suyun ne kadar temiz olduğuna da dikkat edin. Akşam üzeri bir köylünün evinde çay molası veriliyor ve size geleneksel sütlü çay ikram ediliyor.

Dönüş

16.30 civarında biten Backwaters tekne turundan sonra geldiğiniz minibüs ile Fort Kochi‘ye dönüyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz