Hindistan’da çay üretimi

0
3515
Assam’da çay bahçeleri © Zafer Bozkaya

Her sabah sizi canlandırarak güne hazırlayan çayınızı içerken, bu bir bardak çayı elde etmek için harcanan emeklerden ve çekilen zahmetlerden haberiniz var mı? Bunu öğrenmenin en güzel yollarından birisi de Hindistan’ın çay üretiminde önde gelen eyaletlerinden birisine giderek bunu yerinde görmeniz. 

Çayın tarihi

Assam eyaletindeki Singhpo bölgesinde çay bitkisi kısıtlı miktarda yetiştiriliyordu. Maniram Dewan isimli bir yerli bu bilgiyi dönemin İngiliz yönetimine bildirmişti. Bu konu ile kişisel olarak ilgilenen İngiliz Binbaşı Robert Bruce, batının Hint çayı ile tanışmasını sağlamıştır. Bruce, 1839 yılında Assam çaylarını sekiz sandığa doldurup Londra’daki bir açık arttırmaya gönderir. Assam çayı, İngiltere’de büyük ilgi görünce Hindistan çay üretiminin başladığı yer olur. 

Çayı bulan kişi
Maniram Dewan

Dünyanın en pahalı çayı olan “Beyaz Çay”dan gündelik olarak içtiğimiz çaya kadar çeşitli türde çaylar bu eyalette üretilmektedir. Çay tarlalarından ürünlerin toplanması ve fabrikalarda işlenmesi süreci de çok ilginç aşamalardan geçmektedir. 

Çay toplama
Çay toplayan kadın

Çay Turizmi

Hint turizm sektörünün gelişmekte olan bir dalı olarak çay turizmi, genel olarak Assam Eyaletinde ve ayrıca Batı Bengal eyaletinin Darjeeling ve Tamil Nadu eyaletinin Nilgiri bölgelerinde yoğunlaşmaktadır. Dünyanın en lezzetli çaylarının üretildiği bu doğa harikası yöreler çay gezginlerinin ilgi alanı olmaktadır. Hindistan, dünyanın en önemli ve en ve kaliteli çay üreticilerinden birisidir. 

Hindistan’da bir çay – kafe zincirinin müdürü şöyle diyor: “Çay içmek, Hint kültürünün önemli geleneklerinden biridir. Dinlenmek veya enerji toplamak için içilen bir bardak çay, yaşamımızın ve kültürümüzün vazgeçilmez bir parçasıdır.” Hindistan’da en fazla tercih edilen tür olan siyah çay; sütlü ve şekerli olarak tüketilir. Çaya kakule, tarçın, karanfil, karabiber ve zencefil gibi baharatlar çeşni vermek üzere katılır. Bu baharatların çeşidi bölgelere göre farklılık gösterir ve çoğu yerde karışım olarak kullanılır.

Assam çayı
Assam Çayı

Darjeeling Bölgesi 

Batı Bengal eyaletinde karla kaplı Himalaya Dağlarının eteklerinde yer alan Darjeeling, Hindistan’ın en önemli çay üretim yerlerindendir. Bölge 600 metre ile 2.000 metre arasında değişen bir yüksekliğe sahiptir. Darjeeling’de toplam 20 bin hektarlık çay üretim alanı bulunmaktadır. Kanchenjunga dağının eteklerinde yer alan bu çay bahçelerinde dünyanın en lezzetli çayları yetiştirilir. Hindistan’ın en eski çay üretim şirketi olan Makaibari 1859 yılından beri burada faaliyetini sürdürmektedir. 

Darjeeling köprü
Darjeeling’de çay tarımı yapılan yerlere giden köprü.

Darjeeling’in serin, rutubetli yayla havasında yetiştirilen hoş kokulu ve lezzetli çayları için “çayların şampanyası” benzetmesi yapılıyor. Yörede sınırlı miktarda üretilebilen bu benzersiz çay, Hindistan toplam çay üretiminin ancak yüzde üçünü oluşturmaktadır. 

Yörede çay üretimi yapan bir çok tesis bulunmaktadır. Ancak Darjeeling çayı denince akla ilk gelen Glenburn çayıdır. Darjeeling’de meraklıların ziyaret edebileceği diğer önemli çay imalatçıları arasında Makaibari, Happy Valley, Margarets Hope, Singbulli, Longview Sungma ve Castleton sayılabilir. Bu çay üreticilerinden bir kısmı ziyaretçilere konaklama imkanları da sunmaktadır. Bunlar arasında Glenburn ve Makaibari firmaları başta gelir. 

Darjeeling çay
Darjeeling’te çay toplama

Assam Eyaleti

Sisli tepeleri, düzlükleri, çağıldayan nehirleri ve nefes kesen güzellikleriyle Assam, doğa severlerin çok beğeneceği bir bölgedir. Çevreyi saran masmavi tepeleriyle insanı büyüleyen bu topraklar iki şeyle ünlüdür: Tek Boynuzlu Gergedan (Rhinosarus) ve Çay. Dünyanın önde gelen çay tarımı ve çay işleme noktalarından birisi olan Assam, Hindistan’ın önemli çay markalarının da merkezidir ve burada yılda 360 milyon kg. çay üretimi yapılır. 216 bin hektarı bulan çay bahçeleri bölgeyi adeta yeşil bir halı gibi kaplar. 

Günümüzde yüzden fazla üretici firmanın bulunduğu Assam’da üretim faaliyeti Mart ayında başlar ve Aralık ayına kadar kesintisiz olarak devam eder. Assam’da yer alan çay üreticilerinin önde gelen markaları arasında Williamson, Amgoori, Ginjia, Gogaidupi, Talap ve Ananda yer alır. 

Assam çay
Assam’da çay bahçeleri © Zafer Bozkaya

Nilgiri Bölgesi

Güney Hindistan’da Tamil Nadu eyaletinde yer alan Nilgiri bölgesi 1.000 ve 2.500 metre yüksekliğe çıkan yemyeşil tepeleri ile insanı kendisine hayran bırakan doğa harikası bir yerdir. Nilgiri, dingin atmosferi, göz kamaştırıcı yeşilliği ve muhteşem yayla iklimi ile öne çıkmaktadır.

Nilgiri bölgesindeki çay plantasyonları yumuşak içimli ve berrak renkli çayları üretir. Hindistan’ın diğer çay üretim bölgelerinde mevsimlik hasat yapılmasına karşılık bu yörede hasat, işleme ve paketleme tüm yıl boyunca devam eder. 

Çay plantasyonu
Coonoor bölgesindeki çay plantasyonları © Wikimedia Commons

Nilgiri’de üretilen çaylar bölgenin özellikleri nedeniyle tüm yıl boyunca aromasını korur. Çayı değişik harmanlar yaparak içenler için Nilgiri çayı vazgeçilmezdir. Yöreye yapılacak bir çay turunda mutlaka ziyaret edilmesi gereken çay üreticileri arasında Kodanad, Lockhart, Highfield, Glendale ve Vigneshvar markaları dikkati çeker. 

Güney Hindistan’ın öteki çay bahçeleri Tamil Nadu eyaletindeki Ooty ve Kerala eyaletindeki Munnar bölgelerindedir. 

Çay işçileri
Çay işçileri

Çay üretiminde dönemler

Birinci sürgün dönemi: Çay bahçelerindeki kesim işlemleri Mart ayında başlar ve iki ay sürer. Bu dönemde üretilen çay; hoş kokulu, taze, çiçeksi ve baharatlı bir karakter taşır. 

İkinci sürgün dönemi: Haziran ayındadır. Bu dönemde üretilen çay, tam kıvamındadır ve baharatlı bir tada erişmiştir. Bu dönemin hasadının rengi bakır kırmızısı ile koyu kahverengi arasında değişir. İkinci sürgün dönemi çayı, birinci döneme göre daha zengin ve daha değerli olarak kabul edilir. 

Üçüncü sürgün dönemi : Hasat, Temmuz ayında başlar ve Ekime kadar sürer. Bu dönem, bereketli Muson yağmurlarının toprağı ve ürünü güçlendirdiği bir dönemdir. Artık bu çayın tadı yumuşak bir hal almıştır.

Çay fabrikası
Amgoori Çay Fabrikası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz